Ознаки згорілого процесора

При підозрі на апаратні несправності, які змушують комп'ютер працювати некоректно або ж зовсім не дозволяють йому запуститися, слід в першу чергу перевірити три основних комплектуючих: відеокарту, оперативну пам'ять і процесор. Саме в такому порядку, так як якщо це відеокарта або Оперативна пам'ять, то це ще не так страшно, і трохи більш явно. Процедура визначення того, згорів процесор чи ні, має свою специфіку.

Ознаки згорілого процесора

Довгий час не стежачи за нагріванням ЦП, випробувавши перевантаження електромережі або спочатку нарвавшись на виробничий брак, в кінці кінців, можна прийти до того, що процесор вашого ПК згорить. Зазвичай це не відбувається відразу, проте контролювати рівень виділення тепла, забезпечити відповідну систему охолодження і, по можливості, придбати ДБЖ буде хорошим рішенням. Але якщо непоправне з обладнанням вже сталося або ж є серйозні побоювання щодо стану процесора, слід звернути увагу на нижчевикладені ознаки.

Читайте також:
робимо якісне охолодження процесора
Як дізнатися температуру процесора
нормальна робоча температура процесорів різних виробників
вибираємо джерело безперебійного живлення для комп'ютера

Поверхневі аудіовізуальні ознаки

Першими ознаками згорілого процесора є: раптове відключення і/або перезавантаження комп'ютера, блиск всередині системного блоку і характерний запах гару. Причому проявити себе з ймовірністю в 100% може тільки необгрунтоване вимикання ПК або безперервні відходи не перезавантаження, двоє інших можуть як з'явитися разом, так і окремо, а в деяких випадках і зовсім не проявитися. Строго кажучи, навіть якщо &171;вистрілять&187; все, не факт, що це саме процесор, тому не варто покладатися повністю на цю групу ознак.

Аудіосигнали материнської плати

Якщо при наступному включенні комп'ютера сам ПК, проте, не включається або постійно вимагає перезавантаження, слід звернути увагу на сигнали спікера материнської плати. Для різних виробників і версій BIOS це можуть бути:

 • Високотональні або низькотональні безперервні сигнали, які говорять про перегрів процесора.
 • 1 короткий сигнал, який повідомляє про помилку під час перевірки реєстрів.
 • 5 коротких сигналів, що сигналізують про несправність процесора.

Ці ознаки більш точні, однак якщо спікер не поставлений або поломка торкнулася саму материнську плату, ви їх не почуєте. Крім того, краще знайти керівництво користувача для встановленої плати і прочитати значення тих чи інших сигналів, щоб уникнути плутанини.

Читайте також: розшифровка сигналів BIOS

Візуальні ознаки

Якщо описаних раніше ознак не спостерігається, залишається тільки відривати кришку системного блоку і дивитися на процесор і навколишній його простір. Загальний алгоритм для цієї операції такий:

 1. Відкрутіть кріплення кришки системного блоку і зніміть її.
 2. Зніміть кулер з процесора, при потребі демонтуйте радіатор.
 3. Читайте також: встановлення та зняття процесорного кулера

  До цього моменту вже повинен був себе проявити запах гару, що було б вагомим доводом, що CPU згорів. Але якщо&171; розтин & 187; проводиться пізніше передбачуваного часу поломки, то запаху може і не бути.

 4. Огляньте кришку процесора, вона могла дещо розплавитися, деформуватися або потьмяніти.
 5. Огляньте області материнської плати біля самого CPU: вони теж могли почорніти або оплавитися.
 6. Пример сгоревшего процессора

Наявність видимих слідів температурного впливу на кришці процесора або на материнській платі, біля сокета &8212; це гарантовані ознаки перегорання. Однак в деяких ситуаціях, якщо, наприклад, перегрів локалізувався на декількох транзисторах і не пішов далі, ви їх не побачите.

Перевірка працездатності на іншому ПК

У разі, коли процесор був оглянутий з усіх боків і візуально нічого не видає, що він перегрівся, має сенс помістити його в іншу систему і перевірити, чи запуститься інший ПК. Важливою умовою є повна впевненість, що в іншому комп'ютері всі компоненти робочі. Відповідно, якщо після заміни CPU, включення не відбудеться або, більш того, материнська плата просигналізує про поломку, значить, проблема саме в процесорі.

Читайте також: міняємо процесор на комп'ютері

Візьміть до відома, що цей спосіб є небезпечним і вимагає запобіжних заходів, якщо CPU вже серйозно пошкоджений. У такій ситуації можливе перегорання материнської плати у стороннього ПК, тому обов'язково запускайте комп'ютер, завдавши на процесор термопасту і встановивши кулер, при цьому не змушуючи систему працювати довше необхідного.

Читайте також: Вчимося наносити термопасту на процесор

Тепер, використовуючи знання про вищеперелічених ознаках, ви зможете визначити згорів процесор в ПК чи ні.

більше статей на цю тему: