Оптимальна настройка SSD Mini Tweaker

Твердотільні накопичувачі мають ряд відмінних від жорстких дисків рис, які слід брати до уваги при експлуатації. В рамках сьогоднішньої статті ми розповімо, як правильно налаштувати SSD Mini Tweaker.

Початок роботи з програмою

SSD Mini Tweaker-компактний, але досить функціональний додаток, що дозволяє тонко налаштувати різні аспекти взаємодії системи з SSD. Відключаючи зайві і надлишкові служби, які не несуть корисного навантаження при роботі з твердотілим накопичувачем або ж прямо шкодять пристрою, можна істотно збільшити строк служби пристрою і дещо підвищити швидкодію. Для того щоб почати роботу в програмі, виконайте наступні дії:

Завантажте SSD Mini Tweaker з офіційного веб-сайту

 1. Завантажте софт, скориставшись посиланням вище.
 2. Скачивание SSD Mini Tweaker с официального сайта

  Увага! Не переживайте, вірусів, згадуваних на сторінці завантаження, в інсталяторі немає. Таке попередження & 8212; частина політики безпеки хостингового сервісу Ucoz, і з'являється воно при будь-якому скачуванні. Але якщо ви все одно маєте побоювання, то ми рекомендуємо вам упевнитися у відсутності шкідливих елементів за допомогою перевірки посилання онлайн.

  Детальніше: Онлайн-перевірка системи, файлів і посилань на віруси

 3. Почніть установку програми на ПК, клікнувши по " огляд...» , щоб визначити місце для неї.
 4. Установка SSD Mini Tweaker в Windows
 5. Виберіть місце зберігання для програми та натисніть «OK» .
 6. Определение места расположения SSD Mini Tweaker в Windows
 7. Клацніть на " витягти» щоб розпакувати файли програми.
 8. Извлечение SSD Mini Tweaker в Windows
 9. Додаток не відкривається автоматично. Тому увійдіть в папку, зазначену при установці, вручну і запустіть ту версію, яка відповідає розрядності вашої ОС, відкривши SSD Mini Tweaker 2.9 x32 для 32-розрядних версій Windows і SSD Mini Tweaker 2.9 x64 для 64-розрядних версій.
 10. Запуск SSD Mini Tweaker согласно разрядности системы в Windows
 11. При відкритті програма видасть вікно, що містить перелік рядків з галочками і декількома діями.
 12. Окно SSD Mini Tweaker в Windows

Читайте також: налаштовуємо диск SSD на роботу під Windows 7 / Windows 10

Основна частина роботи з програмою

Суть маніпуляцій з SSD Mini Tweaker полягає у включенні пропонованих опцій. Користувачеві необхідно ставити галочки в різних рядках, які відповідають за специфічні дії пов'язані з роботою накопичувачів або ССД зокрема. Про кожну з представлених налаштувань слід поговорити докладно, розглянувши вплив включеної або відключеною рядки на систему і швидкодію комп'ютера в цілому.

Включити Trim

Команда &171;TRIM&187; відповідає за функцію сповіщення SSD про наявні блоки даних, які більше не використовуються програмами ОС. Значить, вони можуть бути очищені без шкоди пристроєм самостійно.

Включить Trim в SSD Mini Tweaker

За замовчуванням ця настройка включена, більш того, вона є критично необхідною. Такий статус обгрунтований тим, що без неї довелося б регулярно видаляти невикористовувані і тимчасові файли з накопичувача вручну або ж засобами ОС, які в режимі штатного використання призводять до прогресуючої деградації можливості читання і запису на SSD. Тому згадувана опція не відключається, і її неможливо деактивувати через SSD Mini Tweaker.

Вимкнути Superfetch

Служба &171;Superfetch&187; , так звана супервибірка, існує в системі для того щоб кешувати найбільш затребувані файли. Тобто вона забезпечує найбільш швидку їх ініціалізацію за запитом користувача, заздалегідь перенісши необхідні дані в оперативну пам'ять.

Отключить Superfetch в SSD Mini Tweaker

У разі роботи з твердотільними накопичувачами така служба Надлишкова через мінімальної затримки в подачі даних і може бути без шкоди відключена. Більш того, нівелювання зайвої необхідності обмінюватися даними з RAM однозначно позитивно позначиться на довговічності SSD.

Читайте також: за що відповідає служба SuperFetch в Windows 7 / Windows 10

Відключити Prefetch

Служба &171;Prefetch&187; або попередня вибірка, є основою для створення спорідненої їй &171;Superfetch&187; . Цей системний елемент дозволяє жорсткому диску поміщати задану кількість програм (до 128 записів) в RAM. У список потрапляють додатки, які за спостереженням служби найбільш часто використовуються. Через деякий час після припинення активного користування відбувається вивантаження, але не в пам'ять диска, а в файл підкачки. Найкраще вищевказані компоненти працюють разом, тому як &171;Superfetch&187; додатково аналізує поведінку користувача і ОС, перезавантажуючи файли з HDD в RAM, які вже були вивантажені, за необхідності.

Отключить Prefetch в SSD Mini Tweaker

Так само як і попередній варіант, розглянуту в цьому пункті службу можна відключити без шкоди для системи через більш високу швидкість читання/запису у твердотільних накопичувачів в порівнянні з жорсткими дисками і зменшити число циклів перезапису.

Залишити ядро системи в пам'яті

Ядро &8212; Центральний сполучний елемент системи, завдяки якому забезпечується доступ програм до потужностей ПК. ОС Windows, починаючи з Vista, наділені можливістю переміщати ядро з накопичувача в файл підкачки і в оперативну пам'ять для забезпечення більшої продуктивності.

Оставлять ядро системы в памяти в SSD Mini Tweaker

Ви можете вказати Віндовс, що бажаєте залишити її ядро в RAM, тим самим закріплюючи її місце розташування і відкидаючи потреба в постійних переміщеннях на накопичувач і з нього. Корисність для SSD в тому і полягає, щоб мінімізувати кількість операцій перезапису файлів. Тому є сенс активувати цю опцію.

Увага! Для коректної роботи при включенні згадуваної настройки потрібна наявність більше 2 ГБ оперативної пам'яті. В іншому випадку ядро не зможе адекватно розташуватися в RAM, а система буде пригальмовувати. Але можливі і більш вагомі негативні наслідки.

Збільшити розмір кешу файлової системи

Ця настройка покликана покращувати продуктивність ПК і впливати на частоту запису блоків файлів на накопичувач, зменшуючи її. Менша кількість звернень до ССД позитивно позначиться на тривалості його функціонування.

Увеличить размер кэша файловой системы в памяти в SSD Mini Tweaker

Опція настійно рекомендується виключно для серверних систем і вимагає великого обсягу оперативної пам'яті (понад двох гігабайт), але це лише мінімальні запити.

Читайте також: способи очищення кешу на Windows 10

Зняти ліміт з NTFS в плані використання пам'яті

Зняття ліміту з NTFS дозволить збільшити число доступних для кешування сторінок файлової системи і, відповідно, підвищить кількість доступних для переміщення в RAM операцій читання/запису.

Снять лимит NTFS в плате использования памяти в SSD Mini Tweaker

Така настройка спрощує запуск декількох додатків одночасно, покращуючи продуктивність в процесі паралельної роботи. Але це має ціну, що виражається у високих і при цьому масштабованих запитах щодо обсягу оперативної пам'яті. На жаль, ми не зможемо назвати точну кількість необхідних гігабайт RAM. Вимоги для включення згадуваної настройки не є єдиними для всіх і залежать від обсягу конкретного накопичувача і числа додатків, встановлених в Windows.

Вимкніть дефрагментацію системних файлів під час завантаження

Дефрагментація файлів, необхідних для запуску системи – ефективний захід при роботі з жорстким диском, щоб прискорити завантаження ОС. Але Конструктивні особливості твердотільних накопичувачів і висока швидкість читання даних робить її безглуздою і навіть кілька шкодить функцією для SSD. Окремо про шкоду буде викладено нижче при згадці майже однойменної опції.

Отключить дефрагментацию системных файлов при загрузке в SSD Mini Tweaker

Розробники програми строго рекомендують відключити дефрагментацію системних файлів при завантаженні Віндовс, щоб не виробляти нераціональної витрати ресурсу SSD.

Вимкнути створення файлу Layout.ini

Згадуваний системний файл зберігає дані використовувані штатним дефрагментатором Windows. В &171;Layout.ini&187; наводиться список файлів і папок, потрібних при запуску ОС і додатків.

Отключить создание файла Layout.ini в SSD Mini Tweaker

Дефрагментатор використовує цю інформацію для оптимального розташування даних на жорсткому диску, щоб головка пристрою не відчувала потреби ходити по всій поверхні накопичувача в пошуках потрібних елементів. У SSD через відсутність механічних частин така функція не потрібна. Варто відзначити, що повної ефективності параметр досягає спільно з опцією " Відключити Prefetch» . В іншому випадку можливо лише видалення поточного файлу, але він може повернутися в процесі попередньої вибірки.

Вимкнути створення Імен у форматі MS-DOS

Таке налаштування дозволяє файловій системі NTFS швидше обробляти збережені дані, припиняючи підтримку імен у форматі «8.3». Згадуваний формат імен сприймається архаїчним і / або софтом, побудованим на застарілих структурах обробки інформації.

Отключить создание имён в формате MS-DOS в SSD Mini Tweaker

Вимкнення підтримки не зашкодить Windows. Такий захід навіть поліпшить швидкодію, але деякі старі, ще 16-розрядні додатки, можуть почати відчувати труднощі в пошуку папок і файлів з довгими найменуваннями, так що негативний аспект полягає в скороченні сумісності.

Вимкнути систему індексування Windows

Системна служба пошуку Віндовс використовує індексування папок і файлів, щоб збільшити продуктивність ОС шляхом регулярних звернень до накопичувача. Це прийнятно для HDD, але у SSD лише витрачає ресурс, роблячи приріст швидкодії зовсім незначним.

Отключить систему индексирования Windows в SSD Mini Tweaker

Ми могли б рекомендувати вимкнути це налаштування, щоб забезпечити тривалий термін використання твердотільного накопичувача, якби не одне «але». Коректна робота служби «Windows Search» не може бути гарантованою без індексації. Тобто при включенні вищезгаданої настройки ви ризикуєте залишитися без зручного системного інструменту пошуку файлів і додатків. Але можливо зробити виборче відключення індексації, скориставшись пунктом " вимкнути індексацію вмісту файлів на диску» у розділі «дії вручну». А також розробники допускають варіант заміни стандартного пошуку на стороннє рішення.

Читайте також: що таке індексація файлів на жорсткому диску

Вимкнути режим сплячого режиму

Занурюючись в гібернацію, комп'ютер призупиняє всі активні процеси, але робить це так, щоб мати можливість швидко відновити роботу з місця зупинки. Запущені програми і обробляються дані скидаються з оперативної пам'яті в спеціальний файл «hiberfil.sys» , а при виході зі сну повертаються в RAM.

Отключить режим гибернации в SSD Mini Tweaker

Суть операції полягає в тому, що «hiberfil.sys» не створюється безпосередньо при переході в сплячку. Він завжди присутній на комп'ютері і дорівнює обсягу оперативної пам'яті, чекаючи приміщення в себе інформації. Тобто, образно висловлюючись, це порожній контейнер для даних, які перебувають в RAM, щоб швидко перемістити їх на порожній простір, а після повернути. Він не перезаписується автоматично (зі зміною і накопичення файлів і процесів в оперативній пам'яті), але завжди займає місце, тому відключити режим гібернації має сенс при використанні ССД малого обсягу щодо ОЗУ.

Читайте також: вимкнення сплячого режиму в Windows 7 / Windows 10

Вимкнути функцію захисту системи

Налаштування дозволяє очистити диск від контрольних точок Windows. Таким чином, накопичувач звільняється від потреби зберігання даних для відновлення, що звільняє простір. І відразу не допускається можливість створення нових точок, а значить, зменшується кількість операцій запису/перезапису. Вигода від активації-більше вільного місця і менше навантаження на SSD, що дозволяє зберегти його працездатність на більш тривалий термін.

Отключить функцию защиты системы в SSD Mini Tweaker

Мінус в тому, що в надзвичайній ситуації ви не зможете відновити Віндовс до певного стану. Наприклад, незадовго до критичного збою, або ж створити точку відновлення перед якимось експериментом з ПК. У перерахованих випадках доведеться відкочуватися до вихідного стану, якщо комп'ютер перестане адекватно працювати.

Читайте також:
Відновлення системних файлів в Windows 7 / Windows 10
відновлюємо ОС Windows 10 до початкового стану

Вимкнути службу дефрагментації

Як вказувалося в пункті &171;відключити дефрагментацію системних файлів при завантаженні&187;, дефрагментація не потрібна твердотільному накопичувачу зважаючи конструктивних особливостей і відсутності механічних частин. SSD не потребує реструктуризації файлів і їх частин, щоб ті, образно висловлюючись, «лежали» якомога ближче один до одного. Використання згадуваної настройки відключає дефрагментацію на комп'ютері повністю, що позитивно впливає на SSD, оскільки це зменшує кількість запитів до пристрою.

Отключить службу дефрагментации в SSD Mini Tweaker

Але це негативно впливає на жорсткі диски, які, швидше за все, працюють спільно з SSD. Вони гостро потребують дефрагментації, в зворотному випадку пристрої не зможуть швидко читати дані, які знаходяться у фрагментованому стані. Розробники радять застосовувати відключення лише тоді, коли ваш комп'ютер використовує виключно твердотільні накопичувачі, а якщо це не так, вони рекомендують відключити службу лише частково, прибравши ССД зі списку дефрагментації за розкладом, з чим допоможе однойменне «дія вручну» : " вимкніть дефрагментацію диска за розкладом» , який перенаправить вас до потрібного елемента керування ОС.

Отключение дефрагментации диска по расписанию через SSD Mini Tweaker

Не проводити очищення файлу підкачки

Якщо на вашому ПК є файл підкачки, розташований на SSD, значить, під час перезавантаження відбувається процедура очищення ФП. Це збільшує тривалість перезапуску комп'ютера і кожен раз здійснюється подача запиту до диска, а це знову і знову перезаписує дані на ньому. Така процедура не йде на користь накопичувача і швидкодії Windows в цілому.

Не производить очистку файла подкачки в SSD Mini Tweaker

Цей пункт не володіє значущими мінусами і може застосовуватися практичними всіма користувачами, хіба що ви точно знаєте, що Вам для чогось необхідно видаляти тимчасові дані файлу підкачки при кожному перезапуску системи.

Повністю вимкнути та видалити файл підкачки

Перша особлива і дещо Радикальна дія. Нагадаємо, що файл підкачки &8212; це механізм зберігання інформації, яка зазвичай міститься в оперативній пам'яті. Дані, які не використовуються активно в поточний момент, вивантажуються з RAM в ФП на накопичувачі і чекають своєї години, поки користувач не відкриє додаток, що потребує оперативної інформації. Це стосується додатків, що працюють в треї і згорнутих вікон. Відключення файлу підкачки позитивно позначиться на зменшенні числа операцій вироблених за запитом до SSD, а значить, і на довговічності пристрою. Такий захід так само звільнить енну кількість гігабайт віртуального простору (за замовчуванням обсяг ФП встановлюється на рівні вдвічі більше обсягу оперативної пам'яті).

Полное отключение и удаление файла подкачки через SSD Mini Tweaker

При цьому варто враховувати, що відключення файлу підкачки є досить ситуативної мірою. Для коректної реалізації цього заходу потрібно переконатися, що фізичного обсягу RAM вистачить для того, щоб система працювала без зволікань в умовах відсутності її віртуального еквівалента. І навіть якщо оперативки досить, врахуйте, що деяким додаткам для плавної роботи все одно необхідний ФП через особливості структури коду і концепції взаємодії з віртуальною пам'яттю.

Увімкнути режим AHCI в операційній системі

Режим Advanced Host Controller Interface дозволяє накопичувачу (як HDD, так і SSD), підключеному по інтерфейсу SATA, більш ефективно взаємодіяти з ОС.

Включить режим AHCI в операционной системе в SSD Mini Tweaker

Включення цього компонента не несе негативного впливу і, навпаки, рекомендовано при підключенні твердотільного накопичувача через SATA.

Примітка: У SSD, підключених через PCI Express, M. 2 або USB, така опція буде заблокована.

Читайте також:
Що таке режим AHCI в BIOS
включаємо AHCI режим в BIOS

Зразкові профілі для налаштування

І ось, коли розібраний кожен пункт і його вплив, ми можемо дати кілька узагальнених рекомендацій про те, як правильно налаштувати SSD Mini Tweaker. Як ви могли помітити, не кожна опція здатна надавати незаперечно позитивний вплив і на твердотільний накопичувач, і на систему в цілому. Крім того, деякі налаштування є досить специфічними та ситуативними, тому ми запропонуємо та розглянемо кілька загальних профілів.

Профіль: вимкнення непотрібних елементів

Для цього профілю ми рекомендуємо поставити галочки навпроти таких рядків:

 • «Вимкнути Superfetch»;
 • " Відключити Prefetcher»;
 • «вимкнути дефрагментацію системних файлів під час завантаження»;
 • «вимкнути створення файлу Layout.ini».

Після чого слід клацнути по кнопці " застосувати зміни» .

Профиль Отключение ненужных элементов в SSD Mini Tweaker

Цей комплекс заходів дозволить відсікти абсолютно непотрібні служби, які не збільшують продуктивність Windows при розташуванні ОС на SSD. Однак перераховані відключаються елементи витрачають ресурс накопичувача, зменшуючи загальний час його функціонування. При цьому профіль не застрагивает опції, які мають певні вимоги для збереження коректної роботи системи.

Профіль: розвантаження SSD

Тепер позначте такі варіанти:

 • «залишити ядро системи в пам'яті»;
 • «зняти ліміт з NTFS в плані використання пам'яті».

І натисніть " застосувати зміни» .

Профиль Разгрузка SSD в SSD Mini Tweaker

Якщо у настроюваного комп'ютера достатньо оперативної пам'яті для відмови від системних можливостей компенсувати недолік ОЗУ, тоді ви можете застосувати такий профіль. При його активації максимально задіюється RAM замість навантаження на SSD і регулярних запитів до накопичувача. Ми вважаємо, що мінімум 8, але краще 16 Гб, буде достатньо для включення згаданих вище опцій.

Профіль: збільшення швидкодії

Поставте галочки в рядках:

 • «вимкнути створення Імен у форматі MS-DOS»;
 • «не проводити очищення файлу підкачки».

А також клікніть ЛКМ по " застосувати зміни» .

Профиль Увеличение быстродействия в SSD Mini Tweaker

Використовуючи ці опції, ви додатково збільшите швидкість системного твердотільного накопичувача, але врахуйте, що деякі програми, особливо старі, більше не зможуть бачити імена файлів і папок.

Профіль: довговічний SSD

Щоб встановити такий профіль, позначте ці рядки:

 • «Вимкнути Superfetch»;
 • " Відключити Prefetcher»;
 • «вимкнути дефрагментацію системних файлів під час завантаження»;
 • «вимкнути створення файлу Layout.ini»;
 • " вимкнути систему індексування Windows»;
 • " вимкнути сплячий режим»;
 • " вимкнути функцію захисту системи»;
 • " вимкнути службу дефрагментації»;
 • «не проводити очищення файлу підкачки».

Не забудьте натиснути кнопку " застосувати зміни» .

Профиль Долговечный SSD в SSD Mini Tweaker

Активація перерахованих налаштувань максимально зменшить кількість запитів ОС до твердотільного накопичувача, тим самим зберігаючи його ресурс. Але доведеться пожертвувати системним пошуком Windows, режимом глибокого сну і можливістю відновлювати систему до певної точки.

Примітка: для коректної ініціалізації багатьох параметрів необхідно перезавантажити комп'ютер, після застосування змін.

Підсумок і загальні поради

Як бачите, можливості налаштування різних аспектів взаємодії системи з твердотільним накопичувачем через SSD Mini Tweaker досить широкі та гнучкі. Знайдуться опції на різний смак і характеристики ПК, а також для різного режиму користування і особистих переваг користувача. Ми перерахували і розглянули всі рядки згадуваної програми, їх негайну дію і вплив в довгостроковій перспективі. Крім того, були запропоновані загальні профілі для різних ситуацій, але вони не є канонічними та оптимально підходять для всіх. Так що кінцевий вибір параметрів повинен залишитися за конкретним користувачем.

Не бійтеся експериментувати і шукати найбільш підходящий для вас профіль, підбираючи комбінацію різних опцій згідно персональним перевагам, комплектації комп'ютера і типу підключення твердотільного накопичувача. Варто зауважити, що навіть якщо ви налаштуєте щось не зовсім коректно, це не призведе до негайної деградації ССД. А значить, у вас буде можливість повернутися до початкового стану, якщо ви помітите падіння продуктивності або інший вид дискомфорту від включення певних налаштувань.

Із загальних дій рекомендуємо вам залишити файл підкачки, але перенести його на жорсткий диск. Це дозволить мати резерв віртуальної пам'яті для ресурсномістких програм на зразок того ж Google Chrome , а також тих програм, які не можуть ефективно працювати без ФП. Такий захід забезпечить збереження системою швидкодії і позитивного впливу від наявності віртуальної пам'яті, проте в такій ситуації не потрібно буде витрачати ресурс SSD.

Читайте також: створення файлу підкачки на комп'ютері з Windows 7 / Windows 10

Додатково ми не рекомендуємо відключати дефрагментацію повністю. Кращим рішенням буде лише виключити SSD з переліку автоматично дефрагментованих за допомогою дії " вимкнути дефрагментацію диска за розкладом» . Це дозволить зберегти згадуване корисне захід для жорстких дисків, але не дозволить йому зачіпати твердотільні накопичувачі.

Читайте також: вимкнення дефрагментації SSD в Windows 7 / Windows 10

Крім того, незайвим буде " увімкнути режим AHCI в операційній системі» , щоб оптимізувати SATA-з'єднання з SSD. Звичайно, якщо ваш твердотільний накопичувач підключений по інтерфейсу M. 2, PCI Express або USB, то така настройка буде недоступна, і залишається лише збільшити продуктивність апаратним шляхом, вибираючи гніздо і кабель новітніх версій для підключення.

Таким чином, в рамках вищевикладеного матеріалу ми розповіли, як правильно налаштувати SSD Mini Tweaker. Програма має безліч параметрів, які підійдуть не для будь-якої ОС і манери користування. Тому їх оптимальний перелік Вам слід підібрати самостійно, з оглядкою на наші рекомендації. При виникненні потреби в додатковій інформації, скористайтеся довідкою для програми, яка з'являється в тій же папці з виконавчими файлами. У ній докладно описані опції і додаються коментарі розробників до кожного пункту додатки.

Примітка: майте на увазі, що програма SSD Mini Tweaker і цей матеріал стануть корисними лише коли ваша операційна система знаходиться на твердотільному накопичувачі. Не рекомендується застосовувати згадуваний софт, якщо ви використовуєте SSD для зберігання даних або запуску обмеженого ряду програм з нього, але Windows розташовується на HDD. У зворотному випадку практично всі описані дії можуть серйозно нашкодити продуктивності комп'ютера і категорично нерекомендовані для жорсткого диска.

більше статей на цю тему: