Перегляд інформації про систему в Linux

Не всі користувачі напам'ять пам'ятають складові свого комп'ютера, а також інші системні деталі, тому наявність можливості перегляду відомостей про систему в ОС має обов'язково бути присутнім. У платформах, розроблених на мові Linux, теж є такі засоби. Далі ми постараємося максимально детально розповісти про доступні методи перегляду необхідної інформації, взявши за приклад останню версію популярної ОС Ubuntu. В інших дистрибутивах Лінукс така процедура може проводитися точно таким же чином.

Дивимося інформацію про систему в Linux

Сьогодні ми пропонуємо ознайомитися з двома різними методами пошуку необхідної системної інформації. Обидва вони працюють за дещо різними алгоритмами, а також мають різну концепцію. Через це кожен варіант буде максимально корисний різним користувачам.

Спосіб 1: Hardinfo

Метод із застосуванням програми Hardinfo підійде початківцям користувачам і всім тим, хто не бажає зв'язуватися з роботою в &171;терміналі&187; . Все ж, навіть інсталяція додаткового софта не обходиться без запуску консолі, тому доведеться звернутися до неї заради однієї команди.

 1. Запустіть &171;Термінал&187; і введіть там команду sudo apt install hardinfo .
 2. Установка программы Hardinfo в Linux
 3. Введіть пароль для підтвердження рут-доступу (вводяться Символи при цьому відображатися не будуть).
 4. Ввод пароля для установки программы в Linux
 5. Підтвердьте додавання нових файлів, вибравши відповідний варіант.
 6. Подтверждение добавления файлов в Linux
 7. Залишилося тільки запустити програму через команду hardinfo .
 8. Запуск программы Hardinfo в Linux
 9. Тепер відкриється графічне вікно, розділене на дві панелі. Зліва ви бачите категорії з інформацією про систему, користувачів та комп'ютер. Виберіть відповідний розділ і праворуч з'явиться зведення про всі дані.
 10. Навигация по программе Hardinfo в Linux
 11. За допомогою кнопки &171; створити звіт&187; ви можете зберегти копію відомостей в будь-якому зручному вигляді.
 12. Сборка сведений в программе Hardinfo Linux
 13. Наприклад, готовий файл формату HTML потім з легкістю відкривається через стандартний браузер, в текстовому варіанті відображаючи характеристики ПК.
 14. Просмотр сохраненного отчета в Hardinfo Linux

Як бачите, Hardinfo є якоюсь збіркою всіх команд з консолі, реалізованих через графічний інтерфейс. Саме тому такий метод значно спрощує і прискорює процедуру пошуку потрібних відомостей.

Спосіб 2: Термінал

Вбудована в Ubuntu консоль надає необмежені можливості для користувача. Завдяки командам можна здійснювати дії з програмами, файлами, управляти системою і багато іншого. Існують утиліти, що дозволяють дізнатися цікаву інформацію через &171;Термінал&187; . Розглянемо все по порядку.

 1. Відкрийте меню і запустіть консоль, також ви можете це зробити, затиснувши комбінацію клавіш Ctrl + Alt + T .
 2. Запуск терминала в операционной системе Linux
 3. Для початку досить прописати команду hostname , а потім натиснути на Enter , щоб відобразилося ім'я облікового запису.
 4. Сведения об имени пользователя в Linux
 5. Користувачі ноутбуків також часто зв'язуються з потребою визначення серійного номера або точної моделі свого девайса. Допоможуть відшукати потрібну інформацію три команди:

  Sudo dmidecode -s system-serial-number
  sudo dmidecode -s system-manufacturer
  sudo dmidecode -s system-product-name

 6. Сведения о номере и модели ноутбука в Linux
 7. Для збору відомостей про все підключеному обладнанні не обійтися без додаткової утиліти. Встановити її можна шляхом введення sudo apt-get install procinfo .
 8. Установка утилиты для информации о подключенных устройствах в Linux
 9. Після завершення встановлення напишіть sudo lsdev .
 10. Запуск утилиты для сканирования подключенных устройств в Linux
 11. Після невеликого сканування ви отримаєте список усіх активних пристроїв.
 12. Список всех подключенных устройств в Linux
 13. Що стосується моделі процесора та інших даних про нього, тут найпростіше скористатися cat /proc/cpuinfo . Ви відразу ж отримаєте все необхідне для ознайомлення.
 14. Информация о процессоре в Linux
 15. Плавно переходимо до іншої дуже важливо деталі &8212; Оперативна пам'ять. Визначити кількість вільного і використовуваного місця допоможе less /proc/meminfo . Відразу ж після введення команди ви побачите відповідні рядки в консолі.
 16. Информация об оперативной памяти в Linux
 17. Більш стисла інформація надається в наступному вигляді:
  Команда опис
  free -m пам'ять в мегабайтах
  free -g Пам'ять в гігабайтах
  free -h у спрощеному читабельному вигляді
 18. Информация об оперативной памяти в разных форматах в Linux
 19. За файл підкачки відповідає swapon -s . Ви зможете дізнатися не тільки про саме існування такого файлу, але і побачите його обсяг.
 20. Сведения о файле подкачки в Linux
 21. Якщо вас цікавить поточна версія дистрибутива Ubuntu, скористайтеся командою lsb_release -a . Ви отримаєте довідку про версію і дізнаєтеся кодове ім'я з описом.
 22. Узнать информацию о версии дистрибутива Linux
 23. Однак існують додаткові команди, що дозволяють отримати більш детальні дані про операційну систему. Наприклад, uname -r відображає версію ядра, uname -p &8212; архітектуру, а uname -a &8212; загальну інформацію.
 24. Информация о ядре и архитектуре операционной системы Linux
 25. Пропишіть lsblk , щоб побачити список усіх підключених жорстких дисків та активних розділів. Крім цього, тут відображається і зведення про їх обсягах.
 26. Список жестких дисков и разделов в Linux
 27. Щоб детально вивчити розмітку диска (кількість секторів, їх розмір і тип), слід прописати sudo fdisk /dev/sda , де sda &8212; вибраний накопичувач.
 28. Получить сведения об одном диске в Linux
 29. Зазвичай до комп'ютера приєднуються додаткові девайси через вільні USB-роз'єми або за допомогою технології Bluetooth. Перегляд всіх пристроїв, їх номера та ідентифікатора виконується за допомогою lsusb .
 30. Информация о подключенных USB-устройствах в Linux
 31. Пропишіть lspci | grep -i vga або lspci -vvnn | grep VGA , щоб вивести зведення про активний графічний драйвер і використовується відеокарті.
 32. Информация о видеокарте в Linux

Звичайно, на цьому список всіх доступних команд не закінчується, проте вище ми постаралися розповісти про самих основних і корисних, які можуть стати в нагоді звичайному користувачеві. Якщо вас цікавлять варіанти отримання специфічних даних про систему або комп'ютері, звертайтеся до офіційної документації використовуваного дистрибутива.

Ви можете підібрати найбільш підходящий метод пошуку системної інформації &8212; задіяти класичну консоль, або ж звертатися до програми з реалізованим графічним інтерфейсом. Якщо у вашому дистрибутиві Linux виникають будь-які проблеми з софтом або командами, уважно вивчіть текст помилки і знайдіть рішення або підказки в офіційній документації.

більше статей на цю тему: