Роль материнської плати в комп'ютері

Материнська плата пов'язує всі комплектуючі комп'ютера і дозволяє їм функціонувати нормально. Вона є основним складовим ПК, відповідальна багато процесів і створює з усього обладнання єдину систему. Далі ми детально розберемо все, за що відповідає системна плата, і поговоримо про її ролі.

Навіщо потрібна материнська плата в комп'ютері

На даний момент ринок комплектуючих для ПК забитий материнськими платами різних моделей і виробників. Всі вони відрізняються присутніми роз'ємами, додатковими функціональними можливостями і оформленням, проте виконують одну і ту ж роль. Підібрати материнку буває складно, тому ми рекомендуємо звернутися за допомогою до іншої нашої статті за посиланням нижче, а зараз ми перейдемо до розгляду того, за що відповідає це становить.

Виды материнских плат

Детальніше:
вибираємо материнську плату для комп'ютера

Об'єднання комплектуючих

На системну плату встановлюється процесор, оперативна пам'ять, відеокарта, підключається жорсткий диск і SSD. Крім того, присутні додаткові роз'єми живлення, що забезпечують функціонування кнопок ПК. Все необхідне для з'єднання знаходиться на самій панелі плати у відведених для цього місцях.

Строение материнской платы

Читайте також: підключаємо материнську плату до системного блоку

Єдина робоча система для периферії

Кожен користувач підключає до комп'ютера різні периферійні пристрої, будь то лише клавіатура, миша чи принтер. Роз'єми на материнке перетворять все це обладнання в одну систему, яка допомагає взаємодіяти з ПК, виконувати певні функції введення-виведення.

Разъемы для периферийных устройств на материнской плате

Читайте також:
Як підключити клавіатуру до комп'ютера
Як підключити геймпад PS3 до комп'ютера
Як підключити принтер до комп'ютера
виправлення проблем із видимістю USB-пристроїв у Windows 7

Деякі складові підключаються не через USB, а вимагають виконання додаткових маніпуляцій. Відноситься це, наприклад, до дисковода або передньої панелі системного блоку. Розгорнуті інструкції по з'єднанню цих частин з материнською платою читайте в статтях за посиланнями нижче.

Детальніше:
підключення передньої панелі до материнської плати
підключення дисковода до материнської плати

Зв'язок центрального процесора з комплектуючими

Як відомо, процесор регулярно підтримує зв'язок з іншими складовими, забезпечуючи їх коректну роботу. Материнська плата не тільки об'єднує їх все, але і сприяє виконанню такого зв'язку. Детальніше про роль процесора в комп'ютері ви можете прочитати в іншому нашому матеріалі за посиланням нижче.

Подключенный к материнской плате процессор

Читайте також:
вибираємо процесор для комп'ютера
підбираємо материнську плату до процесора
встановлення процесора на материнську плату

Передача зображення на дисплей

Зараз практично будь-який ЦП обладнаний вбудованим відеоядром. Не у кожного користувача є можливість докупити Дискретний графічний адаптер. За умови того, що монітор підключений через материнку, вона відповідає за виведення зображення на екран. У нових моделях плат висновок відбувається через відеоінтерфейс DVI, DisplayPort або HDMI.

Разъемы видеоинтерфейсов на материнской плате

Читайте також:
вибираємо відеокарту під материнську плату
підключаємо нову відеокарту до старого монітора
як увімкнути HDMI на ноутбуці

Що стосується порівняння перерахованих вище відеоінтерфейсів, то тут не можна дати точну відповідь, оскільки кожен має свої переваги і недоліки. Якщо ви хочете дізнатися, який тип з'єднання використовувати, зверніть увагу на матеріали за посиланнями нижче.

Детальніше:
порівняння з'єднань VGA та HDMI
порівняння HDMI та DisplayPort
порівняння DVI та HDMI

Передача звуку

Хоч вбудовані звукові карти в материнках не зрівняються за якістю з дискретними, все ж вони забезпечують нормальну передачу звуку. Ви можете підключити навушники, колонки і навіть мікрофон в спеціальний роз'єм і після інсталяції звукових драйверів переходити до роботи.

Передача звука через материнскую плату

Читайте також:
підключення та налаштування колонок на комп'ютері
варіанти підключення сабвуфера до комп'ютера
Налаштування навушників на комп'ютері з Windows 7

Вихід в інтернет

Практично кожна модель материнської плати має вбудований мережевий адаптер. Він дозволяє з'єднати комп'ютер з роутером або модемом за допомогою LAN-кабелю. Крім цього моделі середнього і високого цінового класу можуть володіти вбудованим Wi-Fi модулем, що забезпечує бездротове з'єднання з Інтернетом. За передачу даних також відповідає і Bluetooth, що часто зустрічається в ноутбучних платах і дуже рідко в комп'ютерних.

Разъем для LAN на материнской плате

Читайте також:
5 способів підключення комп'ютера до Інтернету
підключення інтернету від Ростелеком на комп'ютері

Як і будь-який комплектуючий, системна плата іноді ламається, виникають проблеми з запуском або потрібна заміна деталей. Інші автори на нашому сайті вже написали рекомендації щодо вирішення найпопулярніших завдань і проблем, пов'язаних з розглянутим обладнанням. Читайте їх за посиланнями нижче.

Детальніше:
Заміна батареї на материнській платі
що робити, якщо не стартує материнська плата
основні несправності материнської плати
посібник з діагностики материнської плати комп'ютера

Вище ми розповіли про роль системної плати в комп'ютері. Як бачите, це досить складний пристрій, що управляє всіма складовими і забезпечує підключення певної кількості периферійного обладнання. Сподіваємося, наша стаття була вам корисна, і тепер ви знаєте, навіщо в ПК потрібна материнка.

Читайте також:
дізнаємося сокет материнської карти
визначаємо модель материнської плати
дізнаємося ревізію материнської плати від Gigabyte

більше статей на цю тему: