Розпіновка роз'ємів материнської плати

распиновка разъемов материнской платы
На материнській платі присутня величезна кількість різноманітних роз'ємів і контактів. Сьогодні ми хочемо розповісти вам про їх Терморегулятори.

Основні порти системної плати та їх розпіновка

Присутні на «материнках» контакти можна розділити на кілька груп: роз'єми живлення, підключення зовнішніх карт, периферійних пристроїв, і кулерів, а також контакти передньої панелі. Розглянемо їх по порядку.

Харчування

Електрика на материнську плату подається через блок живлення, який підключається через спеціальний роз'єм. У сучасних типах системних плат їх є два типи: 20 pin і 24 pin . Виглядають вони ось так.
20- и 24-контактные разъёмы блока питания
У деяких випадках до кожного з основних контактів додаються ще чотири, для сумісності блоків з різними системними платами.
20+4 контактный разъём блока питания
Перший варіант & 8212; старіший, його зараз можна знайти на материнських платах випуску середини 2000-их років. Другий на сьогоднішній день є актуальним, і застосовується майже повсюдно. Терморегулятори даного роз'єму виглядає так.
Распиновка разъёмов питания материнской платы
До слова, замиканням контактів PS-ON і COM можна перевірити працездатність блоку живлення.

Читайте також:
підключення блоку живлення до материнської плати
як увімкнути блок живлення без материнської плати

Периферія та зовнішні пристрої

До роз'ємів для периферії і зовнішніх пристроїв відносяться контакти для жорсткого диска, порти для зовнішніх карт (відео, аудіо та мережевий), входи типів LPT і COM, а також USB і PS/2.

Жорсткий диск
Основний використовуваний зараз роз'єм для жорсткого диска-SATA (Serial ATA), проте на більшості материнських плат присутній також порт IDE. Основна відмінність даних контактів полягає в швидкості: перший відчутно швидше, проте другий виграє за рахунок сумісності. Коннектори легко розрізнити за зовнішнім виглядом &8212; вони виглядають так.

Разъёмы IDE и SATA на материнской плате

Терморегулятори кожного із зазначених портів само собою відрізняється. Ось так виглядає Терморегулятори IDE.

Распиновка IDE на материнской плате

А ось так SATA.

Распиновка серийного разъёма ATA

Крім даних варіантів, в деяких випадках для підключення периферії може використовуватися вхід типу SCSI, проте на домашніх комп'ютерах це велика рідкість. До того ж більшість сучасних приводів оптичних і магнітних дисків також використовують дані типи роз'ємів. Про те, як правильно їх підключати, ми поговоримо іншим разом.

Зовнішні карти
На сьогоднішній день головним роз'ємом для підключення зовнішніх карток є PCI-E. до даного порту підходять звукові плати, GPU, мережеві карти, а також діагностичні POST-card. Терморегулятори даного роз'єму виглядає ось так.
Распиновка PCI-E-разъёма на материнской плате

Периферійні слоти
Найстарішими портами для пристроїв, що підключаються ззовні, є LPT і COM (інакше послідовний і паралельний порти). Обидва типи вважаються вже застарілими, проте все ще застосовуються, наприклад, для підключення старого обладнання, замінити яке на сучасний аналог не представляється можливим. Терморегулятори даних конекторів виглядає так.
Распиновка LPT и COM-разъёмов
Клавіатури та миші підключаються до портів типу PS/2. Цей стандарт також вважається застарілим, і масово замінюється на більш актуальний USB, проте ПС/2 надає більше можливостей для підключення керуючих пристроїв без участі операційної системи, тому ще в ходу. Схема контактів даного порту виглядає так.
Распиновка разъёма PS2 на материнской плате
Зверніть увагу, що входи для клавіатури і миші строго розмежовані!

Представником ще одного типу роз'ємів є FireWire, він же IEEE 1394. Цей тип контакту є свого роду предтечею Universal Series Bus і використовується для підключення деяких специфічних мультимедіа-пристроїв на зразок відеокамер або DVD-плеєрів. На сучасних материнських платах він зустрічається рідко, проте про всяк випадок ми покажемо вам його Терморегулятори.
Распиновка разъёма FireWire на материнской плате

Увага! Незважаючи на зовнішню схожість, порти USB і FireWire несумісні!

USB на сьогодні є найзручнішим і популярним роз'ємом для підключення периферійних пристроїв, починаючи від флешок і закінчуючи зовнішніми цифро-аналоговими перетворювачами. Як правило, на материнській платі присутній від 2 до 4 портів такого типу з можливістю збільшення їх кількості шляхом підключення передньої панелі (про неї нижче). Домінуючим типом ЮСБ зараз є тип А 2.0, проте поступово виробники переходять на стандарт 3.0, схема контактів Якого відрізняється від попередньої версії.
Распиновка разъёмов USB 2 и 3-0

Передня панель
Окремо стоять контакти для підключення передньої панелі: виведення на лицьову частину системного блоку деяких портів (наприклад, лінійного виходу або 3,5 mini-jack). Процедура підключення і терморегулятори контактів вже розглянута на нашому сайті.

Урок: підключаємо до материнської плати передню панель

Висновок

Ми з вами розглянули Терморегулятори найважливіших контактів на материнській платі. Підводячи підсумки, відзначимо, що викладеної в статті інформації досить для рядового користувача.

більше статей на цю тему: