процесор не працює на повну потужність

Процесор комп'ютера зобов'язаний працювати на повну потужність. В інших випадках користувача можуть очікувати неприємні сюрпризи з підвисаннями і гальмуванням системи в моменти пікового навантаження. В рамках даної статті ми розглянемо причини, чому CPU не викладається на максимум.

З'ясовуємо причину зниженої потужності

Існує до десятка передумов роботи процесора на неповну потужність. Це можуть бути апаратні або програмні причини, в тому числі збої, або ж банальний простий процесора. Слід розглянути їх все, починаючи з самої тривіальної.

Причина 1: відсутність навантаження

Перш ніж грішити на CPU і міркувати, чому той не працює на повну, слід подивитися, чи є йому потреба задіяти свою міць в повному обсязі. За замовчуванням він не зобов'язаний використовувати всю, навіть номінальну частоту, якщо ніяке додаток того не вимагає. Головний обчислювальний елемент при цьому» відпочиває «або ж знаходиться в режимі простою, що зберігає користувача від надмірних витрат електроенергії, ЦПУ не гріється зайвий раз, щоб не» мучити " систему охолодження.

У тій ситуації, коли ваш процесор не навантажений, то показник його частоти може перебувати на рівні номінальної заявленої виробником або навіть нижче. Наприклад, якщо процесор володіє базовою швидкістю в 3,70 ГГц, це не завадить йому знизити її до 2,50 ГГц і менше (до мінімальних 800 МГц), при відсутності потреби в більш високих частотах, наприклад, коли CPU не завантажений і на 5%.

Проверка производительности в панели управления Диспетчер задач Windows

Нічого страшного в зниженій частоті через простою для системи немає. Комп'ютер сам візьме потрібну потужність, коли та буде потрібно.

Причина 2: апаратна несумісність

Якщо ж процесор завантажений під зав'язку, але незрозуміло, чому використовує лише частину своєї обчислювальної потужності, слід заглибитися в Налаштування системи і підсистеми, будь то BIOS або UEFI.

Першим пунктом стане перевірка сумісності вашої материнської плати З CPU. Зазвичай для цього вистачить факту наявності або відсутності ось такого напису при завантаженні комп'ютера: «Intel CPU uCode loading error» . Саме вона буде позначати, що процесор несумісний з поточною версією BIOS материнської плати. Це не найкритичніший збій і при ньому навіть можна працювати, однак, одним з наслідків такої несумісності може стати те, що процесор не працює на максимальній потужності.

Ошибка intel cpu ucode loading error при включении компьютера

Читайте також: усунення помилки " Intel CPU Ucode loading error»

Причина 3: змінені параметри BIOS

Відразу кілька параметрів в БІОС можуть стати винуватцями роботи комп'ютера не на всю потужність.

Знижена тактова частота

Можливо, причина недостатньої продуктивності криється в виставлених в BIOS занижених показників CPU, через які беруться не максимальні частоти. Увійдіть в БІОС і подивіться на конфігурацію процесора і його ядер.

Читайте також:
Як потрапити в BIOS на комп'ютері
налаштовуємо BIOS на комп'ютері

Якщо ви побачите, що настройки переведені в ручний режим, а десь встановлено лімітованим мінімальне значення, будь то настройка по окремих ядрах або всьому ЦПУ, значить, саме в цьому криється причина відсутності роботи на повну потужність. Орієнтуйтеся на назви типу «CPU Core Ratio» і «Core Ratio Limit» і знайдіть подібні рядки у своїй підсистемі.

Крім того, якщо процесор буде перебувати під напругою нижче рекомендованого для нього значення, CPU не зможе працювати на високих частотах. Швидше за все, цей показник буде називатися якось на зразок «CPU Core Voltage» . Обидва ці параметри в різних BIOS та UEFI можна перевірити в одному вікні.

Проверка состояния электропитания и частот процессора и ядер в BIOS UEFI

Зверніть увагу, що на значеннях процесора виставляється не частота, а множник, значення якого перемножується з показником шини, і тільки тоді виходить частота.

Відключені ядра/режим багатопоточності

Якщо ж вас турбує те, що з одним додатком комп'ютер справляється, але кілька відкритих вікон змушують ПК нещадно «тупити», ймовірно, щось не так з настройками ядер. Справа в тому, що їх тактову частоту можна не тільки знизити, але і зовсім відключити функціонування всіх ядер, крім одного.

Не варто забувати і про «Hyper-Threading» , іншим словом – многопоточности. Вимкнення цього режиму процесора може спричинити значне зниження продуктивності, особливо при паралельній роботі з кількома програмами. У зв'язку з цим варто перевірити однойменну рядок «Hyper-Threading» , і дізнатися, яке число ядер є активним, тобто «Active Processor Cores» .

Проверка состояния режима Hyper-Threading и количества включённых ядер в BIOS UEFI

Відключення можливості розпаралелювання потоків і активність лише декількох ядер може бути причиною, чому ЦПУ працює не так швидко, як вам хотілося б.

Відключений Turbo Boost / Core

Вимкнений режим «Turbo Boost» у CPU від Intel або «Turbo Core» у AMD не дасть процесору досягти частоти вище базової, що досить прикро, коли ви купували модель з можливістю саморозгону, а комп'ютер працює максимум на номінальній обчислювальної потужності. За цей режим відповідальна однойменна рядок або злегка переінакшена, типу «Turbo mode» .

Проверка состояния режима Turbo Boost в BIOS UEFI

Примітка: всі перераховані причини, пов'язані з налаштуваннями BIOS, можна виправити універсальним способом: повернути їх у початковий стан, оскільки за замовчуванням всі ядра повинні бути активними, напруга на процесор &8212; нормальним, а багатопотоковість включена. Це ефективно, якщо ви самі боїтеся щось міняти в підсистемі, або ж параметри збилися настільки, що поправляти їх точково недоцільно.

Читайте також: скидаємо настройки BIOS

Причина 4: знижене електроспоживання

Не тільки в BIOS дозволяється обмежити споживання енергії процесором &8212; це можливо і в самій Windows. Хоча ОС все одно залежить від встановленого вольтажу в підсистемі і не може взяти більше, ніж дають, вона має право накласти черговий ліміт на CPU, але вже не в абсолютних, а у відносних значеннях. Для того щоб упевнитися в повному електропостачанні ЦПУ силами операційної системи, варто заглянути в відповідну панель таким способом:

 1. За допомогою функції пошуку в меню «Пуск» знайдіть " Панель управління» і відкрийте цю програму.
 2. Открытие системного приложения Панель управления в Windows
 3. Клікніть лівою кнопкою миші по категорії " обладнання та звук» .
 4. Выбор категории Оборудование и звук в Панели Управления Windows
 5. Натисніть на «електроживлення» .
 6. Выбор категории Электропитание в Панели Управления Windows
 7. Виберіть " Налаштування схеми живлення» використовується вами в даний момент схеми.
 8. Выбор Настройки схемы электропитания в Панели Управления Windows
 9. Клікніть по " Змінити додаткові параметри живлення» .
 10. Выбор Изменения допольнительных настроек параметров питания в Панели Управления Windows
 11. Перегляньте параметр " максимальний стан процесора» .
 12. Просмотр параметров Управление питания процессором в Панели Управления Windows

Якщо показник буде нижче «100%» , то процесор фізично не зможе працювати на повну потужність. Вже на «99%» режим «Turbo Boost» автоматично відключається і максимальна частота стає рівною номінальною. Ну а якщо там вказано всього «50%» , процесор зможе працювати лише в половину своєї потужності в кращому випадку.

Виправити це можна самостійно, виставивши значення в «100%» або ж клікнувши на " відновити параметри за замовчуванням» , так як жодна з схем електроживлення (навіть економна) не покликана обмежувати процесор, коли той знаходиться під навантаженням.

У даній статті ми розглянули основні причини, чому процесор не працює на повну потужність. Це може бути і банальний простий CPU, виправляється самої навантаженням, але ймовірна і апаратна несумісність, при якій потрібно оновити BIOS. При збої параметрів підсистеми можна просто скинути настройки до вихідних значень, при яких ЦПУ не повинно нічого обмежувати.

більше статей на цю тему: