шукаємо, де знаходиться HDD в BIOS

Щоб увійти в БІОС, скористайтеся одним з методів запропонованих в статтях за посиланнями нижче.

Читайте також: як потрапити в BIOS на комп'ютері / на ноутбуці

Знаходимо інтерфейси жорсткого диска

Інтерфейси жорстких дисків або точки сполучення комп'ютера з твердотільними накопичувачами в багатьох БІОС доступні в першому ж підрозділі. Іноді, звичайно, виробники материнських плат можуть помістити такий список на іншій вкладці разом з іншими схожими конфігураціями.

Щоб їх знайти, зверніть увагу на такі параметри, як «SATA» або / і «IDE-Channel» (ще вони можуть містити в собі слова «Primary» , «Secondary» або цифри, що позначають номер порту на материнській платі). Причому якщо у вас жорсткий диск IDE-типу, то потрібно з'ясувати, яку саме функцію він виконує: якщо провідну-вибирайте пункт зі словом «Master» , якщо ж ваш HDD визначається як ведений – «Slave» .

Читайте також: навіщо потрібна перемичка на жорсткому диску

Найменування самих жорстких дисків за замовчуванням відображаються навпроти інтерфейсів, з якими вони з'єднані. Якщо ж HDD не підключений або система не виявляє його, буде показана інформація про відсутність пристрою.
Как в биосе найти жесткий диск 22
Розкривши одну з рядків цього переліку, ви потрапите на екран конфігурації носія, де зможете змінити значення його налаштувань на свій розсуд.

Варіант 1: БІОС типу Award

В БІОС типу Award або інших його модифікаціях відомості про подібні запам'ятовуючих пристроях розташовуються в «Standard CMOS Features» .
Как в биосе найти жесткий диск 1
Це розділ базових функцій системи, де серед іншого знайдете і цікавлять вас параметри HDD-інтерфейсів.
Как в биосе найти жесткий диск 2
Також в деяких версіях БІОС дані настройки розміщені в розділах введення-виведення, разом з іншими параметрами контролера шини. Іноді вони знаходяться в пункті чіпсета, який може розташовуватися як в розділі «Integrated Peripherals» , так і на головному екрані. У різних випадках він має одну з назв: «Chipset IDE Controller» , «OnChip IDE Device» , «SouthBridge Configuration» і тому подібне.
Как в биосе найти жесткий диск 23

Варіант 2: БІОС типу Phoenix

В БІОС по типу Phoenix і його модифікованих версіях від інших виробників інтерфейси жорстких дисків зазвичай видно відразу ж на вкладці «Main» .
Как в биосе найти жесткий диск 3
Ці списки пристроїв іноді ще поміщають в конфігурації вінчестера. Підрозділ з ними, в залежності від материнської плати, має кілька варіацій назви, наприклад: «IDE/SATA Configuration» , «Storage Configuration» , «SouthBridge OnChip Configuration» і т. д. зазвичай його можна відшукати на все тому ж стартовому екрані, проте іноді розташовується і в «Advanced» , та на інших вкладках вводу-виводу, таких як «Peripherals» або «Chipset» .
Как в биосе найти жесткий диск 4
Серед інших налаштувань південного моста в даному підрозділі часто зустрічається потрібний вам список SATA/IDE-інтерфейсів.
Как в биосе найти жесткий диск 5

Варіант 3: графічні оболонки UEFI

Одним з головних відмінностей більшості UEFI-збірок материнських плат є спрощений режим, на екрані якого є всі часто використовувані функції. Тут же іноді розташовується інформація про SATA-Порти. Зазвичай це панель «SATA Information» , «Storage Configuration» і тому подібне.
Как в биосе найти жесткий диск 06
Якщо ж такої опції на головному екрані немає, потрібно перейти в режим розширених налаштувань «Advanced Mode» або іноді ще «Classic Mode» . Крім того, деякі UEFI відразу ж запускаються в подібному режимі роботи.
Как в биосе найти жесткий диск 07
Опції SATA-інтерфейсів в такому випадку зазвичай розташовуються за аналогією з Phoenix-подібними БІОС. Так, в розширеному меню ASUS їх можна знайти на вкладці «Advanced» у розділі «SATA Configuration» .
Как в биосе найти жесткий диск 8
У тих же Gigabyte раніше цей список розташовувався окремо на вкладці «System» , в новіших моделях його перенесли на вкладку «Chipset» до решти конфігурацій HDD.
Как в биосе найти жесткий диск 9
Відзначимо ще вкладку «Peripherals» та інші розділи вводу-виводу. Наприклад, в MSI для перегляду портів з дисками вам потрібно відкрити розширений режим і пройти по шляху «Settings\Advanced\Integrated Peripherals» .
Как в биосе найти жесткий диск 10

Визначаємо контролер чіпа

Контролер &8212; та частина мікросхеми вінчестера, яка виробляє обробку, перетворення і обмін даних з іншими складовими материнської плати. По суті, це окремий мікрокомп'ютер всередині вашого жорсткого диска. Його можна навіть прирівняти безпосередньо до самого пристрою зберігання, хоч сам він нічого і не зберігає.

Однак його конфігурації в різних версіях БІОС часто відмінні один від одного. У якихось моделях його можна знайти в розділі південного моста, десь виробники поміщають даний параметр на вкладку чіпсета або пристроїв введення-виведення. У цій статті ми розглядаємо, де саме відшукати даний параметр, а про те, як і навіщо його налаштовувати, ви дізнаєтеся з матеріалу за посиланнями нижче:

Читайте також:
Що таке режим SATA в BIOS
включаємо AHCI режим в BIOS
Зміна режиму підключення HDD в Windows

Варіант 1: БІОС типу Award

У користувальницьких інтерфейсах, подібних Award, функції контролера диска часто знаходяться в розділі «Integrated Peripherals» .
Как в биосе найти жесткий диск 11
Тут вам потрібні будуть настройки зі словами «OnChip» , «Controller» або «Channel» . У них ваш HDD можна буде включити або відключити програмно. Також у параметрах «IDE/SATA Type» вказуються типи жорстких дисків.
Как в биосе найти жесткий диск 12
Крім усього іншого, ці налаштування ви можете знайти в опціях чіпсета південного мосту. Такий розділ іноді навіть виноситься на початковий екран або розташовується все в тому ж «Integrated Peripherals» . У нашому випадку він називається «South OnChip IDE Device» , але у вас може бути одна з назв: «Chipset Configuration» , «SouthBridge Settings» , «SATA/IDE Configuration» або їх поєднання.
Как в биосе найти жесткий диск 13

Варіант 2: БІОС типу Phoenix

В БІОС на зразок Phoenix, AMI або InsydeH20 дана опція може перебувати в розділі «Storage Configuration» або «IDE/SATA Configuration» . Вкладки, на яких можна знайти цей розділ: «Main» , «Advanced» , «Chipset» , «Peripherals» .
Как в биосе найти жесткий диск 14
Тут можна встановити тип вінчестера, включити або відключити контролер, ну і, крім іншого, іноді тут же по сусідству знаходяться порти, про які ми говорили в першому розділі.
Как в биосе найти жесткий диск 15

Варіант 3: графічні оболонки UEFI

В UEFI ситуація практично ідентична, що і з Phoenix-подібними системами. З тією лише різницею, що в деяких випадках вам доведеться переключити меню в розширений режим за допомогою кнопки «Classic» або «Advanced Mode» . Після чого переходите на одну з вкладок, де можуть знаходитися настройки введення-виведення. Наприклад, в Gigabyte це вкладка «Chipset» .
Как в биосе найти жесткий диск 16
У материнських платах MSI не зовсім стандартний користувальницький інтерфейс. Тут вам потрібно буде відкрити панель «Settings» , зайти в розділ «Advanced» і вибрати пункт «Integrated Peripherals» . У списку «Storage Configuration» і будуть налаштування режимів контролера.
Как в биосе найти жесткий диск 17

Дивимося параметри завантаження HDD

HDD можна подивитися і в конфігураціях пріоритету завантаження. Серед пристроїв, з яких потенційно запускається операційна система, в тому числі будуть жорсткі диски. Далі ми розглядаємо, як їх знайти серед цих параметрів, а по посиланнях нижче ви можете прочитати інструкцію про те, як виробляти дані настройки.

Читайте також:
налаштування BIOS для завантаження з HDD
зміна пріоритету завантаження в BIOS

У старих меню Award вам буде потрібно перейти в розділ «Advanced BIOS Features» і серед опцій «Boot Device» відшукати пристрій зі словом «HDD» або з назвою моделі вашого диска. Залежно від виставленого значення параметра &8212; «First» , «Second» і т.д. &8212; залежить черговість запуску цього конкретного HDD.
Как в биосе найти жесткий диск 18
Практично у всіх інших БІОС, в тому числі розширених режимах UEFI, настройки завантаження знаходяться на вкладці «Boot» . Винятки можуть становити деякі версії InsydeH20: тут розділ з даними параметрами іноді розташовується всередині «System Configuration» . Рядок з назвою вашого Вінчестера і буде налаштуванням завантаження.
Как в биосе найти жесткий диск 19
Під опції носіїв, з яких буде запускатися система, іноді виділяється підрозділ «Boot Device Priority» . Тут же варто відзначити і розділ «Hard Disk Drives» , який дозволить вам дозволяти або забороняти завантаження з того чи іншого HDD.
Как в биосе найти жесткий диск 020
Якщо говорити про спрощений режим UEFI, то тут зазвичай виробники розміщують окрему панель зі списком завантажувальних носіїв. У нашому випадку до системної плати підключено кілька жорстких дисків, відповідно, всі вони визначаться як пристрої запуску в списку «Boot Sequence» .
Как в биосе найти жесткий диск 021

БІОС не бачить жорсткий диск

Є багато причин, чому BIOS не може побачити жорсткий диск. Іноді такі збої відбуваються, коли Налаштування системи збиваються або, ймовірно, недавно оновлювалася його прошивка, випадково була змінена не та конфігурація. В інших випадках проблема полягає в механічній поломці апаратури. Конкретніше про те, чому HDD не відображається в базовому інтерфейсі, можна дізнатися в статті за посиланням нижче.

Детальніше: причини, чому жорсткий диск не визначається в BIOS

Коли базова система введення-виведення все ж визначає жорсткий диск, але той не відображається в Налаштуваннях завантаження, значить, конфігурація BIOS не підтримує сумісний з параметрами диска режим роботи. Їх всього два: Legacy і UEFI. На сучасних пристроях розробники додають третій параметр, що підтримує і той і інший тип HDD. Ви можете Як встановити його, так і переключити БІОС в одне з двох позначених раніше значень.

Детальніше:
увімкнення режиму UEFI в BIOS
відключаємо UEFI Secure Boot в BIOS

більше статей на цю тему: