Як знизити тактову частоту процесора

Зазвичай користувачі намагаються підвищити тактову частоту процесора, прагнучи зробити свій комп'ютер краще, швидше і домогтися більш високої продуктивності, проте в деяких випадках може існувати об'єктивна потреба в зниженні частот. Наприклад, коли потрібно скоротити тепловиділення і енергоспоживання CPU, для зменшення витрат на електроенергію і навантаження на систему охолодження, або зробити його непридатним для ресурсномістких додатків типу ігор, щоб відвадити від безперервного геймінгу дітей. Про те, як знизити тактову частоту процесора, читайте в даній статті.

Знижуємо частоту процесора

Для того щоб зменшити частотність CPU, існує два основних шляхи: переналаштувати BIOS шляхом, зворотним розгону, тобто фактично «гальмувати» процесор і знизити налаштування енергоспоживання в самій операційній системі. Теоретично їх навіть можна комбінувати, проте на практиці це стане в нагоді лише у вкрай специфічних ситуаціях.

Спосіб 1: налаштування BIOS

На материнських платах, що підтримують розгін, можна провести і зворотну операцію за допомогою зниження значень множника як окремих, так і всіх ядер, всього процесора і домогтися зниження енергоспоживання ЦПУ.

Читайте також:
Як потрапити в BIOS на комп'ютері
налаштовуємо BIOS на комп'ютері

Вимкнення режиму Turbo Boost

Для початку варто розглянути спосіб, при якому максимальна тактова частота знижується до рівня номінальної, у процесорів, що підтримують цю технологію. Для відключення:

 1. Відкрийте панель керування живленням ЦП, знайшовши рядок «CPU Power Management» або подібну і перейдіть в неї, натиснувши на «Enter» .
 2. Вход в настройки Integral CPU Power Managment в UEFI BIOS
 3. Перекладіть значення стібка «Turbo Mode» з »Включено" на »вимкнено" або з «Enabled» на «Disabled» .
 4. Включение Turbo Mode CPU в UEFI BIOS

Після цього турборежим буде відключений, і якщо у процесора базова тактова частота, наприклад, дорівнює 3,7 ГГц, то вона ж буде і максимальної, позбавляючи CPU можливості саморозгону за відповідною технологією.

Зменшення значення множників ядер

Самим «безпечним» профільним способом знизити тактову частоту комплектуючого є зменшення значення множників його ядер. Безпека цього методу виражається в тому, що Користувач не зможе поставити число множників менше, ніж базова. Тобто таким чином вам вдасться домогтися зниження максимальних частот CPU до рівня менше межі або до базових показників по всьому процесору або по окремих його ядер. Проводиться процедура в кілька етапів:

 1. Знайдіть у своєму BIOS або UEFI параметр, відповідальний за управління множниками ядер, це може бути «CPU Core Ratio» або щось подібне. Зробіть цей рядок активним натисканням клавіші «Enter» і виберіть режим, в якому хочете зробити настройку. Найчастіше їх два: «Sync All Cores» дозволяє виставити єдиний множник і синхронізувати ядра, а «Per Core» забезпечує встановлення індивідуального значення для кожного ядра.
 2. Выбор режима установки значения множителя по ядрам в UEFI BIOS
 3. У разі вибору «Sync All Cores» ви можете вибрати одне значення для множника першого ядра, якому автоматично стануть відповідати інші. Для цього подивіться на номінальне значення множника близько слова «Ratio " і виставте його для «1-Core Ratio Limit» , рядки інших ядер заповняться самі.
 4. Ручной режим синхронизации ядер в UEFI BIOS
 5. Якщо ж хочете налаштувати унікальні показники для декількох ядер, вибирайте «Per Core» і виставляйте в кожному ядрі свій множник.
 6. Режим индивидуальных значений множителя для каждого ядра в UEFI BIOS

Ви не зможете поставити множник нижче номінального ні в одному з режимів, а при «Per Core» майте на увазі, що жодне ядро не може бути швидшим за перше, тобто інші множники не можуть бути більшими, ніж у 1-Core .

Виконавши установку лімітованих значень по ядрах, вдасться знизити максимальну тактову частоту аж до базової.

Зменшення значення частоти шини

Значення тактової частоти виводиться шляхом множення показника свого множника на частоту шини, отже, зменшити її можна за рахунок зниження параметра материнської плати. Тут вже варто бути максимально акуратним і не знижувати частоту відразу на кілька десятків мегагерц, тому як це іноді викликає нестабільність роботи CPU.

Щоб знизити значення частоти шини, зробіть наступне:

 1. Знайдіть рядок, що дає встановити потрібне число вручну. Це може бути рядок «Ai Overlock Tuner» , «CPU Operation Speed» , «BLCK/DMI/PEG Clock Control» або щось подібне. Натиснути «Enter» і переключіть її на ручний контроль, вибравши «Manual» , «User Define» або «Enabled» відповідно.
 2. Перевод управления частотой шины в ручной режим в UEFI BIOS
 3. Після відшукайте параметр «BCLK Frequency» або рядок, що містить слово «FBS» або «Clock» (також можна орієнтуватися на значення за замовчуванням в 100 MHz). Попередньо подивившись на поточні і / або базове значення, встановіть показник трохи нижче.
 4. Установка частоты шины материнской платы в UEFI BIOS

Радикальне зниження частоти шини може призвести до серйозного гальмування системи при запуску, тому рекомендується малий крок зниження, від 1 до 5 МГц.

Подібним чином знижується тактова частота процесора як базова, так і максимально можлива, яку дозволяється досягти при повному навантаженні.

Зменшення вольтажу процесора

Зменшивши напругу, що подається на CPU, можна домогтися не тільки скорочення електроспоживання і виділення тепла, але і зниження тактових частот ЦПУ. Для цього:

 1. Знайдіть варіант «CPU Core/Cache Voltage» : для цього в BIOS можна орієнтуватися на «CPU Voltage» і значення у вольтах. Виберіть її, натиснувши «Enter» , і переключіть даний параметр на ручний режим.
 2. Выбор режима установки значения напряжения CPU в UEFI BIOS
 3. Встановіть значення зниженої напруги, орієнтуючись на мінімальні цифри.
 4. Установления минимального значения напряжения в UEFI BIOS

Виставивши напруга нижче поточного, ви знизите частоти процесора по всіх ядрах, не зачіпаючи множники. Рекомендується знижувати її потроху і поступово, буквально на соті частки, так само як і в способі з шиною.

Не забудьте зберегти налаштування після їх зміни &8212; в такому випадку рекомендується виходити з BIOS через клавішу «F10» , що віддає команду виходу зі збереженнями змін.

Спосіб 2: Налаштування Windows

У тому випадку, якщо ви не можете або не хочете зачіпати настройки BIOS, то зменшити частоти можна і в самій операційній системі. За це відповідає параметр «електроживлення» , який регулює в тому числі мінімальне і максимальне живлення процесора. Для того що знизити частоту ЦПУ через харчування, скористайтеся даними алгоритмом:

 1. За допомогою пошуку меню «Пуск» , або відразу клікнувши по значку збільшувальної лупи, відшукайте системний додаток " Панель управління» і відкрийте його.
 2. Вход в Панель управления через Поиск Windows

 3. Натисніть лівою кнопкою миші по категорії " обладнання та звук» .
 4. Выбор категории Оборудование и звук в Панели управдления Windows
 5. Перейдіть до підкатегорії «електроживлення» .
 6. Вхождение в настройки электропитания Windows

  Можна скористатися альтернативним шляхом, натиснувши комбінацію клавіш «Win+R» і ввівши команду powercfg.cpl . Так, ви відразу перейдете на панель «електроживлення» .

  Альтернативный путь открытия параметров электропитания Windows
 7. Клікніть по " Налаштування схеми живлення» вашого поточного плану живлення.
 8. Выбор настроек текущей схемы электропитания Windows
 9. Виберіть «Змінити додаткові параметри живлення» .
 10. Выбор дополнительных настроек электропитания Windows
 11. Розгорніть параметр " управління живленням процесора» , а потім підрядки " мінімальний стан процесора» і " максимальний стан процесора» . Встановіть мінімум енергії, який може спожити CPU, і максимум, виставивши більш низькі значення, ніж поточні. Після цього послідовно Натисніть кнопки " застосувати» і «ОК» для вступу змін в силу.
 12. Настройка электропитания для понижения тактовой частоты процессора в Windows

Тепер же ЦПУ не зможе повністю використовувати подається на неї напруга, обмежуючись не BIOS, а Windows, і частоти CPU будуть знижені відповідно.

Якщо вам захочеться пограти з настройками, то врахуйте, що знизити частоту менше 800 МГц не вдасться, особливо при використанні другого способу. Будьте обережні, прагнучи взяти нижню планку в 700 МГц і менше, так як на певному моменті Windows може вирішити, що комп'ютер не відповідає мінімальним вимогам і відмовиться запускатися.

У даній статті були розглянуті способи зниження тактової частоти процесора в BIOS і через налаштування операційної системи. Як і в разі розгону, так і при гальмуванні системи, не поспішайте і будьте акуратними в такій процедурі, не боячись скидати настройки, якщо щось пішло не так.

Читайте також: скидаємо настройки BIOS

більше статей на цю тему: