Чому гріється південний міст на материнській платі

Не так давно на материнській платі були присутні два мости, які були компонентами системної плати, сполучними різні елементи, що підключалися до неї. І як будь-яка активна ланка в роботі комп'ютера, вони споживали енергію і грілися. У поточній статті ми розглянемо, чому гріється південний міст на материнській платі, а також можливі шляхи вирішення цієї проблеми.

Що таке південний міст на материнській платі

Називаючись південний міст, ця мікросхема розташовується внизу материнської плати і відповідає в основному за роботу жорстких дисків, роз'ємів PCI (аудіоплати і мережевої карти), USB-контролерів, пристроїв введення-виведення, клавіатури, миші, правильну установку системного часу. Тому нагрів даного пристрою обумовлений штатним функціонуванням і тим, що через нього так само проводиться струм, як і через інші елементи ПК. Але аномальний нагрів може сигналізувати про недоліки системи охолодження або ж пошкодження згадуваного пристрою.

Строго кажучи, для системи в цілому південний міст не так важливий, як Північний, який відповідає за всі інші аспекти роботи. Проте без адекватної роботи цього контролера запуск комп'ютера буде як мінімум утруднений.

Читайте також: з чого складається материнська плата

Виглядає цей пристрій на материнській платі ось так:

Южный мост с радиатором на материнской плате

На перший погляд здається, що це просто радіатор, що відводить тепло від самої материнки, але під ним розташовується чіп моста, який сам генерує тепло і потребує охолодження. Якщо ви ловите свій ПК на тому, що він включається через раз і/або довго запускається, збивається системний час, не працюють або працюють некоректно USB-порти, Накопичувачі, при цьому подібне спостерігається нерегулярно, але гарантовано в моменти навантаження – це явна ознака неполадок з південним мостом і, швидше за все, він перегрівається.

Читайте також:
посібник з діагностики материнської плати комп'ютера
основні несправності материнської плати

Причина 1: відсутність охолодження

Поміркувавши логічно, можна прийти до висновку, що перегрів відбувається або від надмірного виділення тепла, або через неадекватну системи тепловідведення. При цьому виникнення такої ситуації не завжди є наслідком будь-яких маніпуляцій з боку Користувача. Це може бути конструктивним недоліком системної плати, що не впливає на працездатність інших елементів, але також ймовірно, що пристрій вже просто не справляється з поставленими завданнями через свою архаїчності. У сучасних платах функції моста виконує чіпсет, і охолоджується він за допомогою процесорного кулера. Так що не варто скидати з рахунків банальну перевантаження «дідка» все новими і новими пристроями.

Читайте також: пристрій сучасного процесора комп'ютера

Не кожен виробник комплектуючого розміщує на південному мосту радіатор, щоб нагрів чіпа відразу йшов в повітряний простір системного блоку, а далі відводився кулерами, що працюють на вдув і видув.

Южный мост без радиатора на материнской плате

Але навіть з розташованим радіатором тепло може відводитися неефективно, якщо міст знаходиться під серйозним навантаженням. В такому випадку слід провести профілактику Системи охолодження як мінімум, про що ми розповімо пізніше, оскільки це є загальним рішенням причин перегріву.

Причина 2: порушення цілісності / пошкодження

Так само як і будь-який компонент комп'ютера, південний міст можна пошкодити. Так як він з ряду крихких елементів ПК, навіть несильний удар системної плати буде чреватий. Попадання рідин на чіп або ж скачки напруги теж нададуть руйнівний вплив на пристрій.

Залитая микросхема южного моста, снятая с материнской платы

Проте даний компонент може виявитися пошкодженим, але працездатним. При цьому він просто виділяє більше тепла, ніж було задумало, проте це не є непереборною перешкодою для роботи південного мосту.

Читайте також: ознаки згорілої материнської плати

Якщо ви зіткнулися з проблемою перегріву даного контролера, але він зберігає робочі функції, даючи знати про себе лише в моменти пікових навантажень, значить, поступите наступним чином:

 1. Вийміть кріплення радіатора вашого південного мосту. Якщо у вас чіп без радіатора, перейдіть до наступного кроку.
 2. Крепления радиатора южного моста на материнской плате
 3. Очистіть сам чіп і прилеглу до нього поверхню радіатора від старої термопасти, пилу та іншого. Бажано не ворсистою тканиною, із застосуванням спирту або спиртовмісної рідини.
 4. Чип южного моста без радиатора на материнской плате
 5. Нанесіть нову (більш якісну) термопасту тонким шаром на південний міст.
 6. Нанесённая термопаста на чип южного моста на материнской плате

  Примітка: особливо уважні читачі можуть помітити, що на скріншоті процесор ноутбука, але не переживайте щодо цього, процес нанесення термопасти завжди ідентичний і не стає іншим в залежності від того, на поверхню якого чіпа її наносять.

  Читайте також:
  Як вибрати термопасту
  Вчимося наносити термопасту на процесор

 7. Повторно встановіть радіатор. В ідеалі для кращого відведення тепла слід було б замінити стандартний алюмінієвий радіатор на мідний і встановити на нього окремий кулер (і радіатор, якщо такий відсутній спочатку).
 8. Система охлаждения южного моста состоящая из кулера и радиатора на материнской плате

Звичайно, знайти в поточних умовах радіатори на південний міст – завдання не з легких, хоча на Аліекспресс є і не таке, а купувати цілий кулер лише для охолодження цього застарілого елемента не завжди доцільно. Тому досить буде провести чистку і по можливості поставити додатковий або більш потужний кулер на подачу повітря в системний блок.

Читайте також:
оформлення замовлення на AlIExpress
підключення кулера або вентилятора до материнської плати

Зовсім інша розмова буде тоді, коли чіп вже не може забезпечити повну працездатність навіть в моменти простою комп'ютера або ж не дає системі запуститися зовсім. Тоді залишаються лише радикальні шляхи: зміна моста або ж всієї материнської плати.

Снятие южного моста с материнской платы

На жаль, зробити процедури заміни будинку буде вкрай важко. Для цього слід володіти відповідним обладнанням і навичками для пайки нового чіпа, не кажучи вже про запасний Південному мосту. Якщо вам з якоїсь причини дорога саме ця старенька материнська плата, коли її нижній чіп починає серйозно барахлити, а вищеописаний метод і навіть окремий кулер на радіаторі не допомогли, краще відразу віднести її в сервіс і передати в руки фахівців. В іншому випадку ми рекомендуємо замінити системну плату на більш нову модель, в якій потенційні неполадки південного моста більше не потривожать через його відсутність.

Ми виклали причини того, чому гріється південний міст на материнській платі. Це може бути як дефіцит охолодження, викликаний навантаженням на пристрій, або конструктивними недоліками системної плати, але також варто врахувати і можливі пошкодження пристрою. У таких ситуаціях слід провести заходи з обслуговування системи відведення тепла або ж замінити згадуване пристрій, а краще придбати нову модель материнської плати.

Читайте також:
вибираємо материнську плату для комп'ютера
вибір материнської плати для ігрового комп'ютера
підбираємо материнську плату до процесора

більше статей на цю тему: