deutsch
IC  у Києві
DAAD в Україні
DAAD у світі
Стипендії DAAD
Навчання в Німеччині
Загальна інформація
Університети
ВНЗ прикладного       напрямку
Навчальні програми
Дослідження в Німеччині
Життя в Німеччині
Вивчення німецької мови
Новини
Колишні стипендіати
Сервіс
Контакт
Додати цю сторінку до фаворитів
Надрукувати цю сторінку
Logo
Home

Вимоги до пошукачів

Німецька мова - мова викладання

Мова викладання у німецьких університетах - німецька, за винятком програм "International Degree Programmes", що за недавнього часу проводяться у ВНЗ прикладного напряму і мовою викладання яких принаймні на першому етапі навчання є англійська. Незмінною передумовою для навчання на інших навчальних курсах є добре знання німецької мови. Бажання та талант вивчати іноземну мову розвиваються вже на Батьківщині. Не всі мають поблизу інститут Гете або німецький відділ університету, що пропонують курси вивчення німецької мови. Та це не повинно Вас засмучувати, ще задовго до від’їзду до Німеччини отримайте хоча б основні знання німецької мови іншим способом. Перед тим, як Вас допустять до навчання у ВНЗ прикладного напряму, Вам доведеться довести добре володіння німецькою мовою на іспиті.

Іспит на знання мови

Перед початком навчання Ви маєте скласти “Іспит на знання німецької мови для навчання у ВНЗ для іноземних вступників” (DSH), якщо Ви маєте документ, що дає право на навчання у німецькому ВНЗ і тому не повинні складати іспит на встановлення знань (див. нижче), але походите з ненімецькомовної країни. Вас можуть звільнити від цього іспиту, якщо Ви отримали атестат зрілості після закінчення гімназії в Німеччині або в одній з визнаних німецьких шкіл за кордоном або якщо Ви отримали дипломи на знання мови, наприклад, інститута Гете або Постійної конференції міністрів культури. Але можливості звільнення від DSH відрізняються у кожному ВНЗ. Якомога раніше запитайте про це у обраному Вами ВНЗ прикладного напряму.
Іспит DSH приймається у компетентному відділі довузівської підготовки “Studienkolleg" або у ВНЗ за однаковими для всієї Німеччини правилами.
Строки складання іспиту на знання мови кожен ВНЗ визначає сам. Якомога раніше довідайтеся у обраному Вами ВНЗ прикладного напряму про можливості та строки складання DSH. ВНЗ прикладного напряму дозволяють перескладати цей іспит щонайбільше двічи. Після цього складання іспиту вже неможливе, і навіть у іншому ВНЗ.

Мовні курси для підготовки до DSH

Більшість університетів пропонують мовні курси для підготовки до DSH. Але, на жаль, вони часто не в змозі прийняти всіх бажаючих. До того ж, в залежності від ВНЗ курси передбачають різні рівні початкового знання німецької мови. Тому ми Вам радимо скористатися всіма можливостями вивчити німецьку мову ще на Батьківщині (у відділеннях німецької мови університетів, у інституті Гете та ін.). І пробуйте поступати до німецького ВНЗ лише тоді, коли вже більш-менш впевнені у своїх знаннях німецької мови. Цим Ви зекономите час, гроші та вбережетеся від майже неминучих розчарувань через відчуженість або навіть жорсткість нового оточення.

Право на навчання у ВНЗ

Чи будете Ви одразу допущені до навчання за обраним Вами фахом, залежить передусім від того, чи буде визнано Ваше свідоцтво про закінчення середньої школи як документ, що дає право на навчання у ВНЗ. ВНЗ прикладного напряму або відповідні компетентні служби вирішують це за однаковими для всієї Німеччини правилами, за пропозицією щодо оцінки Постійної конференції міністрів культури. Основним принципом є те, що свідоцтво, що дає право на навчання у німецькому університеті, дає також доступ до навчання у німецькому ВНЗ прикладного напряму.
Метою цього процесу визнання документів є надання однакових для іноземних та німецьких абітурієнтів стартових умов у ВНЗ прикладного напряму.
Якщо Ваш атестат визнається як документ, що дає право на навчання у ВНЗ, Вас після успішно складеного мовного іспиту та з обмеженнями, що розповсюджуються також і на німецьких абітурієнтів (Numerus clausus), можуть одразу допустити до навчання за фахом. Всі інші пошукачі мають скласти так званий "Feststellungsprufung" - іспит на встановлення знань.

Іспит на встановлення знань “Feststellungsprufung"

ВНЗ прикладного напряму відрізняють студентів, що виконали всі передумови для навчання за фахом, від тих, хто цього ще не зробив. У додатку Ви дізнаєтесь, чи підходить Ваш документ, що дає право на навчання у ВНЗ, для безпосереднього допущення до навчання за фахом, чи Ви маєте ще скласти так званий “іспит на встановлення відповідності знань іноземного студента для навчання у ВНЗ Федеративної республіки Німеччина”, коротко “іспит на встановлення знань” ("Feststellungsprufung") перед тим, як Ви зможете вступити до ВНЗ. Обраний Вами ВНЗ проконсультує Вас з цього питання.
Іспит на встановлення знань включає в себе і мовний іспит.
Якщо Ви вже провчилися кілька семестрів у себе на Батьківщині, для Вас можуть діяти особливі умови допущення до німецького ВНЗ прикладного напряму. Про це ВНЗ прикладного напряму інформують на письмовий замов для кожного випадку окремо.
Абітурієнтам, що мають скласти іспит на встановлення знань, у будь-якому разі запропонують відвідувати підготовчі курси, т.зв. "Studienkolleg".

Відділ довузівської підготовки "Studienkolleg"

Відділ довузівської підготовки (Studienkolleg) готує іноземних студентів до іспиту на встановлення знань. Відвідування цього відділу хоча і не є обов’ язковим, але тим, хто має скласти іспит на встановлення знань (Feststellungsprufung), ми це дуже радимо. ВНЗ прикладного напряму направить Вас у відповідний відділ довузівської підготовки. Для прийому до Studienkolleg вимагаються знання німецької мови (щонайменше на базовому рівні), які Вам краще всього здобути ще на Батьківщині. Підготовчі курси німецької мови для базового рівня, як правило, вже пропонуються відділами довузівської підготовки або ВНЗ прикладного напряму, але справжні курси для початківців зустрічаються значно рідше. Курси німецької мови у ВНЗ прикладного напряму, на відміну від курсів інституту Гете або приватних мовних курсів, безкоштовні.
Після того, як Вас прийняли до відділу довузівської підготовки, Ви вже на шляху до навчання за фахом. З точки зору мови та фаху Вас підготують до навчання за спеціальністю на курсах: ТІ (техніка та інженерні науки), WW (економіка), GD (дизайн), SW (соціальне забезпечення), Dь (усний та письмовий переклад).
Навчання у Studienkolleg охоплює, як правило, 32 години на тиждень та, на відміну від подальших учбових занять у ВНЗ прикладного напряму, ще має шкільний характер. Ви проходите курс у класі із постійним складом учнів. Відвідування занять є обов’ язковим. Влітку Ви маєте 6 тижнів канікул, на Різдво та Новий рік 2 тижні та весною ще три тижні.
Обов' язковими предметами на окремих курсах є:
курс ТІ: німецька мова, математика, природничі науки, технічне креслення (включаючи CAD) або інформатика
курс WW: німецька мова, математика, теорія народного господарства та виробнича економіка, інформаційні технології та інформатика, англійська мова
курс GD: німецька мова, математика, дизайн, фізика, комп' ютерний дизайн
курс SW: німецька мова, математика, суспільствознавство (педагогіка/психологія, соціологія, правознавство
курс Dь: німецька мова, друга іноземна мова (англійська або французька; відповідно лише для тих, хто навчається на старших семестрах), третя іноземна мова (англійська або французька або іспанська), інформаційні технології та інформатика.
Як правило, додатково ще викладається інший фах, що стосується спеціальності.
Навчання у відділі довузівської підготовки триває, як правило, 2 семестри, тобто один рік. За певних умов кожен з цих двох семестрів можна пройти ще раз. В кінці складається іспит на встановленні знань (Feststellungsprufung), на якому, крім знання німецької мови, письмово перевіряються ще, як правило, два інші предмети, що вивчалися на курсах у Studienkolleg. Предметом усного іспиту можуть бути всі предмети, що вивчалися на курсах.
Іспит можна скласти ще один раз, щонайменше через семестр і у повному обсязі.
Успішно складений іспит на встановлення знань дає Вам право навчатися у німецькому ВНЗ за обраним Вами фахом.

Обмеження прийома до ВНЗ: Numerus clausus

Проте миттєвому допущенню до навчання може завадити т.зв. Numerus clausus, обмеження прийома до ВНЗ. Для деяких фахів всім бажаючим не вистачає кількості запропонованих місць. Тому німецькі абітурієнти, так само, як і іноземні, підлягають процедурі відбору, для якої визначальним є середній бал оцінок зі свідоцтва, що дає право на навчання у ВНЗ. Для деяких навчальних курсів Numerus clausus діє в рамках всієї держави, для деяких - лише в рамках ВНЗ або землі. Довідайтесь у обраному Вами ВНЗ, чи не існує обмежень при прийомі до Вашого навчального курсу.
Оскільки навчанню іноземців у німецьких ВНЗ прикладного напряму приділяється велика увага, то навіть для таких фахів зарезервовані 5% місць для іноземних пошукачів.

Прийом до ВНЗ через Центральне управління з розподілу учбових місць (Zulassung im zentralen Vergabeverfahren)

Для деяких навчальних курсів у ВНЗ прикладного напряму землі Нордрейн-Вестфалія учбові місця розподіляє Центральне управління з розподілу учбових місць (ZVS - Zentralstelle fur die Vergabe von Studienplätzen, Sonnenstrasse 171, D-44128 Dortmund). У такому випадку кандидат має подавати документи до ZVS, де він отримає відповідні формуляри. Ці умови стосуються не лише німців, але й іноземців, що за правилами прийому до ВНЗ мають рівні права з німецькими вступниками. Такими є громадяни країн-членів Європейської співдружності, а також іноземці, які мають свідоцтво, що дає право на навчання у німецькому ВНЗ (так звані "Bildungsinlander"). Всі інші іноземці подають документи, як це описано вище, безпосередньо до відділу міжнародних зв' язків обраного ВНЗ.
Те, на які навчальні курси будуть набирати студентів через Центральне управління з розподілу учбових місць, вирішується кожного семестра окремо. Тому дуже важливо своєчасно довідатися, чи не включили до них обраний Вами навчальний курс. Інформацію про це Ви можете отримати у ВНЗ на початку попереднього семестра.

Попередня практика

Передумовою для допущення до навчання у ВНЗ прикладного напряму для багатьох фахів є свідоцтво про практичну діяльність, пов' язану із Вашою спеціальністю, перед початком навчання.
Дізнайтеся якомога раніше у німецьких ВНЗ прикладного напряму, що Вас цікавлять, чи не є необхідним для навчання за обраною Вами спеціальністю проходження попередньої практики. Варто порівняти вимоги багатьох ВНЗ з цього питання. При розподілі практикантських місць можуть допомогти власні відділи роботи з практикантами ВНЗ (Praktikantenämter) або також державні служби, напр., відомство з питань праці та зайнятості (Arbeitsamt).
Поінформуйтеся також, чи будуть визнані німецьким ВНЗ прикладного напряму строки проходження практики або професійна освіта у Вас на Батьківщині, а також якими документами Ви можете це підтвердити.

Особливі вимоги до пошукачів

Вступних іспитів до німецьких ВНЗ прикладного напряму не існує. Але винятком є спеціальність дизайн. Для успішного навчання на цьому навчальному курсі передумовою є особливе мистецьке та дизайнерське обдарування. Тому випробувальний іспит перед вступом до навчання є правилом. Часто вимагається свідоцтво про специфічне попереднє навчання, напр., для навчального курсу усний та письмовий переклад.

Вимоги до пошукачів на післядипломну освіту

Вимоги, які Ви маєте виконати перед допущенням до навчання за програмою післявузівської підготовки (Aufbaustudiengang) у німецькому ВНЗ прикладного напряму, знаходяться у відомі окремого ВНЗ більше, ніж описані вище вимоги до вступників на повний курс навчання. Але першою умовою є закінчена вища освіта.Тому тут перша порада: прогляньте, напр., брошуру DAAD “Навчання за програмою післявузівської підготовки у ВНЗ Німеччини” ("Aufbaustudiengänge an Hochschulen in Deutschland"), щоб дізнатися про можливості такого навчання.


Мапа сайту  |  Імпрессум  |  Контакт © DAAD
DAAD Links