форматування SSD

Повне очищення від даних і зміна файлової структури твердотільного накопичувача відрізняється від аналогічної процедури на жорсткому диску. Різниця вкрай істотна і, щоб не допустити пошкодження або витрати ресурсу ССД даремно, необхідно виробляти згадуване Захід правильно. Про особливості процесу і те, як форматувати SSD, ми розповімо в поточній статті.

Особливості форматування SSD

Важливо розуміти, що при повному форматуванні жорсткого диска відбувається повна зміна значень даних на «0». Нулі для магнітного накопичувача означають, що простір вільно і його можна заповнювати новою інформацією. SSD працюють інакше, для них значення «0» — вже дані, які потрібно очистити, щоб потім заповнити. Тобто при заповненні пристрою нулями відбувається подвійне очищення і як мінімум два цикли читання/запису, що, в свою чергу, кратно зменшує ресурс твердотільного накопичувача. Тому повне форматування не рекомендується для ССД.

Твердотільні пристрої мають підтримку команди TRIM, що відповідає за ідентифікацію вільного простору, а також невикористовуваних файлів, поверх яких можна записати нові дані, не видаляючи стару інформацію окремо. Варто відзначити, що підтримка цієї команди з'явилася тільки в Windows 7, а значить, в більш ранніх продуктах Microsoft виробляти форматування не варто, або ж потрібно користуватися софтом, який дозволяє задіяти згадувану команду. Таким чином, форматувати SSD в деякій мірі навіть легше або, принаймні, швидше, ніж їх магнітних попередників, і для цього існує ряд як системних, так і позасистемних способів.

Примітка: за умови, що пристрій відносно новий і не має конструктивних вад/браку, нічого катастрофічного не станеться, якщо ви один раз (випадково) застосуєте повне форматування до SSD. Це не призведе до моментальної деградації диска і не зламає його, але врахуйте, що це вкрай трудомістка операція для твердотільного накопичувача, після якої йому знову доведеться обробити свою структуру для адекватного запису даних. А це, в свою чергу, призведе до зменшення ресурсу ССД, що не дозволить працювати з ним заявлене виробником час, тому як з ладу пристрій вийде трохи раніше.

Читайте також:
форматування жорсткого диска
чи можна форматувати SSD

Програмні засоби

Перевага використання стороннього софта для форматування SSD полягає в неможливості (здебільшого) даремно витратити ресурс накопичувача через невірних налаштувань процесу. Позасистемні програми найчастіше не можуть використовувати повне форматування, так як це прерогатива операційної системи. Тому йде задіяння швидкого форматування, що укупі з командою TRIM дозволяє зробити Видалення файлів і перенастроювання диска без шкоди його довговічності і продуктивності.

Спосіб 1: EASEUS Partition Master

EASEUS Partition Master – функціональна і інтуїтивно зрозуміла (незважаючи на недавнє припинення підтримки російської мови) програма для виконання безлічі операцій з дисками і розділами. Щоб в ній виконати форматування, здійсните наступні дії:

Завантажити EASEUS Partition Master

 1. На головній панелі програми виділіть диск, який потрібно форматувати, і натисніть кнопку «Format» .
 2. Начало работы с EaseUS Partition Master
 3. Визначтеся з параметрами «Partition label» , «File system» і «Cluster size» , тобто «мітка розділу», «файлова система» та «розмір кластера» відповідно. Після заповнення рядків відповідно до ваших уподобань натисніть «ОК» , і процес форматування почнеться.
 4. Форматирование диска в программе EaseUS Partition Master

Спосіб 2: AOMEI Partition Assistant

AOMEI Partition Assistant – також непогане рішення в справі менеджменту дисків, яке володіємо багатим переліком дій і російським інтерфейсом. Для форматування в ньому:

Завантажити AOMEI Partition Assistant

 1. Клікніть по диску, який потребує форматування, потім клацніть по опції " форматування розділу» .
 2. Начало работы в программе AOMEI Partition Assistant
 3. Відкоригуйте значення параметрів " мітка розділу» , «файлова система» і " розмір кластера» як вам потрібно і натисніть «ОК» .
 4. Форматирование диска в программе AOMEI Partition Assistant

Спосіб 3: MiniTool Partition Wizard

MiniTool Partition Wizard – мініатюрний мультитул для роботи з фізичними накопичувачами, який має в своєму розпорядженні окремим програмним модулем для безпосередніх маніпуляцій з дисками. Застосувати його для форматування можна таким чином:

Завантажити MiniTool Partition Wizard

 1. Відкрийте модуль «Disk & Partition Management» .
 2. Начало работы в программе MiniTool Partition Wizard
 3. Виділіть локальний диск, який слід форматувати, і натисніть «Format Partition» .
 4. Выбор функции форматирования в MiniTool Partition Wizard
 5. Заповніть рядки «Partition label» , «File system» і «Cluster size» і натисніть «ОК» .
 6. Форматирование диска в в MiniTool Partition Wizard

Як бачите, користуватися стороннім софтом досить легко, і це не вимагає глибокого Налаштування окремо взятої програми. При цьому програми беруть за замовчуванням потрібний режим швидкого форматування, який і потрібен SSD.

Системні методи

Форматувати твердотільний накопичувач, не допускаючи шкоди, можна і без використання стороннього програмного забезпечення. Для цього цілком вистачить стандартних засобів і інструментів Windows.

Спосіб 1: Папка &171; цей комп'ютер&187;

Найпростіший і швидкий спосіб зробити форматування SSD &8212; зробити це так само, як і з жорстким диском: через &171;мій комп'ютер&187; або &171;цей комп'ютер&187;. Для цього:

 1. Відкрийте системну папку " цей комп'ютер» або " Комп'ютер» , навівши на потрібний значок і двічі клікнувши ЛФМ. Клацніть правою кнопкою миші диск, який потребує форматування, і натисніть " форматувати ... » .
 2. Выбор функции форматирования в Этот компьютер в Windows 10

 3. Встановіть параметри " ємність» , " файлова система» , "Розмір одиниці розподілу" і " тег тома» . Обов'язково поставте галочку на рядок " швидке (очищення змісту»" , щоб форматування не було повним, і натисніть »почати" .
 4. Форматирование диска в Windows 10

Спосіб 2: Управління дисками

Наступним по зручності йде спеціальна панель &171;Управління дисками&187;, в якій можна зробити різні операції з накопичувачами, в тому числі і форматування. Здійсніть наступні дії:

 1. Клацніть правою кнопкою миші по кнопці «Пуск» і перейдіть до панелі " Управління дисками» .
 2. Переход в Управление дисками в Windows 10

 3. Виділіть локальний диск, який бажаєте форматувати, і клацніть по ньому ПКМ, після чого натисніть " форматувати ... » .
 4. Начало работы и выбор функции форматирования в приложении Управление дисками в Windows 10
 5. Визначте першу трійку параметрів так само, як і в вищеописаних способах, поставивши галочку на рядку»Швидке форматування" , і натисніть «ОК» .
 6. Форматирование диска в Управление дисками в Windows 10

Читайте також: управління дисками в Windows 7 / Windows 10

Спосіб 3: командний рядок

Як останній аргумент можна застосувати інструмент &171;командний рядок&187;, в якому вистачить однієї команди, щоб зробити форматування.

 1. Скористайтеся пошуком, щоб відкрити програму " командний рядок» . Найкраще буде зробити " Запуск від імені адміністратора» , щоб уникнути конфлікту прав.
 2. Открытие системного приложения Командная строка в Windows
 3. Введіть команду format d: /fs:ntfs /x /q (де D &8212; буква вашого ССД) і підтвердіть форматування, ввівши Y .
 4. Форматирование диска с помощью Командной строки Windows 10

Пояснення: «format d:» & 8212; частина команди, яка ініціює форматування, «/fs:ntfs» - визначає структуру файлів після процедури як NTFS, «/x» - відключає тому від зовнішніх впливів, дозволяючи коректно провести операцію, «/q» - ставить умову швидкого форматування.

Читайте також:
Запуск командного рядка в Windows 7 / Windows 10
Основні команди командного рядка в Windows 7 / Windows 10

Таким чином, системні утиліти дозволяють коректно відформатувати твердотільний накопичувач. Головне-пам'ятати правило про швидке форматування, а не повному, щоб не витратити енну кількість доступних циклів запису/читання на процедуру видалення даних і зміни файлової системи.

У даній статті ми розглянули особливості та процедуру форматування SSD. Її можна зробити рядом сторонніх програм, які були створені для управління дисками і мають коректні задані установки для роботи з цим типом пристроїв, а також за допомогою системних додатків, але в такому випадку необхідно буде вказувати, що накопичувача потрібно конкретно швидке форматування.

більше статей на цю тему: