Чому SSD працює повільно

Низька швидкість обробки інформації для твердотільного накопичувача неприйнятна, оскільки саме через високу швидкість читання/запису цей вид пристроїв є кращим при роботі з програмами, що обробляють дані. Чому SSD повільно працює і як з цим боротися, ми розповімо в сьогоднішній статті.

Підвищення швидкості роботи твердотільного накопичувача

Як і всякий накопичувач, SSD володіє заявленою швидкістю читання і запису даних, яка не може серйозно відхилятися від встановлених показників в штатних умовах і/або без вагомих причин. Тому її падіння або ж спочатку низьке значення повинні стати вагомим приводом для занепокоєння користувача.

Низкая скорость SSD

Читайте також:
тестуємо швидкість SSD
програми для перевірки швидкості SSD

Причина 1: вузькі місця підключення

Почнемо розгляд з можливих апаратних недоліків при коннекте ССД і материнської плати. У тому випадку, коли інтерфейс підключення не є найшвидшим або новітнім, імовірна ситуація, що передача даних йде не по заявленій швидкості твердотільного накопичувача. Тоді швидкість читання і запису встановлюються на рівні максимальної пропускної здатності для певного роз'єму і його версії. Це стосується підключення SSD через SATA, PCI Express, USB та винятково для M. 2. Розглянемо кожен випадок окремо:

SATA-підключення

Володіючи SSD форм-фактора 2,5 дюйма, що з'єднується з комп'ютером за звичним SATA-кабелю, слід розуміти, що найкраще для такого типу підключення буде третє покоління Serial Advanced Technology Attachment. Попередні версії SATA можуть обмежувати пропускну здатність досить жорстко щодо заявленої швидкості твердотільного накопичувача.

Наведемо невелике порівняння версій. Покоління II з'явилося в 2004 році, і теоретично максимальна швидкість передачі даних по ньому становить 300 Мбайт/сек або 3 Гбіт/с.а покоління III дебютувало в 2009 році, володіючи теоретичної максимальною швидкістю 600 Мбайт/сек або 6 Гбіт/с. як бачите, між ними різниця в дворазовому збільшенні пропускної здатності. При умовній роботі на швидкості в 500 Мбайт/з друге покоління не дасть розкрити потенціал твердотільного накопичувача повністю. При використанні третього у користувача навіть буде деякий зазор для забезпечення максимуму продуктивності, і лише тоді ССД буде працювати на повну потужність. Тому вам будуть потрібні роз'єми SATA 3 на материнській платі &8212; саме по ним найкраще підключати твердотільні диски 2,5 дюйма.

Разъёмы SATA третьего поколения на материнской плате

Читайте також: підключаємо SSD до комп'ютера або ноутбука

Підключення в слот PCI Express

З'єднання через PCI-E має одну незаперечну перевагу — воно пряме, тобто для нього не потрібні зайві кабелі. Однак важливо зрозуміти саму суть шини Peripheral Component Interconnect Express, оскільки вона має кілька різних контактних специфікацій від x1 до x16, не кажучи вже про версію від 1.0 до 5.0, і швидкість взаємодії з підключеним пристроєм залежить від двох параметрів у сукупності. Тут також працює правило "чим більше тим краще", тому, якщо є можливість, поміщайте твердотільні накопичувачі в слот з найбільшою кількістю контактів (звичайно ж, при наявності вільного місця) і з новітньою версією.

Слоты с длинными контактами PCI Express на материнской плате

Врахуйте, що Рада про велику кількість контактів має на увазі, скоріше, рекомендацію про покупку такого SSD, де вони є. Адже якщо ви будете вставляти диск з меншою довжиною ключа в слот x8 або x16, швидкість від цього не збільшиться. Тому орієнтуйтеся в першу чергу на версію слотів материнської плати &8212; тоді приріст продуктивності не тільки можливий, але і буде цілком відчутним. Для порівняння: пропускна здатність версії 1.0 PCI Express по лінії x1 становить 250 Мбайт/сек, що неприпустимо для твердотільного накопичувача, коли ж версія 5.0 по тій же лінії x1 дозволяє передавати дані на швидкості 3,938 Гбайт/с.

Читайте також: підключення SSD в слот PCI Express x4 SSD

USB-підключення

До інтерфейсу Universal Serial Bus керівництво аналогічно SATA. Чим вище версія роз'єму і кабелю підключення, тим більше швидкість читання/запису. Тому рекомендуємо приєднувати твердотільні диски по специфікації USB 3.0 і вище. Так, версія 2.0 теж може справлятися з спочатку повільними SSD до 480 Мбіт/з, але з розвитком твердотільних накопичувачів такий показник вже скоро буде скоєно незадовільним для широкого кола користувачів. Нагадуємо, що USB версії 3.0 дозволяє передавати дані зі швидкістю 5 Гбіт/сек, чого з лишком вистачить для всіх сучасних ССД, тому віддавайте перевагу синім роз'ємів Universal Serial Bus.

Задняя панель материнской платы с USB версии 3.0 и выше

Підключення M. 2

Будучи другим методом прямого з'єднання, поряд з підключенням в слот PCI Express, M. 2 не потребує «посередників» начебто кабелів і навіть перевершує Експрес тим, що диски згадуваної м-специфікації володіють своїм спеціальним роз'ємом, куди не вставити інший пристрій. Вони за замовчуванням мають кращу сумісність з відповідними твердотільними накопичувачами. Наша рекомендація полягає в тому, що краще підключати M. 2 безпосередньо або ж використовувати виключно високошвидкісні перехідники для з'єднання за проміжними інтерфейсами, описаними вище.

Переходник для SSD с M.2 на PCI Express обеспечивающий высокую скорость передачи данных

Читайте також: Як підключити SSD M. 2

Увага! У разі підключення SATA, PCI Express і USB можливі додаткові «труднощі» у вигляді підробок і видачі виробів за те, чим вони не є. Найпростіший приклад-перепрошита флешка, поміщена в пластиковий корпус і видається за SSD, яка ніколи не досягне прийнятною для диска швидкості передачі даних ніякими засобами. Будьте обережні при покупці.

Поддельный твердотельный накопитель

Тепер, коли ми розібралися з вузькими місцями, слід перейти до менш концептуальних причин. Їх можна розділити на апаратні і програмні, системні і підсистемні.

Причина 2: неправильні налаштування BIOS

Корінь проблеми повільної роботи твердотільного накопичувача може критися в БІОС через не зовсім вірних налаштувань. Підключені по SATA диски можуть працювати за застарілими або невідповідними протоколами, що здатне зменшити пропускну здатність роз'ємів, навіть якщо ті є представниками останнього покоління. Тому вам необхідно зайти в підсистему і виконати ряд дій:

Читайте також: Як потрапити в BIOS на комп'ютері

 1. Увійдіть у розділ «Advanced» , потім, переміщаючись за допомогою стрілочок, виділіть рядок «Onboard Devices Configuration» , після чого натисніть «Enter» .
 2. Вкладка Advanced и переход на Onboard Devices Configuration в BIOS
 3. Виберіть пункт «Controller Mode» і переведіть параметр на «AHCI» через «Enter» .
 4. Вкладка Onboard Devices Configuration и её настройки в BIOS
 5. Натисніть «F10» , щоб вийти з BIOS, зберігаючи зроблені зміни і натисніть «OK» .
 6. Сохранение сделанных изменений и выход из BIOS

Механізм Advanced Host Controller Interface більш досконалий, ніж застарілий IDE або звичайний ATA, і підключаючи твердотільний накопичувач по SATA, краще всього вибирати Сучасний протокол.

Причина 3: сплячий режим

Специфічною причиною для низької швидкості пристрою може стати додатково подається напруга на диск, яке помилково інтерпретується накопичувачем як харчування для режиму глибокого сну. Строго кажучи, винуватцями ситуації, що склалася є спеціальний режим "DevSleep", розроблений переважно для мобільних пристроїв (щоб ті швидко входили і виходили із сплячого режиму з відповідним перемиканням режимів живлення), і SATA-кабель, що подає напругу в 3,3 V за яким відбувається харчування в сплячому режимі. Справа в тому, що деякі диски можуть помилково думати, ніби комп'ютер переведений в сплячий режим, працюючи на зменшеному енергоспоживанні і видаючи низьку швидкість, що є конструктивним огріхом інженерів.

Позбутися від такої проблеми програмно неможливо або ж надзвичайно трудомістким. Тому ми пропонуємо фізичне рішення - потрібно акуратно, не зачіпаючи інші, перерізати Помаранчевий провід, що живить твердотільний накопичувач:

SATA 12-pin

Не хвилюйтеся, така операція не зіпсує кабель живлення, але позбавить його лінії, яка не тільки не потрібна для SSD, але навіть і шкідлива для диска. Як альтернативний шлях, якщо ви не бажаєте вдаватися до таких радикальних методів, замініть поточний кабель на SATA-Molex, який спочатку позбавлений п'ятого проводу.

Кабель SATA-MOLEX

Ймовірно, причина низьких показників криється саме в цьому непотрібному для твердотільного накопичувача елементі живлення. Задокументовано, що від цього страждають як мінімум моделі від компанії Transcend, а саме Transcend SSD370.

Причина 4: застарілі драйвери та прошивка BIOS

Вагомою причиною може стати наявність неактуальних драйверів твердотільного накопичувача. Для того щоб це виправити, керуйтеся наступною інструкцією:

 1. Клацніть правою кнопкою миші по кнопці «Пуск» і виберіть «Диспетчер пристроїв» .
 2. Открытие Диспетчера устройств в Windows 10
 3. Розгорніть категорію " дискові пристрої» , після чого клацніть ПКМ по SSD і натисніть " Оновити драйвер» .
 4. Обновление драйверов в Диспетчере устройств WIndows
 5. Почніть " автоматичний пошук оновлених драйверів» .
 6. Начало процедуры поиска автоматического поиска драйверов в Windows
 7. Зачекайте, поки " йде пошук драйверів в мережі...» .
 8. Поиск драйверов в сети в Windows
 9. Знайдені актуальні драйвера будуть встановлені автоматично, при необхідності ініціюйте " пошук оновлених драйверів у Windows Update» .
 10. Завершение поиска драйверов в Windows

Завдяки системним способам можна оновити необхідний софт, і нівелювати конфлікти програмного забезпечення. Але крім них існує ряд сторонніх додатків, які також ефективно або навіть краще справляються з цією справою. Ці теми розглянуті розгорнуто в спеціальних статтях.

Детальніше:
Як оновити драйвери на комп'ютері
Програми для оновлення драйверів на ПК

Не можна забувати про версію підсистеми, тому як вона задає тон базовій взаємодії пристроїв, підключених до материнської плати. Застаріла прошивка може стати своєрідним програмним «вузьким горлом» при з'єднанні пристроїв, які набагато новіше, а SSD якраз такими і є. Поетапно і розширено тема оновлення BIOS розглянута у відповідному матеріалі.

Обновление BIOS

Детальніше:
програми для оновлення BIOS
оновлення BIOS на комп'ютері

Причина 5: відсутність вільного місця

Твердотілим дискам потрібно вільний простір для оперативних маневрів і ефективного переміщення даних, а також операцій зі збору сміття, вирівнювання зносу і заміні вийшли з ладу блоків пам'яті. Прийнятним вважається 10% від загального обсягу диска для резервного простору. Вивільнити необхідні гігабайти потрібно вручну або ж скориставшись спеціальною програмою, наприклад, CCleaner , яка ефективно очищає системні розділи від непотрібних файлів.

Начало работы с CCleaner

Читайте також: Як очистити комп'ютер від сміття за допомогою програми CCleaner

При бажанні майже все те ж саме можна зробити самостійно.

Читайте також: звільняємо місце на диску C в Windows 10

Додатковою ефективним заходом буде установка заданого резервного обсягу за допомогою профільного софта від виробників SSD. Розглянемо таку операцію на прикладі Samsung Magician:

Завантажити Samsung Magician

 1. Визначте потрібний для резервування твердотільний накопичувач, після чого натисніть на «Over Provisioning» .
 2. Выбор накопителя, на котором нужно создать резерв в Samsung Magician
 3. Виберіть " рекомендований» або " своє значення» , рекомендований буде на рівні згаданих 10%, а потім натисніть на »встановлено" .
 4. Создание резерва в Samsung Magician
 5. Тепер у диска зарезервовано певну кількість гігабайт, які будуть направлятися на потреби контролера, що позитивно позначиться на швидкості і довговічності SSD.
 6. Установленный резерв в в Samsung Magician

  Врахуйте, що згадувана програма може повністю взаємодіяти лише з накопичувачами фірми Samsung. Інші можуть бути видимі, але задати їм резерв вже не вийде. У інших фірм-виробників є свої програми, наприклад, Kingston SSD Manager.

  Неподходящий накопитель в в Samsung Magician

Таким чином, звільнивши простір для необхідних глибинних операцій диска, ви зможете подолати раптове уповільнення твердотільного накопичувача, а встановивши заданий резерв – запобігти такому стану в майбутньому.

Причина 6: нерівні розділи

В ході використання будь-якого диска, як HDD, так і SSD, на ньому може відбутися зміщення кластерів щодо фізичних секторів і розділів, що називається «нерівність розділів». Цей стан призводить до збільшення кількості необхідних операцій читання/запису, що швидко витрачає ресурс ССД при меншій питомій швидкості. Для вирівнювання розділів існує спеціальна програма Paragon Alignment Tool. На жаль, її вже не знайти на офіційному сайті, тому що розробники інтегрували згадувану утиліту в платний менеджер накопичувачів. Але на відкритих файлообмінниках ще можна знайти останні версії. Щоб вирівняти розділи в ній, необхідно:

 1. Ознайомитися з особливостями роботи і натиснути»далі" .
 2. Начало работы с Paragon Alignment Tool

 3. Почекати, поки йде «сканування розділів» .
 4. Сканирование разделов в Paragon Alignment Tool
 5. Подивитися, які розділи потребують вирівнювання, і натиснути " вирівняти розділи» .
 6. Выравнивание разделов в программе Paragon Alignment Tool

Програма зробить процедуру автоматично і повідомить вас в новому вікні, при необхідності запросивши перезавантаження системи, але ми порекомендуємо зробити її в будь-якому випадку. Тоді під час нового запуску комп'ютера ви зможете оцінити підвищення швидкості завантаження ОС.

Причина 7: пошкодження компонентів ПК

Фізична несправність, навіть не призводить до повної поломки окремого комплектуючого, може вплинути на часткове відключення функціональності системи і зниження її швидкодії. У разі повільної роботи SSD можна підозрювати пошкодження самого диска або материнської плати по частині роз'ємів підключення або відповідальних контролерів. А значить, необхідно провести діагностику перерахованих елементів за допомогою спеціальних інструментів, які описані в спеціальних статтях.

Детальніше:
перевірка працездатності SSD
перевіряємо SSD на наявність помилок
посібник з діагностики материнської плати комп'ютера
основні несправності материнської плати

Цілком можливо, що ви зможете зробити дрібний (програмний) ремонт в домашніх умовах і не доведеться нести обладнання в сервіс, але якщо стався критичний збій або поломка, краще звернутися до фахівців.

Ми розповіли про причини того, чому ССД повільно працює. Проблему можуть створювати як програмні, так і апаратні неполадки. Щось з них має своє рішення, але з серйозними несправностями краще не займатися кустарним ремонтом.

більше статей на цю тему: