яку операційну систему вибрати: Windows або Linux

Зараз більшість сучасних комп'ютерів працюють під управлінням операційної системи Windows від компанії Microsoft. Однак дистрибутиви, написані на ядрі Linux, розвиваються набагато швидше, вони незалежні, більш захищені від зловмисників і стабільні. Через це деякі користувачі не можуть визначитися, яку ОС йому поставити на свій ПК і користуватися їй на постійній основі. Далі ми візьмемо найосновніші пункти цих двох комплексів програмного забезпечення і порівняємо їх. Ознайомившись з представленим матеріалом, вам буде набагато простіше зробити правильний вибір конкретно під свої цілі.

Порівнюємо операційні системи Windows і Linux

Як і кілька років тому, на даний момент часу все ще можна стверджувати, що Віндовс є найпопулярнішою ОС в світі, з великим відривом їй поступається Mac OS, і тільки на третьому місці розташувалися різні збірки Linux з незначною кількістю відсотків, якщо виходити з наявних статистик. Однак така інформація ніколи не завадить порівняти Windows і Лінукс між собою і виявити, які переваги і недоліки у них є.

Вартість

В першу чергу користувач звертає увагу на цінову політику розробника операційної системи перед тим, як завантажувати образ. В цьому і полягає перша відмінність між двома розглянутими представниками.

Windows

Ні для кого не секрет, що всі версії Windows поширюються платно на DVD, флешках і ліцензійних варіантах. На офіційному сайті компанії можна придбати домашню збірку останньої на даний момент Віндовс 10 за 139 доларів, що для деяких користувачів чималі гроші. Через це зростає частка піратства, коли умільці роблять власні зламані збірки і заливають їх в мережу. Звичайно, встановивши таку ОС, ви не заплатите ні копійки, але ніхто не дає вам гарантій про стабільність її роботи. При покупці системного блоку або ноутбука ви бачите моделі з передвстановленою &171;Десяткою&187;, в їх вартість входить ще й дистрибутив ОС. Попередні версії ,наприклад & 171; сімка & 187;, перестають підтримуватися Microsoft, тому в офіційному магазині годі й шукати цієї продукції, єдиним варіантом покупки залишається придбання диска в різних магазинах.

Стоимость операционной системы Windows

Перейдіть до офіційного магазину Microsoft

Linux

Ядро Linux, у свою чергу, є загальнодоступним. Тобто будь-який користувач може взяти і написати свою версію операційної системи на наданому відкритому вихідному коді. Саме через це більшість дистрибутивів безкоштовні, або ж користувач сам вибирає ціну, яку він готовий віддати за скачування образу. Часто в ноутбуки і системні блоки ставлять FreeDOS або збірку Linux, оскільки це ніяк не завищить вартість самого пристрою. Версії Linux створюються незалежними розробниками, підтримуються вони стабільно з частим випуском оновлень.

Стоимость операционной системы linux

Системні вимоги

Далеко не кожен користувач може дозволити придбати собі дороге комп'ютерне обладнання, та й не всім це потрібно. Коли системні ресурси ПК обмежені, слід обов'язково дивитися на мінімальні вимоги для установки ОС, щоб переконатися в нормальному її функціонуванні на пристрої.

Windows

Ознайомитися з мінімальними вимогами Windows 10 ви можете в іншій нашій статті за наступним посиланням. Враховувати потрібно ще те, що там вказані споживані ресурси без розрахунку запуску браузера або інших програм, тому радимо додати до зазначеної там оперативної пам'яті хоча б 2 ГБ і брати до уваги мінімум двоядерні процесори одного з останніх поколінь.

Детальніше: системні вимоги для встановлення Windows 10

Якщо вас цікавить старіша Віндовс 7, детальні описи характеристик комп'ютера ви знайдете на офіційній сторінці компанії Microsoft і зможете звірити їх зі своїм залізом.

Ознайомтесь із системними вимогами Windows 7

Linux

Що стосується дистрибутивів Linux, тут в першу чергу потрібно дивитися на саму збірку. Кожна з них включає в себе різні встановлені програми, оболонку робочого столу і багато іншого. Тому існують збірки спеціально для слабких ПК або серверів. Системні вимоги популярних дистрибутивів ви знайдете в нашому матеріалі далі.

Детальніше: системні вимоги різних дистрибутивів Linux

Інсталяція на комп'ютер

Установку цих двох порівнюваних операційних систем можна назвати практично однаково простий за винятком певних дистрибутивів Linux. Однак свої відмінності тут також є.

Windows

Для початку розберемо деякі особливості Віндовс, а потім порівняємо їх з другої розглянутої сьогодні операційною системою.

Установка Windows 10 - подтверждение установки
  • Ви не зможете встановити дві копії Windows поруч без додаткових маніпуляцій з першою операційною системою і підключеним носієм;
  • Виробники обладнання починають відмовлятися від сумісності їх заліза зі старими версіями Віндовс, тому ви або отримаєте обрізану функціональність, або взагалі не зумієте встановити Віндовс на комп'ютер або ноутбук;
  • Windows має закритий вихідний код, саме через це такий тип інсталяції можливий тільки через фірмовий установник.

Читайте також: Як встановити Windows

Linux

У розробників дистрибутивів на ядрі Linux трохи інша політика з цього приводу, тому вони надають своїм користувачам більше повноважень, ніж компанія Microsoft.

Процедура установки OC Ubuntu
  • Linux відмінно інсталюється поруч з Windows або іншим дистрибутивом Windows, дозволяючи вибрати необхідний завантажувач під час запуску ПК;
  • Проблем з сумісністю заліза ніколи не спостерігається, збірки Сумісні навіть з досить старими комплектуючими (якщо зворотне не вказано самим розробником ОС або виробник не надає версій під Linux);
  • Присутня можливість самому зібрати операційну систему з різних шматків коду, не вдаючись до завантаження додаткового програмного забезпечення.

Читайте також:
Покрокове керівництво по установці Лінукс з флешки
посібник із встановлення Linux Mint

Якщо брати до уваги швидкість установки розглянутих операційних систем, то у Віндовс вона залежить від використовуваного накопичувача і встановлених комплектуючих. В середньому ця процедура займає приблизно годину часу (при інсталяції Windows 10), у ранніх версій цей показник менше. У Linux все залежить від обраного дистрибутива і цілей користувача. Додаткове програмне забезпечення може встановлюватися у фоновому режимі, а на інсталяцію самої ОС йде від 6 до 30 хвилин часу.

Встановлення драйверів

Установка драйверів необхідна для коректного функціонування всього підключеного обладнання з операційною системою. Відноситься це правило до обох ОС.

Windows

Після завершення інсталяції ОС або під час цього встановлюються ще й драйвери для всіх присутніх в комп'ютері комплектуючих. Windows 10 довантажує сама деякі файли при наявності активного доступу в інтернет, в іншому ж користувачеві доведеться використовувати диск з драйверами або офіційний сайт виробника, щоб завантажити їх і поставити. Благо більшість по реалізовано у вигляді EXE-файлів, а інсталюються вони автоматично. Ранні версії Віндовс не завантажували драйвери з мережі відразу після першого запуску системи, тому при перевстановлення системи користувачеві необхідно було мати хоча б мережевий драйвер, щоб вийти в Інтернет і завантажити інше програмне забезпечення.

Установка драйверов для Windows

Читайте також:
Установка драйверів стандартними засобами Windows
найкращі програми для встановлення драйверів

Linux

Більшість драйверів в Linux додаються ще на стадії установки ОС, а також доступні для скачування з інтернету. Однак іноді розробники комплектуючих не надають драйвери для дистрибутивів Лінукс, через що пристрій може залишитися частково або повністю непрацездатним, оскільки велика частина драйверів для Віндовс не підійде. Тому перед установкою Лінукс бажано упевнитися, чи є окремі версії ПЗ для використовуваного обладнання (звукова карта, принтер, сканер, ігрові девайси).

Поставлене програмне забезпечення

Версії Лінукс і Віндовс включають в себе набір додаткового софта, що дозволяє виконувати стандартні завдання за комп'ютером. Від набору і якості по залежить, скільки ще додатків доведеться завантажити користувачеві для забезпечення комфортної роботи за ПК.

Windows

Як відомо, разом з самою операційною системою Віндовс на комп'ютер завантажується ряд допоміжного програмного забезпечення, наприклад, стандартний відеоплеєр, браузер Edge , &171;календар&187; , &171; Погода & 187; і так далі. Однак такого пакету додатків звичайному користувачеві часто буває недостатньо, до того ж не всі програми мають бажаний набір функцій. Через це Кожен користувач завантажує додаткове безкоштовне або платне ПЗ від незалежних розробників.

Приложения по умолчанию в Windows

Linux

У Linux все ще залежить від вибраного дистрибутива. У більшості збірок присутні всі необхідні додатки для роботи з текстом, графікою, звуком і відео. Крім цього, є допоміжні утиліти, Візуальні оболонки і багато іншого. Вибираючи збірку Linux, потрібно звертати увагу на те, для виконання яких завдань вона адаптована &8212; тоді ви отримаєте всю потрібну функціональність відразу після завершення інсталяції ОС. Файли, збережені в фірмових додатках Microsoft, наприклад в Office Word , не завжди сумісні з тим же OpenOffice , які працюють на лінуксі, тому це теж слід враховувати при виборі.

Программы по умолчанию в Linux Mint

Доступні для установки програми

Раз ми заговорили про доступні за замовчуванням програмах, хотілося б розповісти і про можливості інсталяції сторонніх додатків, адже ця відмінність стає вирішальним фактором для користувачів Windows, щоб не переходити на Лінукс.

Windows

Операційна система Віндовс була написана практично повністю на мові C++, саме тому ця мова програмування до сих пір дуже популярний. На ньому розробляється безліч різного софта, утиліт та інших додатків для цієї ОС. Крім цього, майже всі творці комп'ютерних ігор роблять їх сумісними з Windows або зовсім випускають тільки на цю платформу. На просторах Інтернету ви знайдете необмежену кількість програм для вирішення будь-яких завдань і майже всі вони підійдуть під вашу версію. Компанія Microsoft випускає свої програми для користувачів, взяти той же Skype або комплекс Office.

Читайте також: встановлення та видалення програм у Windows 10

Linux

У Linux є свій набір програм, утиліт і додатків, а також рішення під назвою Wine, яке дозволяє запускати ПО, написане спеціально під Windows. Крім цього, зараз все більше розробників ігор додають сумісність з даною платформою. Особливу увагу хочеться звернути на майданчик Steam , де можна відшукати і завантажити відповідні ігри. Варто також відзначити, що переважна більшість софта для Лінукс поширюється безкоштовно, а частка комерційних проектів значно менше. Різниться і метод установки. У цій ОС деякі додатки встановлюються через інсталятор, запуск вихідного коду або з використанням терміналу.

Безпека

Кожна компанія прагне до того, що б їх операційна система була максимально безпечною, оскільки зломи і різні проникнення часто тягнуть за собою великі збитки, а також викликають ряд обурень у користувачів. Багатьом відомо, що Linux в цьому плані набагато надійніше, але давайте розберемося з питанням більш детально.

Windows

Microsoft з кожним новим оновленням підвищує рівень безпеки своєї платформи, однак при цьому вона все ще залишається однією з найбільш незахищених. Головна проблема & 8212; популярність, оскільки чим більше кількість користувачів, тим більше це приваблює зловмисників. І самі користувачі часто трапляються на гачок через неграмотність в цій темі і необережність при виконанні певних дій.

Незалежні розробники пропонують свої рішення у вигляді антивірусних програм з часто оновлюються базами, що піднімає рівень безпеки на кілька десятків відсотків. У останніх версій ОС теж є вбудований & 171; захисник&187; , що підвищує захист ПК і позбавляє багатьох людей від необхідності установки стороннього програмного забезпечення.

Безопасность в операционной системе Windows

Читайте також:
антивіруси для Windows
встановлення безкоштовного антивірусу на ПК

Linux

Спочатку можна подумати, що Linux більш безпечна тільки через те, що їй практично ніхто не користується, але це далеко не так. Здавалося б, відкритий вихідний код повинен погано впливати на захист системи, однак це тільки дозволяє просунутим програмістам переглядати його і переконуватися, що в ньому не присутній сторонніх частин. У безпеці платформи зацікавлені не тільки творці дистрибутивів, а й програмісти, що ставлять Лінукс для корпоративних мереж і серверів. Крім усього, в цій ОС адміністративний доступ набагато захищеніше і обмеженіше, що не дозволяє зловмисникам так просто проникнути в систему. Існують навіть спеціальні збірки, стійкіше до найвитонченішим атакам, тому багато експертів вважають Linux найбезпечнішою ОС.

Читайте також: популярні антивіруси для Linux

Стабільність роботи

Практично всі знають вираз &171;синій екран смерті&187; або &171;BSoD&187;, оскільки багато власників Windows стикалися з таким явищем. Воно означає критичний збій роботи системи, який призводить до перезавантаження, потреби виправлення помилки або зовсім перевстановлення ОС. Але стабільність полягає не тільки в цьому.

Появление БСОД в операционной системе Windows

Windows

В останній версії Віндовс 10 сині екрани смерті стали з'являтися набагато рідше, проте це не означає, що стабільність платформи стала ідеальною. Дрібні і не дуже помилки все ще зустрічаються. Взяти хоча б випуск оновлення 1809, Первісна версія якого спричинила за собою появу безлічі неполадок у користувачів &8212; неможливість використовувати системні засоби, випадкове видалення особистих файлів і інше. Подібні ситуації можуть означати лише те, що Microsoft не до кінця переконуються в коректності роботи нововведень до їх випуску.

Читайте також: вирішення проблеми синіх екранів у Windows

Linux

Творці дистрибутивів Linux намагаються забезпечувати максимально стабільну роботу своєї збірки, блискавично виправляючи з'являються помилки і встановлюючи досконально перевірені оновлення. Користувачі досить рідко стикаються з різними збоями, вильотами і появою труднощів, які слід виправляти власноруч. У цьому плані Лінукс на кілька кроків попереду Windows, частково завдяки незалежним розробникам.

Налаштування інтерфейсу

Кожен користувач хоче налаштувати зовнішній вигляд операційної системи конкретно під себе, надавши йому унікальності і зручності. Саме через це можливість кастомізації інтерфейсу &8212; досить важливий аспект будови операційної системи.

Windows

Коректне функціонування більшості програм забезпечує графічна оболонка. У Windows вона одна і змінюється тільки шляхом заміни системних файлів, що є порушенням Ліцензійної угоди. В основному користувачі завантажують сторонні програми і з їх допомогою налаштовують інтерфейс, переробляючи раніше недоступні частини менеджера вікон. Однак є можливість завантажити сторонню середу робочого столу, але це підвищить навантаження на оперативну пам'ять в кілька разів.

Рабочий стол Windows 10

Читайте також:
встановлення живих шпалер на Windows 10
як поставити анімацію на робочий стіл

Linux

Творці дистрибутивів Лінукс дозволяють користувачам завантажити з офіційного сайту збірку з оточенням на вибір. Існує безліч середовищ робочого столу, кожна з яких без будь-яких проблем змінюється Користувачем. Причому ви можете вибрати підходящий варіант, виходячи зі збірки свого комп'ютера. На відміну від Віндовс, тут графічна оболонка не грає великої ролі, оскільки ОС переходить в текстовий режим і таким чином повністю функціонує.

Внешний вид операционной системы Linux

Сфери застосування

Звичайно, не тільки на звичайні робочі комп'ютери встановлюється операційна система. Вона потрібна для нормального функціонування безлічі пристроїв і платформ, наприклад, мейнфрейм або сервер. Кожна ОС буде найбільш оптимальною для застосування в тій чи іншій сфері.

Windows

Як ми вже говорили раніше, Віндовс вважається найбільш популярною ОС, тому встановлюється на багато звичайні комп'ютери. Однак використовується вона і для підтримки роботи серверів, що не завжди буває надійно, про що Ви вже знаєте, ознайомившись з розділом Безпека . Існують спеціалізовані збірки Windows, призначені для використання на суперкомп'ютерах і налагоджувальних пристроях.

Linux

Лінукс вважається оптимальним варіантом для серверного і домашнього застосування. Завдяки наявності безлічі дистрибутивів користувач сам вибирає відповідну збірку для своїх цілей. Наприклад, Linux Mint & 8212; кращий дистрибутив для ознайомлення з сімейством ОС, а CentOS &8212; відмінне рішення для серверних установок.

Сервер на ОС Ubuntu

Втім, ознайомитися з популярними збірками в різних сферах ви можете в іншій нашій статті за наступним посиланням.

Детальніше: популярні дистрибутиви Linux

Тепер вам відомо про відмінності двох операційних систем &8212; Windows і Linux. При виборі ми радимо ознайомитися з усіма розглянутими факторами і, виходячи з них, розглядати оптимальну платформу для виконання своїх завдань.

більше статей на цю тему: