Як зрозуміти, що відеокарта " вмирає»

Відеокарту можна назвати самим вимогливим і схильним до поломок пристроєм сучасного комп'ютера. Існує значна кількість ознак, що говорять про її швидкий вихід з ладу, але якщо вчасно помітити їх і вжити заходів, можна уникнути необхідності покупки нового обладнання.

Ознаки &171;вмираючої&187; відеокарти

Несправність графічного адаптера може бути як явною і очевидною, так і прихованою. Якщо в першому випадку необхідність ремонту виникає сама собою, то в другому можна не помітити виниклу проблему, що призведе до поломки в подальшому. Тому кожен користувач повинен це вміти, і знати, що потрібно робити в різних ситуаціях.

Причина 1: Система не завантажується

Самий явна ознака несправності відеокарти &8212; неможливість завантажити систему. На перший погляд може здатися, що комп'ютер почав запускатися і скоро включиться повністю, оскільки всі вентилятори крутяться. Але незабаром BIOS видає характерний звуковий сигнал, а на монітор виводиться повністю чорне зображення. Найчастіше така проблема пов'язана саме з графічним адаптером, але не завжди з його поломкою.

Проверка подключения видеокарты

Насамперед варто переконатися в тому, що відеокарта правильно підключена до материнської плати. Для цього необхідно зняти кришку корпусу і перевірити, чи крутиться вентилятор пристрою при включенні ПК. Якщо ні, рекомендується виконати наступне:

  • Перевірте, чи адаптер вставлений до кінця в материнську плату. Про це повинні свідчити спеціальні засувки.
  • Переконайтеся, що підключено додаткове живлення, якщо модель відеокарти вимагає цього і має відповідний роз'єм. Кабель повинен йти від блоку живлення.
  • Цілком можливо, що засмітилися контакти. В такому випадку замість блискучого золотистого кольору можна побачити темні плями і інші забруднення. Для очищення найефективніше використовувати звичайний ластик або спирт. Ні в якому разі не можна використовувати звичайну воду, оскільки це виведе пристрій з ладу.

Описані рекомендації вимагають певної вправності і не рекомендуються для простих користувачів. Якщо ви не впевнені, що впораєтеся із завданням, зверніться в сервісний центр.

Якщо виконання вищеописаних дій не допомогло і ви впевнені, що пристрій правильно підключено до системи, проблема криється всередині плати. В такому випадку доведеться звернутися до фахівців для діагностики та ремонту.

Читайте також: симптоми відвалу чіпа відеокарти

Причина 2: поява артефактів і смуг

Другий за значимістю ознака наближення смерті відеокарти &8212; виникнення артефактів і смуг на моніторі. Вони можуть проявлятися в різних формах і в різний момент роботи комп'ютера, але практично завжди їх викликає саме некоректна робота графічного модуля. Однак не варто плутати це з битими пікселями, що говорять про проблеми з монітором. На нашому сайті є докладна стаття про діагностику і можливе усунення цієї несправності.

Артефакты на рабочем столе

Детальніше: Як виправити артефакти відеокарти

Причина 3: Синій екран смерті

&171;синій екран смерті&187; &8212; це неофіційна назва системної помилки Windows, прийняте в співтоваристві комп'ютерних фахівців. Її виникнення супроводжується синім екраном з безліччю технічного тексту, номерами і не самим зрозумілим описом помилок, а також повним завершенням роботи. Якщо ця&171; картина & 187; з'являється при спробах встановити або оновити драйвери відеокарти, а також при запуску вимогливих відеоігор та інших 3D-додатків, проблема в графічному адаптері.

Синий экран смерти видеокарты

Детальніше: вирішення проблеми синіх екранів у Windows

Причина 4: зниження продуктивності

На черзі набагато менш явні ознаки того, що адаптер знаходиться на межі критичної поломки. Під зниженням продуктивності мається на увазі істотне уповільнення функцій, що вимагають обробки графічних даних. Наприклад, ваша улюблена відеогра, яка раніше працювала без проблем на максимальних налаштуваннях графіки, стала сильно зависати. Це свідчить про те, що пристрій працює гірше і, можливо, наближається до поломки.

Важливо зазначити, що це може бути пов'язано з іншим обладнанням, таким як процесор. Але в такому випадку комп'ютер буде зависати не тільки в 3D-додатках, а й в будь-яких інших програмах, де може не вимагатися відеокарта, наприклад, в браузері.

Читайте також: причини, чому Ігри можуть зависати

Причина 5: вильоти в 3D-додатках

Відеоігри та інші 3D-програми можуть продовжувати працювати стабільно і без &171;глюків&187;, але автоматично закриватися в будь-який момент часу. Це теж свідчить про те, що відеокарта функціонує некоректно і може зламатися в будь-який момент. Причому як і в попередньому випадку, важливо враховувати, що Вильоти можуть бути викликані іншими несправностями.

Детальніше: виправлення проблем з вильотом ігор на Windows 10

Причина 6: регулярне вимкнення комп'ютера

Якщо у вас регулярно вимикається комп'ютер без будь-яких помилок, то є мала ймовірність, що це пов'язано зі якнайшвидшою &171;смертю&187; відеокарти. Однак набагато частіше це буває викликано банальним перегрівом. Для усунення проблеми досить ретельно очистити відеокарту і інші компоненти від пилу, а також замінити термопасту.

Чистка компьютера от пыли

Детальніше:
правильна очищення комп'ютера або ноутбука від пилу
заміна термопасти на відеокарті
Як вибрати термопасту для ноутбука

Висновок

Ми розглянули ознаки, за якими можна зрозуміти, що графічний адаптер на комп'ютері зламався або знаходиться в критичному стані. У деяких випадках вони можуть виявитися помилковими і проблему вдасться вирішити самостійно. Однак частіше доводиться звертатися в сервісний центр для якісної діагностики та виявлення можливості полагодити пристрій, причому навіть після ремонту не факт, що відеокарта буде працювати довго, тому набагато вигідніше придбати нову модель.

більше статей на цю тему: