deutsch
IC  у Києві
DAAD в Україні
DAAD у світі
Стипендії DAAD
Навчання в Німеччині
Загальна інформація
Університети
ВНЗ прикладного       напрямку
Навчальні програми
Дослідження в Німеччині
Життя в Німеччині
Вивчення німецької мови
Новини
Колишні стипендіати
Сервіс
Контакт
Додати цю сторінку до фаворитів
Надрукувати цю сторінку
Logo
Home

Університет

Від часів реформатора вищої освіти Вільгельма фон Гумбольдта (1767-1835) у німецьких університетах діє принцип «єдності досліджень та навчання». Таким чином, університети Німеччини не є суто закладами, що дають освіту, але й завжди місцем проведення прикладних та незалежних фундаментальних наукових досліджень. «Чиста наука» вимагає вже від студентів участі у серйозній науковій діяльності, і це обумовлює більш тривалий час навчання, ніж в багатьох інших країнах. В університеті можна отримати диплом спеціаліста (Diplom) або магістра (Magister Artium) або ступінь кандидата наук (Doktorgrad). Університети мають право надавати ступінь доктора наук та кваліфікацію викладача ВНЗ. Новий рамковий закон про вищі навчальні заклади (HRG) створив можливість надавати після закінчення навчальних програм ступені «Bachelor» та «Master», що визнаються у всьому світі. І все більше університетів користуються цією можливістю.
На різних факультетах можна отримати освіту зі спеціальностей медицина, природничі науки, інженерні науки, гуманітарні науки, право, теологія, економіка, соціологія, а також агрономія та лісництво. Завдяки широкому вибору предметів в межах кожного факультету стає можливим міждисциплінарне навчання або глибоке вивчення певної науки із заглибленням у теорію. Багато університетів мають значні бібліотеки та архіви, що допомагають при навчанні та у власних наукових інтересах.
Навчання в університеті відбувається за чітко встановленими правилами, але більшість дисциплін дає можливість до того ж проводити власні дослідження у напрямках, що цікавлять студента.

Технічний університет / технічний інститут

Початково у технічних інститутах та технічних університетах вивчали лише технічні спеціальності. Однак з часом вони стали охоплювати і інші галузі науки, зараз там іноді викладають навіть гуманітарні науки. Все ж головним напрямком, як і раніше, лишаються інженерні та природничі науки.

ВНЗ прикладного напряму

Все більше студентів сьогодні обирають навчання у ВНЗ прикладного напряму, перед усім завдяки тому, що воно має меншу тривалість та більш орієнтоване на практику, ніж навчання в університеті. DAAD присвятив окрему брошуру ВНЗ прикладного напряму в серії «Навчання у ВНЗ Німеччини».

Вища школа музики та вища школа мистецтв

Вищі школи мистецтв та/або музики готують до професійної діяльності як вільних митців та музикантів, так і викладачів зі спеціальностей музика та мистецтво. Навчання у вищій школі мистецтв та/або музики значною мірою відрізняється від навчання в університеті. Докладну інформацію про це ви можете знайти в брошурі «Вищі школи мистецтв та музики» з серії «Навчання у ВНЗ Німеччини».

Інші рівноцінні університетам ВНЗ

Поряд із наведеними типами ВНЗ існують також педагогічні інститути, де навчаються майбутні вчителі початкової, середньої та спеціальної шкіл, а також частково реальної школи та молодших класів гімназії. Проте в цілому освітою вчителів займаються також університети.
Університети-Gesamthochschulen утворилися на основі злиття університету, педагогічного інституту, ВНЗ прикладного напряму та частково вищої школи мистецтв та музики. Тут студенти мають можливість навіть протягом навчання вибирати учбові напрями та види випускних іспитів.
Деякі ВНЗ, як медичний інститут та ветеринарний інститут в Ганновері або медичний університет в Любеку займаються дуже спеціальними галузями. Німецький інститут фізкультури та вища школа мистецтв для засобів масової інформації в Кельні готують висококваліфікованих спеціалістів. Програми, які пропонують вища школа кіно в Мюнхені, Потсдам-Бабельсберзі, а також кіноакадемія у Людвігзбурзі, охоплюють всю галузь кіно, телебачення та засобів масової інформації. Також інститут управління у Шпайері пропонує програму післядипломного навчання (Aufbaustudium) з управління для державних службовців, але слухачами часто є і іноземці, наприклад, викладачі з країн, що розвиваються.
Поряд з ВНЗ, що фінансуються державою, у Німеччині існують також інші види університетів, які є переважно невеликими, як, наприклад, церковні інститути. І, зрештою, можна навчатися в приватних університетах, що представлені у Німеччині у невеликій кількості, але тут за навчання треба платити.


Мапа сайту  |  Імпрессум  |  Контакт © DAAD
DAAD Links