проводимо перевірку материнської плати на працездатність

Від працездатності материнської карти залежить, чи буде комп'ютер працювати. Про її нестабільності можуть говорити часті збої в роботі ПК – сині/чорні екрани смерті, раптові перезавантаження, проблеми зі входом і/або роботою в BIOS, проблеми з включенням/вимиканням комп'ютера.

При будь-яких підозрах в нестабільності роботи материнської плати потрібно обов'язково робити перевірку працездатності цього компонента. На щастя, проблеми найчастіше можуть виникнути з іншими комплектуючими ПК або зовсім в операційній системі. Якщо будуть виявлені серйозні неполадки в роботі системної плати, то комп'ютер доведеться або віднести в ремонт, або замінити плату.

Основні рекомендації перед перевіркою

На жаль, за допомогою програм зробити коректну перевірку материнки на працездатність дуже складно. Можливо зробити тільки примітивний тест системи на стабільність, але в цьому випадку буде перевірятися скоріше не сама плата, а робота компонентів, які встановлені на ній і працюють в зв'язці (центральний процесор, відеокарта, оперативна пам'ять і т.д.).

Щоб зробити тест системної плати більш коректним доведеться розбирати комп'ютер і проводити як візуальний огляд, так і деякі маніпуляції з самою платою. Тому, якщо ви не уявляєте, як виглядає комп'ютер всередині системного блоку, то краще обмежиться тільки візуальним оглядом материнки, а решта тестування довірити професіоналам.

Якщо ж ви збираєтеся проводити всі маніпуляції всередині комп'ютера власноруч, то необхідно дотримуватися певних заходів безпеки, бажано працювати в гумових рукавичках, тому що голими руками ви можете занести на комплектуючі частинки шкіри, волосся і/або поту, що теж негативно позначиться на працездатності всього комп'ютера.

Спосіб 1: візуальний огляд

Найпростіший спосіб – вам просто потрібно зняти з системника кришку і оглянути материнську карту на наявність пошкоджень. Щоб краще можна було бачити різні дефекти, очистіть плату від пилу і різного сміття (можливо, тим самим ви поліпшите роботу комп'ютера). Не забудьте відключити комп'ютер від електроживлення.

Чистку проводити слід за допомогою не жорсткої пензлика і спеціальних серветок для комп'ютерних комплектуючих. Можна також скористатися пилососом, але тільки на мінімальній потужності.

При огляді обов'язково звертайте увагу на наявність таких дефектів:

  • Збільшення в розмірах транзисторів, конденсаторів, батарей. Якщо ви виявили, що вони почали розширюватися і/або верхня частина стала більш опуклою, то негайно несіть плату в ремонт, тому що є ризик, що вона скоро повністю вийде з ладу;
  • Окисление транзисторов
  • Подряпин, сколів. Особливо небезпечно, якщо вони перетинають спеціальні схеми на платі. Тоді її доведеться замінити;
  • Царапины
  • Прогинів. Придивіться уважно до системної плати, чи не прогинається вона. Причиною такої деформації може бути занадто велика кількість підключених компонентів, які кріпляться безпосередньо до плати, наприклад, кулер.

За умови, що даних дефектів не було виявлено, можна приступити до більш просунутого тестування.

Спосіб 2: Перевірка працездатності через оперативну пам'ять

Якщо прибрати з комп'ютера оперативну пам'ять і спробувати включити його, то операційна система не запуститься. При цьому, якщо материнська карта працює справно, повинен з'явитися спеціальний звуковий сигнал, а в деяких випадках на монітор виводиться спеціальне повідомлення про помилку.

Щоб провести дане тестування, дотримуйтесь покрокової інструкції, яка виглядає так:

  1. На час відключіть ПК від живлення і зніміть кришку з системного блоку. Встановіть системник в горизонтальне положення. Так вам буде простіше працювати з його»нутрощами". Якщо всередині скупчилася пил, то проведіть очистку.
  2. Від'єднайте всі компоненти від материнської карти, залишивши на своїх місцях тільки центральний процесор, звукову карту, кулер і жорсткий диск.
  3. Підключіть комп'ютер до мережі і спробуйте його включити. Якщо відеокарта видає будь-якої звуковий сигнал і виводить зображення на монітор (якщо той підключений), то швидше за все материнська карта повністю в працездатному стані.

Якщо в центральному процесорі немає вбудованого відеоядра, то нічого на монітор не буде виводитися, але системна плата повинна видати хоча б спеціальний звуковий сигнал.

Спосіб 3: тестування через графічний адаптер

Його можна використовувати як своєрідне «продовження» попереднього способу. Він буде ефективний тільки в тому випадку, якщо у центрального процесора немає вбудованого графічного адаптера.

Виконується даний спосіб практично повністю аналогічно попередньому, тільки замість планок ОЗУ витягуються всі відеоадаптери, а пізніше комп'ютер включається. Якщо системна плата видає спеціальний сигнал щодо відсутності відеоадаптера, то в 99% випадків материнка повністю в робочому стані.

Такими способами можна перевірити, наскільки якісно працює системна плата. Якщо ж на ній виявилися будь-які зовнішні дефекти і/або вона не видає ніяких сигналів, коли немає оперативної пам'яті, то рекомендується задуматися про ремонт або заміну даного компонента.

більше статей на цю тему: