популярні дистрибутиви Linux

Користувач, який тільки хоче ознайомитися з операційними системами на базі ядра Linux, може запросто розгубитися в асортименті всіляких дистрибутивів. Їх велика кількість пов'язана з відкритим кодом ядра, тому розробники по всьому світу старанно поповнюють ряди вже відомих ОС. У цій статті будуть розглянуті найпопулярніші з них.

Огляд дистрибутивів Linux

Насправді, різноманіття дистрибутивів йде тільки на руку. Якщо розібратися у відмінних рисах певних ОС, то вдасться підібрати ту систему, яка відмінно підійде саме для вашого комп'ютера. Особливу перевагу отримують слабкі ПК. Встановивши дистрибутив для слабкого заліза, ви зможете користуватися повноцінною ОС, яка не буде навантажувати комп'ютер, і при цьому забезпечить всім необхідним ПЗ.

Щоб випробувати один з нижчепредставлених дистрибутивів, досить завантажити ISO-образ з офіційного сайту, записати його на USB-накопичувач і запустити комп'ютер з флешки.

Читайте також:
Як створити завантажувальну флешку з Linux
Як встановити Linux з флешки

Якщо маніпуляції по запису ISO-образу операційної системи на накопичувач вам здадуться складними, то ви можете на нашому сайті ознайомитися з керівництвом по установці Linux на віртуальну машину VirtualBox .

Детальніше: встановлення Linux на VirtualBox

Ubuntu

Ubuntu по праву вважається найпопулярнішим дистрибутивом на ядрі Linux в СНД. Розроблено він на основі іншого дистрибутива &8212; Debian, однак за зовнішнім виглядом між ними немає ніякої подібності. До слова, у користувачів часто виникають суперечки, який дистрибутив краще: Debian або Ubuntu, але всі сходяться в одному — Ubuntu відмінно підходить для новачків.

Розробники систематично випускають оновлення, які покращують або виправляють її недоліки. У мережі розповсюджується безкоштовно, включаючи як оновлення безпеки, так і корпоративні версії.

скриншот рабочего стола ubuntu

З достоїнств можна виділити:

 • Простий і легкий інсталятор;
 • Велика кількість тематичних форумів і статей з налаштування;
 • Користувальницький інтерфейс Unity, який має відмінність від звичного Windows, але інтуїтивно зрозумілий;
 • Великий обсяг попередньо встановлених додатків ( Thunderbird , Firefox , ігри, Flash-плагін і багато іншого програмного забезпечення);
 • Має велику кількість ПЗ як у внутрішніх репозиторіях, так і в зовнішніх.

Офіційний веб-сайт Ubuntu

Linux Mint

Незважаючи на те, що Linux Mint — це окремий дистрибутив, заснований він на Ubuntu. Це другий за популярністю, і також відмінно підходить для новачків продукт. Має більше попередньо встановленого програмного забезпечення, ніж у попередньої ОС. Linux Mint практично ідентичний Ubuntu, по частині внутрішньосистемних аспектів, які приховані від очей користувача. Графічний же інтерфейс більше схожий на Windows, що безсумнівно схиляє користувачів до вибору цієї операційної системи.

скриншот рабочего стола linux mint

Гідності у Linux Mint можна виділити наступні:

 • Є можливість при завантаженні вибрати графічну оболонку системи;
 • При установці користувач отримує не тільки по з вільним вихідним кодом, але і пропрієтарні програми, які здатні забезпечити оптимальну роботу відео-аудіофайлів і Flash-елементів;
 • Розробники вдосконалюють систему, періодично випускаючи оновлення та виправляючи помилки.

Офіційний веб-сайт Linux Mint

CentOS

Як кажуть самі розробники CentOS, їх основна мета — зробити вільну і, що важливо, стабільну ОС для різних організацій і підприємств. Отже, встановивши даний дистрибутив, ви отримаєте стабільну і захищену за всіма параметрами систему. Однак Користувачеві варто підготуватися і вивчити документацію по CentOS, так як вона має досить сильні відмінності від інших дистрибутивів. З основного: синтаксис більшості команд у неї інший, як і самі команди.

скриншот рабочего стола centos

Гідності у CentOS можна виділити наступні:

 • Має багато функцій, що забезпечують безпеку системи;
 • Включає в себе лише стабільні версії додатків, що знижує ризик появи критичних помилок і іншого роду збоїв;
 • На ОС випускаються оновлення безпеки корпоративного рівня.

Офіційний сайт CentOS

OpenSUSE

OpenSUSE — непоганий варіант для нетбука або комп'ютера малої потужності. У цієї операційної системи є офіційний веб-сайт, що працює на технології Вікі, портал для користувачів, сервіс для розробників, проекти для дизайнерів і канали IRC на декількох мовах. Крім усього іншого, команда openSUSE проводить розсилку на пошту користувачів, коли трапляються якісь оновлення або інші важливі заходи.

скриншот рабочего стола opensuse

Гідності у цього дистрибутива наступні:

 • Має велике число ПО, що поставляється через спеціальний сайт . Правда, його дещо менше, ніж в Ubuntu;
 • Має графічну оболонку KDE, яка багато в чому схожа на Windows;
 • Має гнучкі налаштування, що виконуються за допомогою програми YaST. З її допомогою можна змінити практично всі параметри, починаючи з шпалер і закінчуючи настройками внутрішньосистемних компонентів.

Офіційний сайт openSUSE

Pinguy OS

Pinguy OS розроблявся з метою зробити систему, яка була б проста і красива. Вона призначена для рядового користувача, який зважився перейти з Windows, саме тому в ній можна знайти багато звичних функцій.

скриншот рабочего стола pinguy os

Операційна система базується на дистрибутиві Ubuntu. Є як 32-розрядна, так і 64-розрядна версія. Pinguy OS має великий набір програм, за допомогою яких можна виконувати практично будь-які дії на ПК. Наприклад, перетворити стандартну верхню панель Gnome в динамічну, як в Mac OS.

Офіційна сторінка Pinguy OS

Zorin OS

Zorin OS — це ще одна система, цільовою аудиторією якої є новачки, які хочуть перейти з Windows на Linux. Ця ОС теж заснована на Ubuntu, але по інтерфейсу має багато спільного саме з Windows.

скриншот рабочего стола zorin os

Однак відмінною рисою Zorin OS є пакет попередньо встановлених додатків. За підсумком ви відразу отримаєте можливість запускати більшість ігор і програм Windows завдяки програмі Wine. Також порадує встановлений Google Chrome , що є в цій ОС браузером за замовчуванням. А для любителів графічних редакторів є GIMP (аналог Photoshop ). Додаткові додатки користувач може завантажити самостійно, використовуючи для цього Zorin Web Browser Manager-своєрідний аналог Play Market на Android .

Офіційна сторінка Zorin OS

Manjaro Linux

Manjaro Linux базується на ArchLinux. Система дуже проста в установці і дозволяє користувачеві почати роботу відразу після інсталяції системи. Підтримуються як 32-розрядні, так і 64-розрядні версії ОС. Репозиторії постійно синхронізуються з ArchLinux, в зв'язку з цим користувачі одні з перших отримують нові версії ПЗ. Дистрибутив відразу після установки має всі необхідні інструменти для взаємодії з мультимедійним контентом і стороннім обладнанням. Manjaro Linux підтримує кілька ядер, в тому числі і RC.

скриншот рабочего стола manjaro linux

Офіційний веб-сайт Manjaro Linux

Solus

Solus — не найкращий варіант для слабких комп'ютерів. Як мінімум тому, що даний дистрибутив має лише одну версію — 64-розрядну. Однак натомість користувач отримає красиву графічну оболонку, з можливістю гнучкого налаштування, безліч інструментів для роботи і надійність у використанні.

скриншот рабочего стола solus

Варто також зазначити, що Solus використовує чудовий менеджер eopkg для роботи з пакетами, який пропонує стандартні інструменти для встановлення/видалення пакетів та їх пошуку.

Офіційний сайт Solus

Elementary OS

Дистрибутив Elementary OS заснований на Ubuntu і є чудовою відправною точкою для початківців. Цікавий дизайн, який дуже схожий на OS X, велика кількість ПЗ – це і багато іншого придбає користувач, який встановив даний дистрибутив. Відмінною рисою цієї ОС є те, що більшість додатків, які входять в її комплектацію, розроблені спеціально під цей проект. Зважаючи на це вони ідеально порівнянні із загальною структурою системи, через що ОС працює набагато швидше все тієї ж Ubuntu. До всього іншого, всі елементи завдяки цьому відмінно поєднуються зовні.

скриншот рабочего стола elementary os

Офіційний веб-сайт Elementary OS

Висновок

Складно об'єктивно сказати, який з представлених дистрибутивів краще, а який дещо гірше, як і не можна змусити кого-небудь встановити Ubuntu або Mint собі на комп'ютер. Все індивідуально, тому рішення, який саме дистрибутив почати використовувати, залишається за вами.

більше статей на цю тему: