Встановлення програм у Linux

В операційних системах, заснованих на базі ядра Лінукс, використовуються різні менеджери пакетів, що дозволяють завантажувати і встановлювати доступні програми. Крім цього, існують і окремі пакети, де вже зберігаються додатки. Їх потрібно лише запустити через певний інструмент, щоб він провів розпакування і компіляцію, вже після чого По буде доступно до використання. Сьогодні ми б хотіли торкнутися теми інсталяції на прикладі найпопулярніших дистрибутивів, детально розповісти про кожному доступному варіанті установки і показати на практиці, як це все працює.

Встановлюємо програми в Linux

Звичайно, на даний момент часу існує величезна кількість найрізноманітніших дистрибутивів, проте певна частина з них заснована на вже існуючих платформах і має такий же кістяк, але з додаванням якихось своїх функцій від розробників. Далі ми торкнемося теми трьох популярних відгалужень, де операція інсталяції відрізняється, а ви, виходячи з представленої інформації, вже зможете відшукати інформацію, яка підходить саме під використовуваний дистрибутив.

Читайте також:
системні вимоги різних дистрибутивів Linux
Вибір дистрибутива Linux для слабкого комп'ютера

Спосіб 1: Менеджер пакетів та офіційні сховища

Самий часто використовується спосіб &8212; менеджер пакетів. Такий компонент присутній в кожному дистрибутиві, дозволяє завантажувати і встановлювати ПО з офіційних сховищ. Наприклад, в Debian / Ubuntu таким інструментом виступає apt (Advanced Packaging Tool). Всі директорії беруться з офіційних інтернет-джерел. Якщо таких не існує, можна завантажити пакет, який знаходиться на носії. У RedHat, CentOS і Fedora таким менеджером є yum (Yellowdog Updater, Modified) і працює приблизно за таким же принципом. Третім популярним пакетним менеджером вважається pacman &8212; особливий інструмент дистрибутива Arch Linux. Зараз давайте детальніше розглянемо, як здійснюється управління такими менеджерами.

Debian, Ubuntu, Linux Mint

Як ми вже сказали вище, в Debian і заснованих на ньому платформах інсталяція каталогів з офіційних сховищ проводиться через інструмент apt . Вся процедура не займе багато часу, а за приклад ми візьмемо популярний браузер Mozilla Firefox .

 1. Відкрийте меню та запустіть &171;Термінал&187; . Зробити це можна також натисканням гарячої клавіші Ctrl + Alt + T .
 2. Переход в терминал Ubuntu для дальнейшей установки программ
 3. Спочатку переконайтеся в тому, що всі встановлені пакети оновлені. Ввівши sudo apt-get update і натисніть на клавішу Enter .
 4. Обновление системных библиотек в операционной системе Ubuntu
 5. Всі дії через утиліту apt виробляються від імені суперкористувача, тому доведеться вказати пароль цього облікового запису. Зверніть увагу, що введені таким чином символи в рядку не відображаються.
 6. Ввод пароля для обновления системных библиотек в Ubuntu
 7. Після успішного закінчення оновлення бібліотек введіть sudo apt-get install firefox . Аргумент install відповідає за установку, а firefox вказує назву пакета, потрібного для завантаження.
 8. Установка программы из официального хранилища в Ubuntu
 9. Така установка буде проведена тільки в тому випадку, якщо на комп'ютері присутній активне підключення до Інтернету.
 10. Ожидание скачивания компонентов из официального источника Ubuntu
 11. Після закінчення операції відобразиться новий рядок введення. Якщо ніяких помилок не виникло, браузер буде доступний до запуску через значок в меню.
 12. Завершение установки программы из официального источника в Ubuntu

Як бачите, apt реалізована досить просто. Ще варто врахувати, що в останній версії Ubuntu писати, apt-get зовсім необов'язково, можна скоротити просто до apt , а вже потім вводити install . Ось кілька прикладів популярних додатків, які доступні для встановлення через офіційні сховища:

Команда для встановлення програма
sudo apt install vlc відеоплеєр
sudo apt install gnome-music музичний плеєр
sudo apt install gimp графічний редактор
sudo apt install gparted по управління розділами жорсткого диска

RedHat, CentOS та Fedora

У дистрибутивах, де за основу взята платформа RedHat, основним менеджером виступає yum . Працює він за аналогією з уже розглянутим інструментом, тільки тут відбувається управління каталогами формату rpm. Інсталяція програмного забезпечення з офіційних репозиторіїв практично не відрізняється і виглядає так:

 1. Запустіть консоль будь-яким зручним методом.
 2. Запуск терминала в CentOS для дальнейшей установки программ
 3. Оновіть список системних сховищ через sudo yum update .
 4. Получение обновлений системных библиотек в CentOS
 5. Підтвердіть дію введенням пароля рут-доступу.
 6. Ввод пароля для обновления системных библиотек в CentOS
 7. Прийміть угоду з додаванням нових файлів, вказавши варіант y .
 8. Подтверждение добавления системных библиотек через терминал в CentOS
 9. Після закінчення оновлення пропишіть sudo yum install thunderbird і активуйте її. Ми за приклад взяли поштовий клієнт Thunderbird, ви ж можете замінити останній вираз в рядку на будь-яке інше потрібне ПЗ.
 10. Установка программы из официального хранищила в CentOS
 11. Тут також потрібно вказати варіант y , щоб почалося скачування.
 12. Подтверждение установки программы из официального хранилища в CentOS
 13. Очікуйте завершення завантаження та розпакування компонентів програми.
 14. Завершение установки программы из официального хранилища в CentOS

За аналогією з попереднім менеджером пакетів наведемо кілька прикладів використання yum для встановлення певних програм:

Команда для встановлення програма
sudo yum install java компоненти java
sudo yum install chromium Браузер Chromium
sudo yum install gparted програма управління накопичувачами

Arch Linux, Chakra, Manjaro

Залишилося розглянути останню третю гілку дистрибутивів, за основу яких була взята Arch Linux. Тут встановлений менеджер pacman . Він працює з пакетами форматів TAR, а завантаження компонентів проводиться через спеціально відведені сайти по протоколах FTP або HTTP. Ми взяли за приклад дистрибутив Manjaro зі стандартним графічним інтерфейсом і хочемо наочно продемонструвати процедуру використання pacman .

 1. Відкрийте меню графічної оболонки і перейдіть до роботи в класичній консолі.
 2. Запуск терминала в Manjaro для дальнейшей установки программ
 3. Встановіть, наприклад, популярний відкритий браузер Chromium. Для цього введіть sudo pacman -S chromium . Аргумент -S якраз і відповідає за те, що команді необхідно провести скачування та інсталяцію програми.
 4. Команда для установки программы из официального хранилища в Manjaro
 5. Підтвердьте справжність облікового запису суперкористувача, ввівши пароль.
 6. Ввод пароля для установки программы из официального хранилища в Manjaro
 7. Прийміть встановлення компонентів, вибравши варіант y .
 8. Подтверждение начала установки программы из официального хранилища в Manjaro
 9. Очікуйте завершення завантаження: для успішного виконання цієї процедури потрібне підключення до Інтернету.
 10. Ожидание скачивания пакетов из официального хранилища в Manjaro
 11. Якщо в консолі з'явився новий рядок введення, значить установка пройшла успішно і можна переходити до роботи в додатку.
 12. Завершение установки программы из официального хранилища в Manjaro

Приклади додавання іншого популярного ПЗ виглядають так:

Команда для встановлення програма
sudo pacman -S firefox Браузер Mozilla Firefox
sudo pacman -S gimp GIMP
sudo pacman -S vlc плеєр VLC

Тепер Ви знаєте, як проводиться інсталяція програмного забезпечення на трьох різних платформах Лінукс з використанням офіційних сховищ через вбудований менеджер. Хочемо звернути увагу, що через неправильне введення пакета установки на екрані в більшості випадків з'являється підказка з правильним варіантом, тоді досить просто переписати команду, виправивши помилку.

Спосіб 2: менеджер пакетів та користувацькі сховища

Крім офіційних сховищ різних додатків існують ще й призначені для користувача. Такий варіант буде оптимальним рішенням для тих користувачів, хто бажає отримати певну версію програми або встановити їх в кількості декількох штук на комп'ютер. Такий метод інсталяції трохи відрізняється і вважається складніше, тому ми пропонуємо детально розібратися з цим питанням. Якщо ви не маєте адреси репозиторію, спочатку слід його відшукати. Найпростіше це зробити через спеціальний сайт, а вся процедура виглядає так:

Перейдіть на офіційний веб-сайт Launchpad

 1. Перейдіть за вказаною вище посиланням на головну сторінку Launchpad і в пошуку введіть назву софта. Для зручності можна дописати в цьому рядку ще PPA , що і означає користувальницьке сховище.
 2. Поиск программы в пользовательском репозитории
 3. У результатах відшукайте підходящий варіант і натисніть на відповідне посилання.
 4. Переход на страницу программы в пользовательском репозитории Linux
 5. Ознайомтеся з можливими пакетами та виберіть відповідний.
 6. Выбор пакета в пользовательском репозитории Linux
 7. Перейдіть на сторінку ПЗ.
 8. Переход на страницу пакета в пользовательском репозитории Linux
 9. Потрапивши на сторінку PPA, внизу Ви побачите команди, за допомогою яких і проводиться інсталяція.
 10. Ссылка на установку программы из пользовательского репозитория Linux

Тепер Ви знаєте про найпопулярніший метод отримання посилань на призначені для користувача репозиторії по необхідних версій. Залишилося тільки розібратися з тонкощами їх інсталяції в різних дистрибутивах. Давайте почнемо з усього по порядку.

Debian, Ubuntu, Linux Mint

Ви вже знайомі зі стандартним пакетним менеджером, який встановлюється на ці платформи. Розглянутий спосіб установки софта теж має на увазі використання цього інструменту, але з попереднім виконанням додаткових дій. Вище ми вже розбирали приклад додавання Chromium в систему, тепер же давайте ознайомимося з тим, як це робиться через призначені для користувача репозиторії.

 1. Відшукайте на зазначеному вище сайті посилання на репозиторій, потім запустіть консоль і вставте її туди. Ми візьмемо за приклад останню версію цього веб-оглядача. sudo add-apt-repository ppa:saiarcot895/chromium-dev .
 2. Команда для скачивания программы из пользовательского репозитория в Ubuntu
 3. Підтвердьте дію, ввівши пароль.
 4. Подтверждение скачивания программы из пользовательского репозитория в Ubuntu
 5. Далі ознайомтеся з переліком пакетів, які будуть внесені в систему, після чого натисніть на клавішу Enter .
 6. Подтвердить добавление пользовательского репозитория в Ubuntu
 7. Після закінчення процедури оновіть системні бібліотеки: sudo apt-get update .
 8. Получение обновлений системных библиотек после добавления программы в Ubuntu
 9. Використовуйте вже знайому команду для встановлення браузера з доданого сховища sudo apt install chromium-browser .
 10. Установка программы после добавления репозитория в Ubuntu
 11. Прийміть додавання нових компонентів, вибравши варіант Д .
 12. Подтверждение установки программы из пользовательского репозитория в Ubuntu
 13. Після інсталяції загляньте в меню додатків. Там повинен бути доданий новий значок, через який і здійснюється запуск браузера.
 14. Запуск программы из пользовательского репозитория в Ubuntu

Як бачите, нічого складного у використанні таких сховищ немає. Потрібно лише відшукати відповідну версію ПО на зазначеному вище сайті і вставити наведені там команди в консоль. Після додавання каталогів залишиться тільки зробити інсталяцію нової версії вже знайомим варіантом &8212; через apt install .

RedHat, CentOS та Fedora

Для зазначених операційних систем краще використовувати сховища http://mirror.lihnidos.org і http://li.nux.ro , там ви знайдете більше відповідних директорій форматів RPM, що стосується їх установки безпосередньо з консолі, без попереднього скачування з сайту, виконується воно в кілька дій:

 1. За приклад хотілося б взяти компоненти мови програмування Ruby. Спочатку на сайті вам потрібно відшукати відповідний пакет, а далі в консолі ввести приблизно таку адресу wget http://mirror.lihnidos.org/CentOS/7/updates/x86_64/Packages/ruby-2.0.0.648-34.el7_6.x86_64.rpm . Посилання буде змінюватися залежно від того, яке сховище ви використовуєте. Після введення активуйте команду.
 2. Получение файлов из пользовательского репозитория в CentOS
 3. Далі на комп'ютер буде завантажений пакет, залишиться тільки встановити його звичним чином, тому вкажіть sudo yum install + name_package .
 4. Установка программы, полученной из пользовательского репозитория в CentOS
 5. Активуйте рут-доступ шляхом введення пароля від головної облікового запису.
 6. Ввод пароля для установки программы из пользовательского репозитория CentOS
 7. Очікуйте завершення перевірки сценаріїв та сумісності.
 8. Ожидание завершения скачивания компонентов пользовательского репозитория CentOS
 9. Підтвердьте установку, вибравши відповідний варіант.
 10. Подтверждение установки программы из пользовательского репозитория CentOS

Arch, Chakra, Manjaro

Більшість сховищ користувачів зберігає для Arch Linux зберігає в собі лише файли формату TAR.GZ, а метод їх інсталяції в систему трохи відрізняється. Варто відзначити, що всі необхідні каталоги ви зможете знайти на сайті aur.archlinux.org . Для доступу до цього сховища на комп'ютері під управлінням Manjaro спочатку потрібно виконати sudo pacman -S base-devel yaourt &8212; так додадуться Додаткові компоненти.

 1. Першочергово завантажте знайдений пакет в домашню папку через curl -L -O https://dl.discordapp.net/apps/linux/0.0.9/discord-0.0.9.tar.gz . Посилання на скачування архіву TAR.GZ завжди вказується на сторінці програми під час перегляду веб-сайту AUR.
 2. Получение программы из пользовательского репозитория в Manjaro
 3. Розпакуйте завантажений файл у ту саму папку за допомогою tar -xvf discord-0.0.9.tar.gz , де discord-0.0.9.tar.gz &8212; назва необхідної директорії.
 4. Разархивация полученной программы из пользовательского репозитория Manjaro
 5. Використовуйте утиліту makepkg -sri , щоб зібрати і відразу ж встановити Програму. По завершенні цієї процедури можна буде переходити до роботи з софтом.
 6. Установка программы из пользовательского репозитория Manjaro

Спосіб 3: Встановлення DEB-пакетів

Формат файлу DEB використовується для розповсюдження програмного забезпечення і є стандартним типом даних операційних систем на базі Debian. У таких дистрибутивах за замовчуванням встановлені інструменти інсталяції софта такого формату як через графічну оболонку, так і через &171;Термінал&187; . Максимально детально всі методи додавання DEB-пакетів розписані в іншій нашій статті, яку ви можете знайти за наступним посиланням. Що ж стосується інших типів платформ, де немає вбудованих утиліт установки файлів DEB, процедура інсталяції трохи ускладнюється.

Детальніше: встановлення DEB-пакетів у Debian / Ubuntu / Mint

RedHat, CentOS та Fedora

Як відомо, в RedHat і заснованих на ньому платформах пакетний менеджер працює з форматом RPM. Інші формати не встановлюються за допомогою стандартних інструментів. Виправляється ця проблем простим конвертуванням за допомогою додаткового консольного додатки. Вся операція займе буквально пару хвилин.

 1. Встановіть утиліту для конвертації через yum install alien .
 2. Установка программы для конвертирования DEB-пакетов в CentOS
 3. Запустіть процес перетворення, ввівши sudo alien --to-rpm package.deb , де package.deb &8212; назва необхідного пакету.
 4. Запуск конвертирования DEB-пакетов в CentOS
 5. По завершенні конвертації новий пакет буде збережений в ту ж папку і його залишиться тільки розпакувати через sudo yum localinstall package.rpm , де package.rpm &8212; Назва того ж файлу, але тільки тепер формату RPM.
 6. Запуск установки конвертированного пакета в CentOS

Arch Linux, Chakra, Manjaro

Дистрибутиви на Arch Lixux використовують стандартний менеджер pacman , який спочатку був написаний для встановлення додатків із розширенням TAR.GZ. Тому для управління DEB-пакетами потрібно завантажити додатковий інструмент і здійснювати додавання файлів і каталогів вже безпосередньо через нього.

 1. Для скачування і установки утиліти використовуйте yaourt -S dpkg .
 2. Установка программы для инсталляции DEB-пакетов в Manjaro
 3. Під час додавання потрібно буде кілька разів підтвердити додавання нових об'єктів і ввести пароль суперкористувача.
 4. Завершение установки программы для DEB-пакетов в Manjaro
 5. Залишилося лише вказати sudo dpkg -i name_package.deb і дочекатися закінчення розпакування. Під час інсталяції на екрані може з'явитися попередження про відсутність деяких залежностей, але це не завадить надалі програмі працювати коректно.
 6. Установить DEB-пакет в операционной системе Manjaro

Спосіб 4: Встановлення пакетів RPM

З описів вище ви вже знаєте, що пакети RPM за замовчуванням використовуються в RedHat, CentOS та інших подібних дистрибутивах. Що стосується їх розпакування, то запуск доступний проводитися прямо з файлового менеджера. Досить просто відкрити папку зберігання програми і запустити її подвійним клацанням лівої кнопки миші. Установка запуститься, а по її завершенні знайти додаток можна буде через меню або відкрити її через введення відповідної команди в консолі. Крім цього, для пошуку софта відмінно підійде це ж стандартне ПО & 171; Установка додатків & 187; .

Установка приложения через менеджер программ в CentOS

Для розпакування RPM-пакетів в дистрибутивах Debian, Ubuntu і Linux Mint зазвичай використовуються додаткові інструменти, але тільки в тих випадках, коли не вдається знайти в мережі аналогічний Deb-пакет. Розгорнуті інструкції по цій темі ви знайдете в статті далі.

Детальніше: встановлення RPM-пакетів у Ubuntu / Debian / Mint

В ОС Arch Linux, Chakra, Manjaro і їм подібним поки немає нормально працюючої утиліти, яка конвертувала б rpm-пакети в підтримуваний формат TAR.GZ. Тому ми можемо тільки порадити зайнятися пошуком цієї ж програми в підтримуваному розширенні. Найкраще робити це на офіційному джерелі aur.archlinux.org , де присутні посилання на скачування більшості популярних додатків з сайту розробників або дзеркала з архівом tar.GZ.

Спосіб 5: Установка програм в архівах TAR.GZ

За стандартом почнемо з дистрибутивів на Debian. У цьому випадку TAR.GZ встановлюється шляхом компіляції вмісту архіву в новий DEB-пакет. Вся процедура ділиться на чотири простих кроки, і ознайомитися з ними ви можете в окремому нашому матеріалі за наступним посиланням.

Детальніше: встановлення файлів формату TAR.GZ в Ubuntu / Debian / Mint

У RedHat додавання програмного забезпечення через компіляцію конфігураційного файлу виглядає дещо інакше:

 1. Спочатку через консоль додайте в систему засоби розробки: sudo yum groupinstall "Development tools" .
 2. Установка системных дополнений в CentOS
 3. Потім розпакуйте наявний архів через tar -zxf archive_name.tar.gz .
 4. Разархивация TAR.GZ в операционной системе CentOS
 5. Після завершення розпакування перейдіть до готової папки через cd archive_name і виконайте там по черзі такі команди:

  ./configure
  make
  sudo make install
  .

  Компилирование и установка программы через TAR.GZ в CentOS

  Після цього можна запускати додаток і взаємодіяти з ним.

Наскільки ви знаєте, пакетний менеджер pacman за замовчуванням працює нормально з архівами формату TAR.GZ, тому при використанні Arch, Chakra або Manjaro Вам слід виконати відповідну інструкцію з способи 2 .

Сьогодні ви були ознайомлені з п'ятьма різними методами інсталяції програмного забезпечення в операційних системах на базі ядра Лінукс. Як бачите, для кожного дистрибутива потрібно використовувати відповідний метод. Ми також рекомендуємо приділити час пошуку необхідного для ОС формату, щоб операція установки пройшла максимально швидко і просто.

більше статей на цю тему: