Перевірка працездатності SSD

Твердотільний накопичувач має досить високий ресурс роботи завдяки технологіям вирівнювання зносу і резервування певного простору під потреби контролера. Однак при тривалій експлуатації, щоб уникнути втрати даних необхідно періодично проводити оцінку працездатності диска. Це вірно і для тих випадків, коли потрібно перевірити після придбання вживаний ССД.

Варіанти перевірки SSD на працездатність

Перевірка стану твердотільного диска виконується за допомогою спеціальних утиліт, що працюють на основі даних S. M. A. R. T. у свою чергу, ця абревіатура розшифровується як Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology і в перекладі з англійської означає технологію самомоніторингу, аналізу та звіту . Вона містить багато атрибутів, але тут більший акцент буде зроблений на параметрах, що характеризують знос і термін служби ССД.

У разі якщо SSD був в експлуатації, упевніться що він визначається в БІОС і безпосередньо самою системою після його підключення до комп'ютера.

Читайте також: чому комп'ютер не бачить SSD

Спосіб 1: SSDlife Pro

SSDlife Pro є популярною утилітою для оцінки&171; здоров'я & 187; твердотільних накопичувачів.

Завантажити SSDlife Pro

 1. Запустіть ССДЛайф Про, після чого відкриється вікно, в якому відображаються такі параметри, як статус здоров'я накопичувача, кількість включень, передбачуваний термін служби. Можливі три варіанти відображення статусу стану диска & 8212; &171;добре&187; , &171;тривога&187; і & 171; погане&187; . Перше з них означає, що з диском все в порядку, друге &8212; мають місце проблеми, на які варто звернути увагу, а третє &8212; накопичувач потребує ремонту або заміни.
 2. состояние диска в SSDlife
 3. Для більш детального аналізу працездатності ССД натисніть кнопку &171;S.M.A.R.T.&187; .
 4. основное окно SSDlife
 5. При цьому з'явиться вікно з відповідними значеннями, які характеризують стан диска. Розглянемо параметри, на які варто звернути увагу при перевірці його працездатності.

Erase Fail Count показує кількість невдалих спроб очищення комірок пам'яті. По суті, це вказує на наявність битих блоків. Чим більше дане значення, тим вище ймовірність того, що диск скоро стане непрацездатним.

Unexpected Power Loss Count - параметр, що показує число раптових відключень живлення. Є важливим, тому що nand пам'ять вразлива до таких явищ. При виявленні високого значення рекомендується перевірити всі з'єднання між платою і накопичувачем, а потім виконати повторну перевірку. У разі якщо число не змінюється, ССД, швидше за все, потребує заміни.

Initial Bad Blocks Count відображає кількість вийшли з ладу осередків, тому є критичним параметром, від якого залежить подальша працездатність диска. Тут рекомендується дивитися на зміну значення протягом деякого часу. Якщо величина залишається незмінною, то швидше за все з SSD все в порядку.

окно атрибутов смарт в SSDlife

Для деяких моделей дисків може зустрічатися параметр SSD Life Left , який показує залишок ресурсу у відсотках. Чим менше значення, тим гірше стан ССД. Недоліком програми є те, що перегляд S. M. A. R. T. доступний тільки в платній Pro версії.

Спосіб 2: CrystalDiskInfo

Чергова безкоштовна утиліта для отримання інформації про диск і його стан. Її ключовою особливістю є колірна індикація параметрів СМАРТ. Зокрема, синім (зеленим) відображаються атрибути, які мають значення &171;добре&187;, жовтим – потребують уваги, червоним – погано, а сірим – невідоме.

Завантажити CrystalDiskInfo

 1. Після запуску Кристалдискінфо відкривається вікно, в якому можна побачити технічні дані диска і його статус. У полі & 171; техстан&187; відображається &171;здоров'я&187; накопичувача у відсотках. У нашому випадку з ним все добре.
 2. состояние диска в CrystalDyskInfo
 3. Далі розглянемо дані &171;СМАРТ&187; . Тут всі рядки позначені синім, тому можна бути впевненим, що з обраним ССД все в порядку. Користуючись описом параметрів вище, можна отримати більш точне уявлення про працездатність ССД.
смарт параметры диска в CrystalDyskInfo

На відміну від SSDlife Pro, CrystalDiskInfo є повністю безкоштовною.

Читайте також: використання основних можливостей CrystalDiskInfo

Спосіб 3: HDDScan

HDDScan-програма, яка призначена для перевірки накопичувачів на працездатність.

Завантажити HDDScan

 1. Запустіть програму і натисніть по полю &171;SMART&187; .
 2. главное окно HDDScan
 3. Відкриється віконце &171;HDDScan S.M.A.R.T. Report&187; , де відображаються атрибути, що характеризують загальний стан диска.
смарт диска в HDDScan

У разі якщо якийсь параметр перевищує допустиме значення, його статус буде відзначений знаком & 171; увага & 187; .

Спосіб 4: SSDReady

SSDReady являє собою програмний засіб, який призначений для оцінки часу експлуатації SSD.

Завантажити SSDReady

 1. Запустіть додаток і для початку процесу оцінки залишкового ресурсу ССД клікніть на &171;START&187; .
 2. запуск тестирования в SSDReady
 3. Програма почне вести облік всіх операцій запису на диск і приблизно через 10-15 хвилин роботи виведе його залишковий ресурс в поле &171;Approx ssd life&187; в поточному режимі експлуатації.
оценка остаточного ресурса в SSDReady

Для більш точної оцінки розробник рекомендує залишити програму включеною на весь робочий день. SSDReady прекрасно підходить для прогнозування часу роботи, що залишився при поточному режимі експлуатації.

Спосіб 5: SanDisk SSD Dashboard

На відміну від розглянутого вище софта, SanDisk SSD Dashboard &8212; це фірмова російськомовна утиліта, призначена для роботи з твердотільними дисками однойменного виробника.

Завантажити SanDisk SSD Dashboard

 1. Після запуску в основному вікні програми відображаються такі характеристики диска, як ємність, температура, швидкість інтерфейсу і залишився термін служби. Згідно з рекомендаціями виробників ССД, при значенні залишкового ресурсу вище 10% стан диска є хорошим, і він може бути визнаний робочим.
 2. состояние диска в SanDisk SSD Dashboard
 3. Для перегляду параметрів СМАРТ перейдіть у вкладку &171; сервіс & 187; , клацніть спочатку &171;S.M.A.R.T.&187; і &171; Показати додаткові відомості&187; .
 4. переход к смарту накопителя в SanDisk SSD Dashboard
 5. Далі варто звернути увагу на &171;Media Wearout Indicator&187; , який має статус критичного параметра. Він відображає число циклів перезапису, яким піддавалася комірка пам'яті NAND. Нормалізоване значення лінійно зменшується від 100 до 1, так як середнє число циклів стирання збільшується з 0 до максимальних номінального. Говорячи простою мовою, цей атрибут показує, скільки здоров'я залишилося у диска.
смарт диска в SanDisk SSD Dashboard

Висновок

Таким чином, всі розглянуті програми для тестування SSD-дисків підходять для оцінки загальної працездатності. У більшості випадків доведеться розбиратися зі СМАРТ-даними. Для точної оцінки працездатності і залишкового ресурсу накопичувача краще використовувати фірмове ПЗ від виробника, яке має відповідні функції.

більше статей на цю тему: