SSD або HDD: вибір найкращого накопичувача для ПК та ноутбука

Власники ноутбуків часто задаються питанням, що краще &8212; жорсткий диск або твердотільний накопичувач. Це може бути пов'язано з необхідністю підвищення продуктивності ПК або виходом з ладу зберігача інформації.

Спробуємо розібратися, який з дисків краще. Порівняння буде проводитися за такими параметрами, як швидкість роботи, шум, термін служби і надійність, інтерфейс підключення, обсяг і ціна, енергоспоживання і дефрагментація.

Швидкість роботи

Основними компонентами жорсткого диска є обертаються за допомогою електродвигуна круглі пластини з магнітного матеріалу і головка, яка виробляє запис і читання інформації. Це обумовлює певні затримки часу при операціях з даними. SSD, навпаки, використовують нано-або мікрочіпи і не містять рухомих частин. У них обмін даними відбувається майже без затримок, а також, на відміну від ХДД, підтримується мультипоточность.

устройство жесткого диска и твердотельного накопителя

При цьому продуктивність ССД може масштабуватися з кількістю паралельних флеш-чіпів NAND, використовуваних в пристрої. Тому такі накопичувачі швидше, ніж традиційний жорсткий диск, причому в середньому в 8 разів згідно з тестами від виробників.

Порівняльні характеристики обох видів дисків:

Тип диска HDD SSD
читання 175 IOPS 4091 IOPS (23x)
запис 280 IOPS 4184 IOPS (14x)

IOPS &8212; операції введення/виведення в секунду.

Обсяг і ціна

До недавнього часу SSD були занадто дорогими і на їх основі випускалися ноутбуки, орієнтовані на бізнес-сегмент ринку. В даний час такі накопичувачі є загальноприйнятими і для середньої цінової категорії, в той час як HDD застосовуються практично у всьому споживчому сегменті.

Що стосується обсягу, для ССД практично стандартом є розміри 128 ГБ і 256 ГБ, а в разі жорстких дисків &8212; від 500 ГБ до 1 ТБ. HDD випускаються з максимальним об'ємом приблизно на 10 ТБ, в той час як можливість збільшення розмірів пристроїв на флеш-пам'яті практично необмежена і вже існують моделі на 16 ТБ. Середня ціна за один гігабайт обсягу для вінчестера становить 2-5 р., а в той час як для твердотільного диска цей параметр коливається в межах 25-30 р. Таким чином, по співвідношенню вартості на одиницю об'єму зараз ХДД виграє у ССД.

Інтерфейс

Говорячи про накопичувачі, не можна не згадати про інтерфейс, за допомогою якого передається інформація. Обидва види накопичувачів використовують SATA, але ССД випускаються і під mSATA, PCIe і м.2. У ситуації, коли ноутбук підтримує новітній роз'єм, наприклад, м.2, краще буде зупинити вибір на ньому.

интерфейс SATA-mSATA-M2

Шум

Жорсткі диски виробляють достатню кількість шуму, оскільки вони мають обертові елементи. Причому Накопичувачі форм-фактора 2,5 дюйма працюють тихіше, ніж 3,5. В середньому рівень шуму коливається в рамках 28-35 Дб. SSD являють собою інтегральні схеми без рухомих частин, отже, вони взагалі не створюють шуму в процесі функціонування.

Термін служби та надійність

Наявність механічних частин на жорсткому диску збільшує ризик механічної несправності. Зокрема, це пов'язано з високими швидкостями обертання пластин і головки. Іншим фактором, що впливає на надійність, є використання магнітних пластин, які вразливі до впливу потужних магнітних полів.

На відміну від HDD, SSD не мають перерахованих вище проблем, так як в них повністю відсутні механічні та магнітні компоненти. Однак треба відзначити, що такі диски чутливі до непередбаченого відключення живлення або короткого замикання в електромережі і це загрожує їх виходом з ладу. Тому не рекомендується включати ноутбук в мережу безпосередньо без акумуляторної батареї. В цілому ж можна зробити висновок, що надійність SSD вище.

formula-rasscheta-sroka-sluzhbyi-SSD

З надійністю ще пов'язаний такий параметр, термін служби диска, який для ХДД становить приблизно 6 років. Аналогічне значення для ССД дорівнює 5 років. На практиці ж все залежить від умов експлуатації і в першу чергу, від циклів запису/перезапису інформації, обсягу збережених даних і ін.

Детальніше: який термін служби SSD

Дефрагментація

Операції вводу/виводу працюють набагато швидше, якщо файл зберігається на диску в одному місці. Однак трапляється так, що операційна система не може записати файл цілком в одній області і він ділиться на частини. Звідси і з'являється фрагментація даних. У випадку з вінчестером, це негативно позначається на швидкості роботи, тому що відбувається затримка, пов'язана з необхідністю вважати дані з різних блоків. Тому періодична дефрагментація необхідна для прискорення роботи пристрою. У випадку з SSD фізичне розташування даних не має значення, і, отже, не впливає на продуктивність. Для такого диска дефрагментація не потрібно, більш того, вона навіть шкідлива. Вся справа в тому, що під час цієї процедури виконується безліч операцій перезапису файлів і їх фрагментів, а це, в свою чергу, негативно впливає на ресурс пристрою.

Енергоспоживання

Ще одним важливим параметром для ноутбуків є енергоспоживання. Під навантаженням HDD споживає приблизно 10 Вт енергії, в той час як SSD &8212; 1-2 Вт. В цілому час автономної роботи ноутбука з ССД вище, ніж при використанні класичного накопичувача.

Вага

Важливою властивістю SSD є їх мала вага. Це обумовлено тим, що такий пристрій виготовляється з легких неметалевих матеріалів, на відміну від вінчестера, в якому використовуються компоненти з металу. В середньому маса SSD становить 40-50 г, а ХДД &8212; 300 г.Таким чином, застосування ССД позитивно позначається на загальній масі лептопа.

Висновок

У статті ми провели порівняльний огляд характеристик жорстких і твердотільних дисків. В результаті не можна однозначно сказати, який з накопичувачів краще. HDD поки виграє по співвідношенню ціни за обсяг збереженої інформації, а SSD забезпечує підвищення продуктивності в рази. При достатньому бюджеті слід віддати перевагу ССД. Якщо ж не стоїть завдання підвищення швидкості роботи ПК і є необхідність зберігання файлів великих розмірів, то ваш вибір &8212; жорсткий диск. У тих випадках, коли ноутбука належить експлуатація в нестандартних умовах, наприклад, в дорозі, рекомендується також віддати перевагу твердотільному накопичувачу, оскільки його надійність відчутно вище, ніж у HDD.

Читайте також: чим відрізняються магнітні диски від твердотільних

більше статей на цю тему: