Встановлення пакетів у CentOS

Абсолютно кожен користувач при роботі з операційною системою CentOS стикається з необхідністю інсталяції різних пакетів, щоб додати потрібну програму і почати взаємодію з нею. Поставлена задача може здійснюватися різними способами, що залежить від типу одержуваного софта і особистих переваг користувача. Сьогодні ми б хотіли продемонструвати абсолютно всі доступні методи установки пакетів формату RPM і tar.GZ (якщо пакет першого типу знайти не вдалося), щоб ви змогли швидко підібрати оптимальний спосіб і втілити його в життя, слідуючи простим посібникам.

Встановлення пакетів у CentOS

Почнемо з того, що в стандартній збірці CentOS відсутня графічна оболонка, оскільки сам дистрибутив націлений на серверні роботи. Однак на офіційному сайті можна без проблем Завантажити версію з оточенням, де вже буде встановлено основний набір ПО, включаючи менеджер додатків. Саме так і роблять початківці користувачі, тому перші варіанти будуть спрямовані на взаємодію з GUI. Якщо воно у вас відсутня, сміливо переходите до тих інструкцій, де задіяна консоль.

Спосіб 1: Менеджер додатків

Менеджер додатків & 8212; стандартний інструмент практично будь-якого графічного оточення робочого столу, який дозволяє без звернення до & 171; терміналу & 187; інсталювати знаходяться в офіційних сховищах додатки. Якщо ви тільки освоюєте CentOS, рекомендуємо задіяти саме цей варіант, але будьте готові до того, що знаходяться в цій бібліотеці далеко не всі існуючі програми.

 1. Запустіть меню &171; Додатки&187; і в розділі &171;системні & 187; відшукайте & 171; Установка додатків & 187; .
 2. Запуск менеджера приложений для дальнейшей установки пакетов в CentOS
 3. Тут ви можете використовувати категорії, щоб переглянути доступний софт або відразу ж перейти до пошуку.
 4. Переход к поиску приложений для установки через графический интерфейс в CentOS
 5. Якщо ПЗ доступно для скачування з офіційних сховищ дистрибутива, значить, воно відобразиться в результатах. Клацніть по відповідній рядку, щоб перейти на сторінку продукту.
 6. Переход на страницу программы через менеджер приложений для ее дальнейшей установки в CentOS
 7. Тут є лише одна синя кнопка & 171; встановити&187; &8212; клацніть по ній. При бажанні попередньо дізнатися про функціональність софта і подивитися на скріншоти зробіть це на цій же сторінці.
 8. Запуск установки программы после ее нахождения в менеджере приложений CentOS
 9. Очікуйте завершення інсталяції. Ця операція може зайняти як кілька секунд, так і півгодини, на що впливає розмір пакета та швидкість підключення до Інтернету.
 10. Ожидание завершения установки программы из менеджера приложений CentOS
 11. Після закінчення з'явиться нова кнопка &171; запустити & 187; . Клацніть по ній, щоб почати роботу з по.
 12. Запуск программы после установки из менеджера приложений CentOS
 13. Додатково значок по з'явиться і в меню &171; Додатки&187; , а його розташування може бути різним. Наприклад, графічний редактор &171;GIMP&187; був автоматично поміщений в категорію & 171; графіка & 187; . В майбутньому вам нічого не завадить додати значок в & 171; Вибране & 187; або на робочий стіл.
 14. Запуск программы через меню приложений после ее установки в CentOS

Як бачите, в реалізації цього методу немає взагалі нічого складного, проте єдиний його мінус &8212; неможливість вибрати версію ПО і відсутність деяких популярних рішень в бібліотеці. Якщо ж у вас не вийшло відшукати необхідний продукт, переходите до розгляду наступних інструкцій.

Спосіб 2: Офіційний сайт ПО

Часто розробники, які створюють версії своїх додатків і для Linux, викладають rpm-пакети на власних офіційних сайтах, а користувачеві залишається тільки завантажити їх і інсталювати через стандартний засіб ОС. Для CentOS ця схема також працює, тому давайте коротко розберемо її.

 1. Відкрийте браузер, перейдіть на офіційну сторінку софта і знайдіть там розділ із завантаженнями.
 2. Переход к скачиванию пакетов с официального сайта программы в CentOS
 3. У списку доступних збірок виберіть RPM, відштовхуючись від архітектури своєї збірки.
 4. Выбор версии пакета на официальном сайте программы в CentOS
 5. Почнеться скачування. Ви можете відзначити маркером пункт & 171; відкрити в&187; , щоб негайно запустити установку, або &171; зберегти файл&187; , якщо ви хочете повернутися до нього пізніше.
 6. Выбор метода скачивания пакета с официального сайта программы в CentOS
 7. По завершенні завантаження залишається тільки перейти до папки з пакетом і відкрити його, двічі клікнувши по ньому ЛФМ. При виборі варіанту & 171; відкрити в&187; установка запуститься автоматично. Залишається тільки слідувати керівництвам в майстра інсталяції, а потім перейти до тестування софта.
 8. Запуск пакета для установки после скачивания с официального сайта программы CentOS

Точно таким же чином можна інсталювати деякі rpm-пакети, що зберігаються в призначених для користувача репозиторіях, проте тоді не гарантується, що стандартний засіб установки коректно запустить подібні інсталятори. Вирішується ця проблема шляхом використання консолі, чому і буде присвячений один з наших наступних методів.

Спосіб 3: Утиліта YUM

YUM (Yellowdog Updater Modified) &8212; стандартний пакетний менеджер CentOS і інших дистрибутивів, заснованих на RedHat, який дозволяє управляти файлами типу RPM, включаючи можливість їх інсталяції. Взаємодія з ним &8212; досить просте заняття, адже не потрібно вчити масу різних команд, враховуючи їх синтаксис. Досить буде освоїти всього кілька простих опцій. Якраз про них ми і пропонуємо поговорити далі.

 1. Для початку потрібно запустити консоль, оскільки далі все команду будуть вводитися саме в цьому інструменті. Зробіть це зручним для Вас чином.
 2. Успешная инсталляция пакета после скачивания с официального сайта программы CentOS
 3. Далі введіть sudo yum install gimp . Давайте по черзі розберемо кожен компонент. sudo &8212; аргумент, який передбачає, що дана команда буде виконуватися як суперкористувач. yum &8212; виклик того самого пакетного менеджера. install &8212; опція Yum для інсталяції. gimp &8212; назва необхідного для установки програми. Як тільки ви складете свою команду в наведеній послідовності, натисніть на Enter , щоб активувати її.
 4. Команда для установки пакетов через терминал в CentOS
 5. Вкажіть пароль від облікового запису суперкористувача. Враховуйте, що вводяться таким чином символи в рядку не відображаються.
 6. Подтверждение пароля суперпользователя для установки программ в CentOS
 7. Підтвердьте операцію завантаження пакетів, вибравши варіант y .
 8. Подтверждение скачивания пакета для установки программы через терминал в CentOS
 9. Залишилося тільки дочекатися завершення скачування.
 10. Ожидание скачивания программы через терминал в CentOS
 11. Після ви побачите повідомлення про те, що установка пройшла успішно.
 12. Успешное скачивание программы через терминал в CentOS
 13. Можна переходити до запуску програми, наприклад, через консоль, ввівши його назву, або через значок, що розташувався в головному меню.
 14. Запуск программы через терминал после ее установки CentOS
 15. Зачекайте кілька секунд, і на екрані з'явиться вікно завантаження ПЗ.
 16. Успешный запуск программы через терминал в CentOS

У цього варіанту є і недолік, повністю ідентичний тому, про який ми говорили при розгляді першого способу. Завантажити таким чином вийде тільки останню стабільну версію софта, що зберігається на офіційному сховищі. Якщо він там відсутній, на екрані просто з'явиться повідомлення про помилку. Спеціально для таких випадків ми і підготували наступний варіант.

Спосіб 4: Користувацькі сховища

Використання Користувацьких сховищ &8212; передостанній і практично найскладніший варіант, про який ми хочемо поговорити сьогодні. Його суть полягає в тому, що ви спочатку знаходите пакет на одному з репозиторіїв, а потім інсталюєте його за допомогою введення відповідних команд в консоль. Приклад цієї операції виглядає так:

 1. Відкрийте браузер і через пошуковик відшукайте репозиторій, на якому б зберігалася цікавить Вас програма, потім перейшовши в розділ з rpm-пакетами.
 2. Выбор пакетов для скачивания из пользовательских репозиториев CentOS
 3. Обов'язково потрібно вибрати свою архітектуру, щоб софт був сумісний з операційною системою.
 4. Выбор архитектуры при работе с пользовательскими репозиториями в CentOS
 5. Відшукайте в списку відповідну версію ПО і клікніть по посиланню для скачування правою кнопкою миші.
 6. Выбор пакета для установки с пользовательских хранилищ в CentOS
 7. У контекстному меню виберіть пункт & 171; Копіювати посилання & 187; .
 8. Копирование ссылки на пакет для дальнейшей установки в CentOS
 9. Тепер перейдіть до&171; Термінал & 187; . Введіть там wget і вставте посилання, яке ви щойно скопіювали. Після цього натисніть на Enter .
 10. Команда для скачивания пакета перед установкой в CentOS
 11. Зараз здійснюється процес скачування пакета з зазначеного сайту. У рядках відображається поточний прогрес.
 12. Ожидание завершения скачивания пакета с хранилища в CentOS
 13. При появі рядка для введення введіть sudo yum install і вкажіть назву пакета, який тільки що завантажили, включаючи формат файлу. Якщо зверніть увагу на представлену вище в консолі інформацію, без проблем знайдете ту саму назву програми в правильному варіанті.
 14. Команда для установки программы с пользовательского хранилища в CentOS
 15. Підтвердьте дію, вказавши пароль від облікового запису суперкористувача.
 16. Ввод пароля для подтверждения установки программы с пользовательских хранилищ в CentOS
 17. При появі інформації про початок інсталяції натисніть клавішу y .
 18. Подтверждение установки файлов при инсталляции софта в CentOS
 19. Після завершення встановлення залишається лише оновити список сховищ, ввівши sudo yum update .
 20. Обновление репозиториев после установки программы в CentOS
 21. Підтвердьте оновлення, вибравши відповідну відповідь.
 22. Подтверждение обновления пакетов после установки софта в CentOS
 23. У деяких випадках додатково доведеться виконати команду sudo yum install + назва програми без версій і форматів, щоб завершити установку.
 24. Дополнительная команда для установки софта из пользовательских репозиториев в CentOS
 25. Якщо з'явилося повідомлення &171;нічого не робити&187; , значить, можна переходити до запуску софта.
 26. Успешная инсталляция софта из пользовательских репозиториев в CentOS
 27. Як видно на скріншоті нижче, установка пройшла успішно.
 28. Запуск программы установленной из пользовательских репозиториев CentOS

Під час твору даного методу ми рекомендуємо з особливою увагою копіювати і вводити назву встановлюваної програми, щоб в результаті не отримати повідомлення про помилку, яка пов'язана з відсутністю зазначеного пакета в системі. В іншому ж ніяких інших труднощів з цим варіантом виникнути не повинно.

Спосіб 5: Архіви формату TAR.GZ

Останній спосіб не пов'язаний з самими пакетами формату rpm, проте може бути корисний тим користувачам, у кого не вийшло знайти файлу відповідного формату. Таке іноді трапляється, оскільки деякі розробники вважають за краще викладати софт для Linux в форматі tar.GZ. Розпакувати і інсталювати такі файли буде складніше, проте все ж реалізовано. Цій темі присвячена окрема стаття на нашому сайті. Ми рекомендуємо ознайомитися з нею, якщо розглянуті методи вам не підходять. Просто дотримуйтесь посібників, щоб успішно завершити розпакування та компіляцію.

Детальніше: встановлення архівів TAR.GZ в CentOS

Це всі методи, про які ми хотіли розповісти в рамках сьогоднішньої статті. Як бачите, існує величезна кількість варіацій для інсталяції програм в CentOS. Використовуйте оптимальну для себе інструкцію, щоб швидко вирішити поставлене завдання і перейти до безпосередньої взаємодії з по.

більше статей на цю тему: