графічні оболонки для робочого столу Linux

Одним з достоїнств дистрибутивів, написаних на ядрі Linux, вважається різноманітність оточень робочого столу. Різними компаніями було розроблено вже багато готових графічних оболонок, заточених під кожну групу користувачів і для виконання певних завдань. У більшості платформ вже встановлена одна з таких оболонок, але багато хто бажає спробувати щось нове або губляться при виборі збірки з оточенням десктопа. Сьогодні ми б хотіли поговорити про найпопулярніші оболонках, торкнувшись їх основні особливості.

GNOME

В першу чергу розповісти варто про GNOME &8212; одному з найпопулярніших стандартних рішень для багатьох дистрибутивів, наприклад, Debian або Ubuntu. Мабуть, головна особливість цієї оболонки на сьогоднішній день & 8212; максимально Оптимізоване управління для сенсорних пристроїв. Однак це не скасовує того факту, що основний інтерфейс теж виконаний на високому рівні, вважається досить привабливим і зручним. Зараз стандартним файловим менеджером виступає Nautilus, що дозволяє проводити попередній текстових файлів, аудіо, відео та зображень.

Внешний вид графической оболочки GNOME для операционных систем Linux

Серед стандартних додатків в GNOME присутній емулятор терміналу, текстовий редактор gedit, браузер Web (Epiphany). Крім цього, є програма управління електронною поштою, мультимедіа-програвач, засіб для перегляду зображень і комплекс графічних засобів для адміністрування. Що стосується недоліків цього середовища робочого столу, серед них можна відзначити необхідність установки додаткового елемента Tweak Tool для настройки зовнішнього вигляду, а також багато споживаної оперативної пам'яті.

KDE

KDE &8212; не просто середовище робочого столу, а набір безлічі програм, куди відноситься і оболонка під назвою Plasma. KDE по праву вважається самим настроюється і гнучким рішенням, яке буде корисно користувачам з абсолютно різних категорій. Взяти за приклад той же GNOME, про який ми вже розповіли раніше, &8212; у нього, як і у пари інших оболонок, для настройки зовнішнього вигляду встановлюється додатковий інструмент. У розглянутому рішенні все необхідне вже є в меню &171; параметри системи & 187; . Там же є скачування та інсталяція віджетів, шпалер і тим безпосередньо з вікна, без попереднього запуску веб-оглядача.

Внешний вид графической оболочки KDE для операционных систем Linux

Разом з KDE ви отримуєте основний набір програмного забезпечення, а деякі розповсюджуються лише для цієї оболонки та недоступні в інших, наприклад, торрент-клієнт KTorrent або відеоредактор Kdenlive. Такі особливості часто грають одну з найважливіших ролей при виборі. Користувачам, які бажають отримати все найнеобхідніше і повністю робоче відразу після установки, ми настійно рекомендуємо ознайомитися саме з цим варіантом. Однак не обійшлося і без мінусів. Наприклад, відповідне глобальності графічної оболонки велике споживання системних ресурсів і складність в управлінні певними параметрами для початківців користувачів. На платформах OpenSUSE і Kubuntu KDE встановлена за замовчуванням і відразу ж готова для повноцінного функціонування.

LXDE

Два попередніх рішення споживають багато оперативної пам'яті і вимогливі до процесора, оскільки там присутня чимало найрізноманітніших ефектів і анімацій. Середовище робочого столу LXDE орієнтована якраз на мале споживання системних ресурсів і встановлена як стандартна в популярній легкої збірці Lubuntu. Працює оболонка за модульним принципом, де кожен компонент незалежний один від одного і цілком може функціонувати окремо. Завдяки цьому спрощується процедура портування на різні платформи. До слова про операційні системи: LXDE підтримується практично всіма існуючими дистрибутивами.

Внешний вид графической оболочки LXDE для операционных систем Linux

У комплекті з оболонкою йде набір стандартних додатків &8212; емулятор терміналу, віконний і файловий менеджер, архіватор, текстовий редактор, програма для перегляду зображень, мультимедійний плеєр і різні інструменти з налаштування системи. Що стосується управління, то навіть початківець користувач з легкістю з ним розбереться, проте деяким зовнішній вигляд LXDE здається непривабливим. Проте варто розуміти, що таке рішення було прийнято в бік організації максимальної швидкодії.

Xfce

Почавши тему легких графічних оболонок, не можна не відзначити і Xfce. Власники Manjaro Linux, заснованої на Arch Linux, за замовчуванням отримують це рішення. Як і попереднє оточення робочого столу, Xfce орієнтоване на високу швидкість роботи і зручність використання. Однак в цьому випадку зовнішній вигляд виконаний більш привабливим чином і подобається більшості користувачів. Крім цього, у Xfce не виникає проблем з сумісністю на старих моделях процесорів, що дозволить використовувати оболонку на будь-якому пристрої.

Графическая оболочка Xfce для операционных систем Linux

Всі функціональні компоненти, наприклад, системні налаштування, винесені в якості окремих додатків, тобто тут реалізована модульна система. Такий підхід дозволяє гнучко конфігурувати оболонку під себе, редагуючи кожен інструмент окремо. Як і в інших рішеннях, Xfce зібрала в собі ряд стандартного софта і утиліт, такого як Менеджер сеансів, Диспетчер налаштувань, Пошук додатків, Менеджер харчування. Серед додаткового ПЗ є календар, програвач відео і аудіо, текстовий редактор і засіб запису дисків. Мабуть, єдиним значущим мінусом цього оточення є якраз мала кількість стандартних компонентів в порівнянні з іншими рішеннями.

MATE

Свого часу MATE стала відгалуженням від GNOME 2, яка зараз вже не підтримується і чий код був перероблений значним чином. Додалося багато нових функцій і змінився зовнішній вигляд. Розробники оболонки зробили акцент на нових користувачів, намагаючись спростити управління всередині середовища робочого столу. Тому MATE можна вважати одне з найлегших оболонок. За замовчуванням це оточення встановлено тільки в спеціальній версії Ubuntu MATE, а також іноді зустрічається в інших редакціях операційних систем. Розглянутий варіант теж відноситься до ряду легких оболонок, які не споживають багато системних ресурсів.

Среда рабочего стола MATE для операционных систем Linux

Набір додатків &8212; стандартний, а за основу взято комплект ПЗ з того ж GNOME 2. Однак деякі інструменти реалізовані у вигляді форків: була взята кодова база відкритого забезпечення і трохи змінена творцями оточення робочого столу. Так, відомий багатьом редактор gedit в MATE називається Pluma і містить деякі відмінності. Це середовище досі знаходиться в стадії розробки, оновлення виходять досить часто, помилки відразу ж виправляються, а функціональність тільки розширюється.

Cinnamon

Користувачі, які вибирають Linux для заміни Windows, часто стикаються з порадами щодо вибору не лише першої платформи для ознайомлення, але й найкращої графічної оболонки. Найчастіше згадується саме Cinnamon, оскільки його реалізація схожа з середовищем робочого столу Віндовс і досить легко освоюється новими користувачами. Спочатку на цьому оточенні поширювалася тільки Linux Mint, але потім воно стало загальнодоступним і зараз сумісно з багатьма дистрибутивами. У Cinnamon міститься безліч елементів, що настроюються, ті ж вікна, панелі, зовнішній вигляд менеджера і інші додаткові параметри.

Внешний вид среды рабочего стола Cinnamon для операционных систем Linux

Основна частина стандартних додатків перекочувала з GNOME 3, оскільки Cinnamon був заснований на кодовій базі саме цієї оболонки. Однак творці Linux Mint додали ряд фірмового програмного забезпечення, щоб розширити функціональність оточення. Значних недоліків у Cinnamon немає, хіба що деякі користувачі періодично стикаються з виникненням невеликих збоїв в роботі, що може бути пов'язано з використанням певних комплектуючих або проблемами у функціонуванні самої операційної системи.

Budgie

Існує відомий дистрибутив Solus. Компанія розробників паралельно разом з платформою займається створенням і підтримкою графічної оболонки Budgie. Відповідно, дане оточення робочого столу в ньому встановлено за замовчуванням. Акцент в ньому в першу чергу зроблений на гарний зовнішній вигляд і зручність використання для нових користувачів. За основу в Budgie були взяті технології з GNOME, що дозволяє виробляти інтеграцію зі стеком цієї оболонки. Окремо хочеться відзначити бічну панель Raven. Через неї здійснюється перехід до всіх меню, додатків і налаштувань, а з цього можна зробити висновок, що Raven &8212; одна з найбільш детально опрацьованих панелей.

Внешний вид среды рабочего стола Budgie для операционных систем Linux

У 2019 році все ще випускаються нові версії Budgie, де допрацьовуються різні аспекти і виправляються помилки. Наприклад, в ранніх версіях часто траплялися аварійні завершення роботи операційної системи, але зараз від цієї проблеми успішно позбулися. З мінусів можна відзначити малу кількість налаштувань віртуальних десктопів і обмежене число офіційних дистрибутивів з цією оболонкою: зараз туди відносяться тільки Gecko Linux, Manjaro Linux, Solus і Ubuntu Budgie.

Enlightenment

Проект Enlightenment позиціонується як віконний менеджер. На поточний момент існує три актуальних частини цієї оболонки: DR16 &8212; трохи застарілий варіант, DR17 &8212; остання стабільна збірка і EFL (Enlightenment Foundation Libraries) & 8212; окремі бібліотеки для підтримки роботи зазначених вище збірок. Розглянутий менеджер не займає багато місця на жорсткому диску і орієнтований на високу продуктивність. Є стандартним в MoonOS, Bodhi Linux і OpenGEU.

Внешний вид среды рабочего стола Enlightenment для операционных систем Linux

Відзначити хочеться розвинену систему оформлення тим, редаговану анімацію всіх елементів оформлення, розширену підтримку віртуальних робочих столів і подання параметрів оформлення в єдиному бінарному коді для простоти читання і відображення. На жаль, в стартовий склад віконного менеджера Enlightenment входить не так багато додатків, тому більшість з них доведеться інсталювати самостійно.

IceWM

При створенні IceWM розробники зробили акцент на мінімальному споживанні системних ресурсів і гнучкої настроюваності оболонки. Даний менеджер стане оптимальним варіантом для тих користувачів, хто хоче самостійно задати всі параметри оточення через конфігураційні файли. Однією з особливостей IceWM вважається можливість повноцінного зручного управління без застосування комп'ютерної миші.

Внешний вид среды рабочего стола IceWM для операционных систем Linux

IceWM не підійде початківцям користувачам і тим, хто хоче отримати відразу ж готову до роботи графічну оболонку. Тут доведеться налаштовувати все вручну, створюючи спеціальні файли в каталозі ~/.icewm . Всі користувацькі конфігурації мають такий вигляд:

конфігурація опис
menu пункти та структура меню
toolbar додавання кнопок запуску на панель завдань
preferences конфігурація загальних параметрів менеджера вікон
keys встановлення додаткових комбінацій клавіш
winoptions Правила управління додатками
startup виконуваний файл, що запускається при включенні комп'ютера

Сьогодні ми детально розглянули лише дев'ять графічних оболонок для дистрибутивів на базі Linux. Звичайно, цей список далеко не повний, адже зараз існує безліч найрізноманітніших відгалужень і збірок оточень. Ми ж постаралися розповісти про кращих і найпопулярніших з них. Для інсталяції в першу чергу рекомендується підібрати готову версію ОС зі встановленою необхідною оболонкою. Якщо такої можливості немає, вся потрібна інформація по інсталяції середовища знаходиться в офіційній документації до неї або використовуваної платформи.

більше статей на цю тему: