налаштування DNS в Linux

Кожен сайт, пристрій або певне розташування має власний IP-адреса, що визначається обладнанням при зверненні до мереж і взаємодії з ними. Користувачі, які стикаються з необхідністю, наприклад, переходу по сайтах або підключення до іншого мережевого комп'ютера, теж повинні вводити відповідну адресу для успішного обміну інформацією. Однак запам'ятати випадковий набір цифр досить складно. Саме тому і була придумана система доменних імен DNS (Domain Name System). Тепер комп'ютер самостійно звертається до сервера для визначення IP-адреси при вказівці доменного імені під час переходу до ресурсу. Такі сервера вказуються автоматично або вручну, що залежить від типу конфігурації. Саме про цей процес ми і хочемо поговорити в рамках сьогоднішнього матеріалу, взявши за приклад відомий дистрибутив операційної системи Linux.

Налаштування DNS в Linux

Практично всі дистрибутиви Linux функціонують за схожим принципом. Відрізняються лише деякі консольні команди і оформлення графічної оболонки. Як приклад ми розглянемо Ubuntu, а ви, відштовхуючись від особливостей своєї збірки, теж зможете без проблем виконати поставлене завдання. Якщо труднощі виникнуть на рівні використання певних команд або при пошуку пунктів меню графічного середовища, скористайтеся офіційною документацією дистрибутива, щоб дізнатися, яка альтернативна команда або опція відповідає за здійснення потрібної дії.

Спосіб 1: меню графічної оболонки

Цей спосіб в першу чергу націлений на початківців користувачів, оскільки найчастіше в Linux їх лякає необхідність виконувати кожну дію, вводячи команди в консоль. Вже давно практично у всіх оточеннях присутні відповідні пункти, що дозволяють реалізовувати різні конфігурації без єдиного звернення до &171;терміналу & 187; . До DNS це теж відноситься. Давайте подивимося, як проводиться дане редагування в стандартній графічній оболонці Ubuntu.

 1. Зверніть увагу на верхню панель, де присутня кнопка мережі і виключення комп'ютера. Натисніть по одній з них, щоб переглянути список підключень.
 2. Открытие панели задач для перехода к конфигурации сети при настройке DNS в Linux
 3. Тут вас цікавить кнопка під назвою &171; параметри з'єднання & 187; .
 4. Переход к конфигурации сети для изменения параметров DNS в Linux
 5. У меню відшукайте поточне з'єднання і натисніть по значку у вигляді шестерінки, щоб перейти до конфігурації.
 6. Выбор сети из списка для изменения параметров DNS в Linux
 7. Якщо ви хочете дізнатися свою адресу DNS, просто подивіться на спеціально відведений рядок на вкладці &171; відомості про систему&187; . Для налаштування отримання DNS перемістіться на вкладку &171;IPv4&187; або &171;IPv6&187; , скориставшись верхньою панеллю.
 8. Просмотр адреса маршрутизатора и переход к настройке DNS в Linux
 9. В рядку &171;Метод&187; ви можете вказати оптимальний для Вас спосіб отримання DNS. За замовчуванням використовується автоматичний тип через DHCP. Однак нічого не заважає вам просто відзначити маркером один з інших присутніх пунктів.
 10. Установка стандартных параметров DNS в Linux через графический интерфейс
 11. Ви можете самостійно прописати сервери DNS, до яких слід звертатися вашому маршрутизатору. Для цього в рядку &171;DNS&187; через кому вкажіть IP-адреси. На скріншоті нижче ви бачите сервери від Google, і виглядають вони так: 8.8.8.8 і 8.8.4.4 .
 12. Ручной ввод нового сервера получения DNS в Linux через графическую оболочку
 13. По завершенні конфігурації переконайтеся в тому, що все виставлено правильно, і тільки потім клікніть на &171; застосувати & 187; .
 14. Применение изменений после настройки DNS в Linux в графическом интерфейсе
 15. Якщо виникла потреба створення нового типу підключення, то ви можете відразу ж прописати настройки DNS точно таким же чином, як це було показано тільки що.
 16. Настройка DNS в Linux при создании новой сети
 17. Після закінчення конфігурації відкрийте головне меню та запустіть &171;Термінал&187; для перевірки.
 18. Переход к Терминалу для проверки изменений после настройки DNS в Linux
 19. Введіть nslookup , а потім вкажіть необхідну адресу для перевірки, наприклад, google.com .
 20. Ввод команды для пропингови сервера после изменения DNS в Linux
 21. Після натискання на Enter зачекайте кілька секунд і ознайомтеся з отриманою інформацією. Ви будете повідомлені про те, який саме DNS-сервер використовувався при пінгуванні адреси.
 22. Просмотр полученных DNS в Linux через пропинговку в Терминале

Як бачите, цей метод максимально простий і дозволяє обійтися без редагування конфігураційних файлів через консоль. Однак деякі користувачі не мають можливості задіяти графічний інтерфейс або ж настройка постійно збивається. В такому випадку доведеться звертатися до & 171; терміналу & 187; , чому і буде присвячений наш наступний метод.

Спосіб 2: Редагування конфігураційних файлів

Використання &171; терміналу & 187; для редагування конфігураційних файлів при зміні системних параметрів &8212; найефективніший спосіб, оскільки всі дії тут будуть здійснюватися від імені суперкористувача, а також не скинуться при першому ж перезапуску системи. Для конфігурації DNS використовуйте наступну інструкцію.

 1. Запустіть консоль так, як це було показано раніше, або використовуйте будь-який зручний спосіб, наприклад, створений значок на панелі & 171; Вибране & 187; .
 2. Запуск терминала через избранное для настройки DNS в Linux
 3. Для початку перегляньте список існуючих мережевих інтерфейсів, щоб перевірити файл для конфігурації. Ввівши ls /sys/class/net/ і натисніть на Enter .
 4. Команда для просмотра названий сети при настройке DNS в Linux
 5. Перевірте, чи присутня тут Ваша назва інтерфейсу. За замовчуванням воно виглядає так: enp0s3 . У разі відсутності подібної рядки доведеться додати її самостійно, чому і будуть присвячені наступні кроки. Пропустіть їх, якщо ім'я присутнє.
 6. Просмотр текущего названия сети при конфигурации DNS в Linux
 7. Далі справа буде стосуватися взаємодії з конфігураційними текстовими файлами. Для цього ви можете використовувати будь-який редактор, встановлений за замовчуванням, наприклад, vi . Однак початківцям користувачам не завжди зручно управляти подібним софтом. У таких ситуаціях ми радимо встановити більш відповідне рішення. Прописавши sudo apt install nano і натисніть на Enter .
 8. Установка нового текстового редактора для дальнейшей конфигурации DNS в Linux
 9. Підтвердіть свої наміри додати софт, а після успішної інсталяції переходите до роботи з файлами. Введіть команду sudo nano /etc/network/interfaces а потім підтвердьте її.
 10. Открытие конфигурационного файла для ввода имени сети при настройке DNS в Linux
 11. Вставте рядки auto enp0s3 і iface enp0s3 inet dhcp , щоб задати конфігурацію інтерфейсу.
 12. Ввод имени сети и стандартного DNS в Linux через конфигурационнй файл
 13. Використовуйте комбінацію Ctrl + O для збереження налаштувань. В майбутньому запам'ятайте, що знак ^ позначає Ctrl , тобто, наприклад, вихід з редактора здійснюється через Ctrl + X .
 14. Сохранение изменений и выход из текстового редактора при настройке DNS в Linux
 15. При збереженні не змінюйте ім'я файлу для запису, а просто натискайте на Enter .
 16. Сохранение имени файла при настройке DNS в Linux
 17. Слідом в цьому ж файлі введіть dns-nameserver 8.8.8.8 для установки DNS від Google, і вже після цього можете закрити даний об'єкт.
 18. Команда для определения DNS в первом конфигурационном файле Линукс
 19. Далі знадобиться налаштувати інший елемент, перейдіть до нього через sudo nano /etc/dhcp/dhclient.conf .
 20. Переход к конфигурации второго файла для изменения DNS в Linux
 21. При запиті пароля суперкористувача введіть його. Врахуйте, що Символи при такому методі набору не відображаються в цілях безпеки.
 22. Ввод пароля суперпользователя для доступа к файлу при настройке DNS в Linux
 23. Опустіться в самий низ по вмісту і вставте рядок supersede domain-name-servers 8.8.8.8 . Потім збережіть зміни та закрийте файл.
 24. Вставка команды для второго конфигурационного файла DNS в Linux
 25. Залишилося відредагувати останні параметри в sudo nano /etc/resolvconf/resolv.conf.d/base .
 26. Запуск третьего конфигурационного файла DNS в Linux
 27. Вставте рядок nameserver 8.8.8.8 , що визначає DNS. Перед виходом не забудьте застосувати зміни в цьому ж файлі.
 28. Изменение третьего конфиуграционного файла DNS в Linux
 29. Всі зміни DNS вступлять в силу відразу ж після перезавантаження мережі. Здійснюється це командою sudo systemctl restart networking .
 30. Перезапуск сети после изменений DNS в Linux
 31. Порожній рядок для введення означає, що перезапуск був успішним.
 32. Успешный перезапуск сети после изменений настроек DNS в Linux

Звичайно, використовувати другий спосіб набагато складніше першого, однак це єдина альтернатива, яка виявляється ефективною в тих випадках, коли зміни DNS через графічну оболонку не приносять ніяких результатів через постійне Скидання налаштувань. Вам досить просто слідувати інструкціям, точно виконуючи їх для правильної конфігурації, і ви впораєтеся з редагуванням параметрів отримання доменних імен.

більше статей на цю тему: