Підключення кулера або вентилятора до материнської плати

Стандартна система охолодження комп'ютера являє собою набір кулерів і звичайних вентиляторів, які нагнітають повітря в системний блок, а після відводять його. Найчастіше вони з'єднані з материнкою (а можуть бути ще підключені безпосередньо до блоку живлення), і обороти задаються материнкою в залежності від температури і/або навантаження ПК. У даній статті ми розглянемо, як підключати різні види вентиляторів до системної плати.

Види систем охолодження для підключення до материнської плати

Охолодження бувають Різне не тільки за кольором і розміром, але і за функціональним призначенням. В основному йде поділ на процесорні кулери, що охолоджують CPU в безпосередньому контакті.

Виды процессорных вентиляторов

Далі йдуть вентилятори корпусу, про які йшла мова вище: вони регулюють сам повітряний потік, що проходить через системний блок, а також можуть побічно або прямо охолоджувати окремі елементи комп'ютера.

Виды корпусных вентиляторов

А також не варто забувати вентилятори водяної помпи, що відводять тепло від радіатора цього пристрою.

Виды систем жидкостного охлаждения

Всі вони приєднуються до материнської плати і управляються через неї за допомогою BIOS, UEFI або утиліт операційної системи.

Регулировка оборотов кулеров в BIOS и с помощью специальной утилиты

Почнемо розгляд з найважливіших вентиляторів, без яких робота системи буде неможлива або принесе крайній дискомфорт.

Варіант 1: процесорний кулер

Відсутність кулера на CPU загрожує швидким перегрівом даного елемента, крім того, деякі підсистеми BIOS навіть не дадуть вам почати завантаження операційної системи без встановленої системи охолодження. Підключити його до материнської плати досить легко, необхідно правильно монтувати його на ЦПУ і під'єднати піновий провід у відповідний роз'єм, який підписаний на платі наступним чином: «CPU_FAN» .

Разъём для подключения процессорного вентилятора на материнской плате

Навіть для баштових кулерів зі здвоєними вентиляторами вам вистачить одного роз'єму, так як такі пристрої забезпечуються спеціальним коннектором, що з'єднує два вентилятора, щоб ті живилися по одному проводу.

Детальніше: встановлення та зняття процесорного кулера

Такий найправильніший спосіб підключення кулерів процесора. Звичайно, при бажанні можна підключати їх в інші роз'єми, мова про які піде далі, але тоді не буде гарантовано потрібну напругу і рівень контролю оборотів. Однак в моделях типу Cooler Master MasterAir MA620P, де присутня можливість використовувати 3 вентилятора, не кажучи вже про вигадливих рішеннях ентузіастів, потреба в роз'ємах буде тільки зростати, такий попит може задовольнити хороша материнська плата з ухилом на геймінг.

Варіант 2: Корпус вентилятора

Наступними за важливістю йдуть вентилятори всього комп'ютера. Найчастіше їх два & 8212; на вдув повітря і на видув &8212; зазвичай такої кількості вистачає для штатної роботи ПК без екстремальних навантажень. Для установки пристроїв монтуйте їх на будь-якому відповідному місці корпусу вашого комп'ютера, після чого з'єднайте провід, що йде від елемента охолодження з роз'ємом на материнській платі, підписаним «CHA_FAN» або &171;SYS_FAN&187; . При цьому в кінці повинна бути цифра від «1» до максимальної кількості вентиляторів, що можна підключити до вашої материнке, включаючи буквено-цифрові позначення на зразок &171; 4а&187; або &171; 3в&187; .

Разъёмы для подключения корпусных вентиляторов на материнской плате

Такі вентилятори, в залежності від конструктивних особливостей корпусу, можуть розташовуватися на передній, задній, або бічній кришці, крім того, є варіанти з обдувом жорстких дисків та інших компонентів системи. При цьому ви самі вибираєте, як повинен функціонувати той чи інший вентилятор: нагнітаючи повітря в системник в певному місці або ж, навпаки, виводячи його.

Примітка про піни: якщо ви зіткнулися з ситуацією, коли ваш кулер містить всього 3 Піна, а роз'єм на 4, або навпаки, не лякайтеся: система охолодження все одно буде працювати. Для живлення вентиляторів необхідно підключення лише двох пінів, третій же відповідальний за датчик обертів, а четвертий &8212; за точне регулювання тих самих обертів, будучи додатковою, так скажемо, функцією. При підключенні всього пари пінів комп'ютер все одно запустить вентилятор і зможе регулювати швидкість його обертання через подається напруга.

Варіант 3: вентилятори водяної помпи

Осібно від інших стоять вентилятори водяної помпи. Слід уточнити, що їх кількість може ранжуватися від 1 до 3 штук, в залежності від довжини радіатора в необслуговуваних системах водяного/рідинного охолодження, а також схеми користувачам в кастомних. Вони з'єднані так, щоб живитися від одного дроту, але їх можна і роз'єднати для надання кожному вентилятору свого роз'єму. Слід розділити підключення необслуговуваних СВО і кастомних. У разі перших слід підключати їх вентилятори так само, як і звичайні повітряні, в роз'єм «CPU_FAN» .

Разъём для подключения кулеров необслуживаемого СЖО на материнской плате

Кастомні СЖО краще підключати до спеціалізованих роз'ємів, підписаним «W_PUMP» , «W_PUMP+» або &171;PUMP_FAN&187; , які подають більшу напругу.

Разъём для подключения кастомного СЖО на материнской плате

Важливо! Підключайте ваші СВО згідно їх інструкціям і технічним характеристикам, а не рекомендаціям виробників материнських плат. Справа в тому, що роз'єм «W_PUMP+», який той же ASUS позиціонує як кращий для водяних помп на своїх материнських платах, може подати відразу такий вольтаж, здатний спалити вашу необслуговувану систему водяного охолодження. У кращому випадку це змусить вас підключати вентилятори в обхід помпи через згорілого контролера, в гіршому-доведеться замінювати СВО повністю.

У даній статті були розглянуті загальні випадки підключення різних видів системи охолодження до материнської плати. Найчастіше під'єднати одне до іншого дуже легко, і роз'єми підписані відповідно: «CPU_FAN», «CHA_FAN»/&187;SYS_FAN&187; або «W_PUMP»/&187;PUMP_FAN&187;, проте варто розбиратися в них і не плутати, що може бути чревате виходом з ладу вентиляторів або їх контролерів.

більше статей на цю тему: