deutsch
IC  у Києві
DAAD в Україні
DAAD у світі
Стипендії DAAD
Навчання в Німеччині
Загальна інформація
Університети
ВНЗ прикладного       напрямку
Навчальні програми
Дослідження в Німеччині
Життя в Німеччині
Вивчення німецької мови
Новини
Колишні стипендіати
Сервіс
Контакт
Додати цю сторінку до фаворитів
Надрукувати цю сторінку
Logo
Home
Витрати, грошові збори, можливості фінансової підтримки

Витрати на навчання та проживання

Рівень життя в Німеччині високий, такими ж є і кошти, необхідні, щоб пристосуватися до цього стандарту. На сьогодні (2001) вони складають щонайменше € 720 на місяць в старих федеральних землях і € 540 в нових. До того ж Ви переконаєтеся, що на ці кошти можна прожити дуже скромно.
В державних навчальних закладах Німеччини навчання є безкоштовним. Але в ході навчання виникатимуть витрати, про які йтиметься нижче.

Соціальні збори (Sozialgebühren)

В кожному ВНЗ є заклад, що займається соціальними проблемами студентів (Studentenwerk) і фінансує такі заклади як студентська їдальня («Studentekantine»), кав’ярні, гуртожитки, спортивні зали. Всі студенти сплачують для користування цими закладами соціальні збори, які на сьогодняшній день складають приблизно між € 20 та € 50 за один семестр. В деяких університетах поряд із соціальними зборами сплачується також внесок на так званий семестровий проїздний квиток, який в залежності від міста може коштувати до € 95. З цим проїздним квитком можна протягом шости місяців користуватися всіма транспортними засобами в місті, де знаходиться Ваш університет, та навколо нього.
Федеральні землі Берлін та Баден-Вюрттемберг ввели у додаток до зазначених вище зборів ще «Збір на управління» («Verwaltungsgebühr») та «Збір за зарахування до ВНЗ» («Immatrikulationsgebühr»). Ці збори становлять € 55 (стан на 2001).

Медичне страхування (Krankenversicherung)

Всі студенти до 14 семестру, максимально до 30 років, мають обов’язково сплатити медичне страхування. З позитивної точки зору це означає, що державні органи страхування мають до цього часу застрахувати їх за студентськими тарифами. Медична страховка сплачує, за незначною часткою, яку Ви маєте сплатити самі, витрати на відвідування лікаря, лікування та на медикаменти, призначені лікарем. На страхування студенти зараз мають виплатити € 290 на семестр (шість місяців). В цю сумму входить також страхування по догляду за інвалідами (Pflegeversicherung). Ви повинні оплатити страхування перед Вашим зарахуванням до університету в медичній касі (Krankenkasse).
Якщо при в’їзді до Німеччини Вам більше, ніж 30 років, Вам необхідно застрахуватися в приватній страховій компанії, оскільки витрати на лікарів та лікарні в Німеччині дуже високі. Так, один день в лікарні коштує приблизно € 210.
З питань страхування звертайтеся до відділу міжнародних зв’язків, а також до загальної місцевої медичної каси (АОК) за Вашим вибором або до страхового агенства. В брошурі «Життя та навчання в Німеччині» («Leben und Studieren in Deutschland») Ви можете знайти додаткову інформацію.

Медичне обстеження (Gesundheitsuntersuchung)

Якщо Ви потребуєте візу, урядове представництво Німеччини повідомить Вас, чи повинні Ви проходити медичне обстеження у Вашій країні. Медичний огляд німецьким лікарем не передбачений законом про іноземців. Якщо Ви бажаєте подовжити строк свого перебування у Німеччині, то зважте на те, що окремі федеральні землі ставляться до проблеми медичного огляду по-різному. Проконсультувати Вас з цього питання може регіональна установа, що займається питаннями іноземців (Ausländerbehörde).

Страхування від нещасних випадків (Unfallversicherung)

Всі студенти застраховані від нещасних випадків у ВНЗ або на шляху до нього в рамках передбаченого законом страхування від нещасних випадків. Щодо додаткового страхування від нещасних випадків Ви можете поінформуватися у відділі міжнародних зв’язків (Akademisches Auslandsamt).

Витрати на навчальні засоби

Чималих грошей будуть коштувати для Вас підручники та інші навчальні засоби. В залежності від фаху Ваші витрати на це можуть досягти від 230 до 310 євро та більше на кожен семестр. Слід пам’ятати, що для деяких навчальних програм невід’ємною частиною є користування персональним комп’ютером. Якщо ж у Вас немає персонального комп’ютера, більшість факультетів, а також обчислювальні центри ВНЗ пропонують комп’ютерні класи.

Дорожні витрати

Перед тим, як замовляти квиток до Німеччини, рекомендуємо Вам дізнатися про знижки або інші пільги для студентів у різних туристичних агенствах.

Можливості фінансової підтримки

ВНЗ сами по собі не надають стипендії, тому немає сенсу подавати заяву на фінансову підтримку (Förderung). Але існують інші заклади, де можна отримати стипендію. Найбільш охоплюючу стипендійну програму пропонує DAAD. Щоправда, подавати заяву на стипендію DAAD можуть лише студенти старших курсів навчання або, в залежності від країни походження та фаху, лише ті, хто має ступінь щонайменше бакалавра. В інших фондах, що дають стипендії, існують свої умови.
Фінансова підтримка повного курсу навчання, від першого до останнього семестру, з боку DAAD та більшості інших установ не можлива.
При наданні стипендії, в першу чергу, враховується успішність попереднього навчання. Соціальне положення пошукача грає при цьому одну з найостанніших ролей. Про можливості отримання фінансової підтримки дізнайтеся у німецьких іноземних представництвах, у офісах DAAD за кордоном, а також у лекторів та доцентів DAAD, що працюють у іноземних ВНЗ. Вони дають інформацію щодо умов до пошукачів на стипендію, щодо строків та місць, де можна подати заяву на стипендію.
Короткий огляд стипендійних програм DAAD дає брошура «Навчання та дослідження у Німеччині. Можливості фінансової підтримки для іноземних студентів ВНЗ» («Studium und Forschung in Deutschland. Förderungsmöglichkeiten für ausländische Hochschulangehörige») (див. рекомендовану літературу у додатку) .


Мапа сайту  |  Імпрессум  |  Контакт © DAAD
DAAD Links