Налаштування SSD для роботи в Windows 7

Для того, щоб твердотільний накопичувач працював на повну силу, його потрібно налаштувати. До того ж, правильні настройки не тільки забезпечать швидку і стабільну роботу диска, але і продовжать його термін служби. І сьогодні ми поговоримо про те, як і які саме необхідно зробити настройки для SSD.

Способи налаштування SSD для роботи в Windows

Детально будемо розглядати оптимізацію SSD на прикладі операційної системи Windows 7. Перш, ніж переходити до налаштувань, скажемо пару слів про те, які для цього є способи. Власне, вибирати тут доведеться між автоматичним (за допомогою спеціальних утиліт) і ручним.

Спосіб 1: використання SSD Mini Tweaker

SSD Mini Tweaker

За допомогою утиліти SSD Mini Tweaker оптимізація SSD проходить практично повністю в автоматичному режимі, за винятком особливих дій. Даний спосіб настройки дозволить не тільки заощадити час, але і більш безпечно виконати всі необхідні дії.

Завантажити програму SSD Mini Tweaker

Отже, для оптимізації за допомогою SSD Mini Tweaker необхідно запустити програму і відзначити потрібні дії прапорцями. Для того, щоб зрозуміти які дії необхідно виконати, давайте пройдемося по кожному пункту.

  Группа настроек 1
 • Включити TRIM
 • TRIM – це команда операційної системи, яка дозволяє очищати осередки диска від фізично віддалених даних, таким чином значно збільшується його продуктивність. Оскільки ця команда дуже важлива для SSD, то її обов'язково включаємо.

 • Вимкнути Superfetch
 • Superfetch – це служба, яка дозволяє прискорити роботу системи, за рахунок збору інформації про часто використовуваних програмах і заздалегідь розміщуючи потрібні модулі в оперативній пам'яті. Однак при використанні твердотільних накопичувачів необхідність в цій службі відпадає, оскільки швидкість читання даних зростає в десятки разів, а значить система зможе швидко прочитати і запустити необхідний модуль.

 • Відключити Prefetcher
 • Prefetcher – це ще одна служба, яка дозволяє збільшити швидкість роботи операційної системи. Принцип її роботи аналогічний попередній службі, тому для SSD її можна сміливо відключати.

 • Залишити ядро системи в пам'яті
 • Якщо у вашому комп'ютері встановлено 4 і більше гігабайт оперативної пам'яті, то сміливо можна поставити галочку навпроти цієї опції. Більш того, розміщуючи ядро в оперативній пам'яті, ви продовжите термін служби накопичувача і зможете підвищити швидкість роботи операційної системи.

  Группа настроек 2
 • Збільшити розмір кешу файлової системи
 • Дана опція дозволить знизити кількість звернення до диска, а, отже, і продовжить його термін служби. Найбільш часто використовувані області диска будуть зберігатися в оперативній пам'яті у вигляді кешу, що дозволить знизити кількість звернень безпосередньо до файлової системи. Однак тут є і зворотна сторона – це збільшення обсягу використовуваної пам'яті. Тому, якщо у вашому комп'ютері встановлено менше 2-х гігабайт оперативної пам'яті, то цю опцію краще не відзначати.

 • Зняти ліміт з NTFS в плані використання пам'яті
 • При включенні цієї опції буде більше кешуватися операцій читання/запису, що зажадає додаткового обсягу оперативної пам'яті. Як правило, цю опцію можна включати якщо використовує 2 і більше гігабайти.

 • Вимкніть дефрагментацію системних файлів під час завантаження
 • Оскільки SSD має інший принцип запису даних в порівнянні з магнітними накопичувачами, який робить необхідність в дефрагментації файлів абсолютно не потрібною, то її можна відключити.

 • Вимкнути створення файлу Layout.ini
 • Під час простою системи в папці Prefetch створюється спеціальний файл Layout.ini, який зберігає в собі список каталогів і файлів, які використовуються при завантаженні операційної системи. Цей список використовується службою дефрагментації. Однак для SSD це абсолютно не потрібно, тому відзначаємо цю опцію.

  Группа настроек 3
 • Вимкнути створення Імен у форматі MS-DOS
 • Ця опція дозволить відключити створення Імен у форматі «8.3» (8 символів для імені файлу і 3 для розширення). За великим рахунком, це потрібно для коректної роботи 16-ти розрядних додатків, створених для роботи в операційній системі MS-DOS. Якщо ви не користуєтеся подібним софтом, то цю опцію краще відключити.

 • Вимкнути систему індексування Windows
 • Система індексування призначена для забезпечення швидкого пошуку необхідних файлів і папок. Однак, якщо ви не використовуєте стандартний пошук, то її можна відключити. До того ж, якщо операційна система встановлена на SSD, це дозволить знизити кількість звернень до диска і звільнити додаткове місце.

 • Вимкнути режим сплячого режиму
 • Режим сплячого режиму зазвичай використовується для швидкого запуску системи. В цьому випадку в системний файл, який зазвичай за обсягом дорівнює оперативної пам'яті, зберігається поточний стан системи. Це дозволяє в лічені секунди завантажувати операційну систему. Однак, цей режим актуальний, якщо ви використовуєте Магнітний накопичувач. У випадку з SSD завантаження саме по собі відбувається в лічені секунди, тому цей режим можна відключити. До того ж, це дозволить зберегти кілька гігабайт місця і продовжити термін служби.

  Группа настроек 4
 • Вимкнути функцію захисту системи
 • Відключивши функцію захисту системи, ви не просто заощадите місце, але і значно продовжите термін служби диска. Справа в тому, що захист системи полягає в створенні контрольних точок, обсяг яких може становити до 15% від загального обсягу диска. Також це дозволить знизити кількість операцій читання/запису. Тому для SSD цю функцію краще відключити.

 • Вимкнути службу дефрагментації
 • Як уже згадувалося вище, твердотільні накопичувачі на увазі особливостей зберігання даних не потребують дефрагментації, тому цю службу можна відключити.

 • Не проводити очищення файлу підкачки
 • Якщо ви використовуєте файл підкачки, то можна «сказати» системі, що не потрібно його очищати кожен раз при виключенні комп'ютера. Це дозволить знизити кількість операцій з SSD і продовжити термін служби.

Тепер, коли розставили всі потрібні галочки, натискаємо кнопку " застосувати зміни» і перезавантажуємо комп'ютер. На цьому налаштування SSD за допомогою програми SSD Mini Tweaker завершено.

Применение настроек в SSD Mini Tweaker

Спосіб 2: за допомогою SSD Tweaker

SSD Tweaker – це ще один помічник у правильному налаштуванні ССД. На відміну від першої програми, яка повністю безкоштовна, ця має як платну, так і безкоштовну версію. Відрізняються ж ці версії, в першу чергу, набором налаштувань.

Главное окно SSD Tweaker

Завантажити програму SSD Tweaker

Якщо ви запускаєте утиліту вперше, то за замовчуванням вас зустріне англомовний інтерфейс. Тому в нижньому правому куті виберемо російську мову. На жаль деякі елементи все одно залишаться англійською мовою, але, все ж більша частина тексту буде переведена на російську.

Настройка русского языка в SSD Tweaker

Тепер повернемося на першу вкладку «SSD Tweaker». Тут, по центру вікна, доступна кнопка, яка дозволить підібрати Налаштування диска автоматично.
Однак, є тут і одне " але " &8212; деякі настройки будуть доступні в платній версії. Після закінчення процедури програма запропонує перезавантажити комп'ютер.

Автоопределение параметров

Якщо вас не влаштовують автоматична настройка диска, то можна перейти до ручної. Для цього користувачам програми SSD Tweaker доступні дві вкладки " стандартні налаштування» і " Розширені налаштування» . В останній міститися ті опції, які будуть доступні після покупки ліцензії.

Стандартные настройки

На вкладці " стандартні налаштування» можна ввімкнути або вимкнути служби Prefetcher та Superfetch. Дані служби служать для прискорення роботи операційної системи, проте з використанням SSD вони втрачають сенс, тому їх краще відключити. Також тут доступні і інші параметри, які були описані в першому способі настройки накопичувача. Тому детально ми не будемо на них зупинятися. Якщо ж у вас виникнуть будь-які питання по опціях, то, навівши курсор на потрібний рядок можна отримати детальну підказку.

Описание опций

Вкладка " Розширені налаштування» містить додаткові опції, які дозволяють керувати деякими службами, а також використовувати деякі особливості операційних систем Windows. Деякі з налаштувань (наприклад, такі як " увімкнути службу введення планшетного ПК» і " включити тему Aero» ) більше впливають на швидкодію системи і ніяк не позначаються на роботі твердотільних накопичувачів.

Спосіб 3. Налаштування SSD вручну

Крім використання спеціальних утиліт, налаштувати SSD можна і самому. Однак, в цьому випадку є ризик зробити щось не так, особливо, якщо ви ще не досвідчений користувач. Тому, перш ніж приступити до дій, зробіть точку відновлення.

Читайте також: як створити точку відновлення в Windows 7

Для більшості налаштувань будемо використовувати стандартний редактор реєстру. Щоб його відкрити, необхідно натиснути клавіші «Win + R» і у вікні " виконати» введіть команду «regedit» .

Вызов стандартного редактора Windows
 1. Включаємо команду TRIM.
 2. Насамперед включимо команду TRIM, яка забезпечить швидку роботу твердотільного накопичувача. Для цього в редакторі реєстру переходимо за наступним шляхом:

  HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\msahci

  Тут ми знаходимо параметр «ErrorControl» і змінюємо його значення на «0» . Далі, в параметрі «Start» також встановлюємо значення «0» . Тепер залишається перезавантажити комп'ютер.

  Включение команды TRIM

  Важливо! Перед змінами в реєстрі, необхідно в BIOS встановити режим контролера AHCI замість SATA.

  Для того, щоб перевірити, вступили в силу зміни чи ні, необхідно відкрити диспетчер пристроїв і в гілці IDEATA подивіться, чи варто там AHCI . Якщо стоїть – значить зміни вступили в силу.

 3. Відключаємо індексацію даних.
 4. Для того, щоб відключити індексацію даних, зайдемо в властивості системного диска і знімемо прапорець " дозволити індексувати вміст файлів на цьому диску на додаток до властивості файлу» .

  Отключение индексации

  Якщо в процесі відключення індексації даних система повідомить про помилку, то це швидше за все пов'язано з файлом підкачки. В цьому випадку необхідно перезавантажитися і повторити дію знову.

 5. Вимикаємо файл підкачки.
 6. Якщо на вашому комп'ютері встановлено менше 4 гігабайт оперативної пам'яті, то цей пункт можна пропустити.

  Для того, щоб відключити файл підкачки, необхідно зайти в Налаштування швидкодії системи і в додаткових параметрах необхідно зняти галочку і включити режим «без файлу підкачки» .

  Отключение файла подкачки

  Читайте також: чи потрібен файл підкачки на SSD

 7. Вимикаємо режим гібернації.
 8. Щоб знизити навантаження на ССД, можна відключити режим гібернації. Для цього необхідно запустити командний рядок від імені адміністратора. Заходимо в меню «Пуск» , потім переходимо в «всі програми –> стандартні» і тут натискаємо правою кнопкою по пункту " командний рядок» . Далі вибираємо режим «запустити від імені адміністратор» . Тепер вводимо команду «powercfg -h off» і перезавантажуємо комп'ютер.

  Отключение режима гибернации

  Якщо буде потрібно включити режим гібернації, то для цього слід скористатися командою powercfg -h on .

 9. Відключення функції Prefetch.
 10. Відключення функції Prefetch проводиться через налаштування реєстру, тому, запускаємо редактор реєстру і переходимо в гілку:

  HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control/SessionManager/MemoryManagement/PrefetchParameters

  Потім, для параметра «EnablePrefetcher» встановлюємо значення 0. Натискати «ОК» і перезавантажуємо комп'ютер.

  Отключение Prefetcher
 11. Вимкнення SuperFetch.
 12. SuperFetch-це служба, яка прискорює роботу системи, однак при використанні SSD необхідність в ній відпадає. Тому її можна сміливо відключити. Для цього через меню «Пуск» відкриваємо " Панель управління» . Далі переходимо в «адміністрування» і тут відкриваємо «служби» .

  У цьому вікні відобразиться повний список служб, наявних в операційній системі. Нам необхідно знайти Superfetch, клікнути по ній два рази лівою кнопкою миші і встановити»Тип запуску" в стан »вимкнено" . Далі перезавантажуємо комп'ютер.

  Отключение службы Superfetch
 13. Вимкнення очищення кешу Windows.
 14. Перед відключенням функції очищення кешу варто мати на увазі, що дана настройка може і негативно вплинути на продуктивність накопичувача. Наприклад, компанія Intel не рекомендує відключати очищення кеша для своїх дисків. Але, якщо ви все-таки вирішили відключити її, то необхідно виконати наступні дії:

  • Заходимо в властивості системного диска;
  • Переходимо на вкладку»обладнання" ;
  • Виділяємо потрібний ССД і натискаємо кнопку «властивості» ;
  • Отключение очистки кэша. Шаг 1.
  • На вкладці «Загальні» натискаємо кнопку «змінити параметри» ;
  • Отключение очистки кеша. Шаг 2.
  • Переходимо на вкладку «Політика» і встановлюємо галочку на опції " вимкнути очищення буфера кешу» ;
  • Отключение очистки кеша. Шаг 3.
  • Перезавантажуємо комп'ютер.

  Якщо ви помітите, що продуктивність диска різко впала, тоді необхідно зняти галочку " вимкнути очищення буфера кешу» .

  Висновок

  З розглянутих тут способів оптимізації SSD найбільш безпечний є перший – за допомогою спеціальних утиліт. Однак, нерідко бувають випадки, коли всі дії необхідно виконати вручну. Головне, не забувайте перед внесенням будь-яких змін створювати точку відновлення системи, в разі будь-яких збоїв вона допоможе повернути працездатність ОС.

більше статей на цю тему: