рекомендації щодо вибору SSD для ноутбука

Одним із способів підвищення продуктивності ноутбука є заміна механічного жорсткого диска на твердотільний накопичувач (SSD). Спробуємо розібратися, як зробити правильний вибір такого пристрою зберігання інформації.

Переваги твердотільного накопичувача для ноутбука

 • Велика ступінь надійності, зокрема, ударостійкість і широкий температурний діапазон роботи. Це особливо актуально для ноутбуків, де умови охолодження залишають бажати кращого;
 • Низьке енергоспоживання;
 • Високий рівень продуктивності.

Особливості вибору

Для початку необхідно визначитися з призначенням ССД, чи буде він використовуватися в якості тільки системного або на ньому також будуть зберігатися файли великого розміру, сучасні ігри по 40-50 Гб. Якщо в першому випадку буде досить обсягу в 120 Гб, то в другому потрібно звертати увагу на моделі з більшою ємністю. Оптимальним вибором тут можуть стати диски розміром 240-256 Гб.

Далі визначаємося з місцем установки, можливі наступні варіанти:

 • Установка замість оптичного приводу. Для цього знадобиться спеціальний перехідник, при виборі якого потрібно знати висоту (зазвичай це 12,7 мм). У деяких випадках можна зустріти пристрій з 9,5 мм;
 • Заміна основного HDD.

Після цього вже можна робити вибір за іншими параметрами, які доцільно розглянути далі.

Тип пам'яті

В першу чергу при виборі потрібно звернути увагу на тип використовуваної пам'яті. Відомі три види &8212; це SLC, MLC і TLC, а всі інші є їх похідними. Відмінність полягає в тому, що в SLC в одну клітинку записується один біт інформації, а в MLC і TLC – два і три біта відповідно.

тип памяти в ссд

Звідси і розраховується ресурс диска, який залежить від обсягу перезаписаних осередків пам'яті. Час експлуатації TLC-пам'яті найбільш низька, проте воно ще залежить від типу контролера. У той же час диски на таких чіпах показують кращі результати швидкості читання.

Детальніше: порівняння типів флеш-пам'яті NAND

Форм-фактор, інтерфейс

Найпоширеніший форм-фактор SSD &8212; це 2,5 дюйма. Відомі також mSATA (mini-SATA), PCIe і м.2, які застосовуються в компактних лептопах і ультрабуках. Основним інтерфейсом, за допомогою якого здійснюються операції прийому/передачі даних, є SATA III, де швидкість може досягати до 6 Гбіт/с.у свою чергу, в м. 2 обмін інформацією може здійснюватися як за допомогою стандартного САТА, так і шини PCI-Express. Причому в другому випадку використовується сучасний протокол NVMe, розроблений спеціально для ССД, з використанням якого забезпечується швидкість до 32 Гбіт/с.Диски форм-фактора mSATA, PCIe і м. 2 являють собою карти розширення і займають мало місця.

ssd-form-factors

Виходячи з цього, можна сказати, що перед покупкою необхідно ознайомитися з технічною документацією до ноутбука на сайті виробника і перевірити наявність вищевказаних роз'ємів. Наприклад, при наявності в ноутбуці роз'єму M. 2 з підтримкою протоколу NVMe, рекомендовано купувати відповідний диск, так як швидкість передачі даних у нього буде вище, ніж може забезпечити контролер SATA.

Контролер

Саме від керуючого чіпа залежать такі параметри, як швидкість читання/запису і ресурс диска. У число виробників входять Marvell, Samsung, Toshiba OCZ (Indilinx), Silicon Motion, Phison. Причому перші два з переліку виробляють контролери з високим рівнем швидкодії і надійності, тому вони переважно використовуються в рішеннях для середнього і бізнес-сегмента споживачів. Samsung також має функцію апаратного шифрування.

контроллер марвелл

Контролери силікон Моушен, Фісон відрізняються хорошим поєднанням ціни і продуктивності, проте продукція на їх основі має такі недоліки, як низькі показники довільного запису/читання і падіння загальної швидкості роботи при заповненні диска. Вони призначені, в основному, для бюджетного і середнього сегментів.

Можуть також зустрічатися ССД на вельми популярних колись чіпах SandForce, JMicron. Вони в цілому показують хороші результати, проте накопичувачі на їх основі мають відносно невисокий ресурс і представлені, в основному, в бюджетному сегменті ринку.

Рейтинг дисків

Основними виробниками дисків є Intel, Patriot, Samsung, Plextor, Corsair, SanDisk, Toshiba OCZ, AMD. Розглянемо кілька дисків, які є кращими в своїй категорії. А в якості критерію вибору виділимо обсяг.

Примітка: у списку нижче взяті середні ціни на момент написання статті: березень 2018 року .

Накопичувачі до 128 Гб

 • Samsung 850 120GB представлений у форм-факторах 2.5&8243;/M. 2/mSATA. Середня ціна на диск становить 4090 рублів. Його особливостями є найкраща в класі продуктивність і 5 років гарантії.
  1. ADATA Ultimate SU650 120GB має кращу ціну в класі, якщо бути точним 2 870 рублів. У ньому можна виділити унікальний алгоритм SLC-кешування, під яке виділяється все наявне в розпорядженні мікропрограми простір. Завдяки цьому забезпечується хороша середня продуктивність. Випускаються моделі для всіх основних форм-факторів.
Модель Samsung 850 120GB ADATA Ultimate SU650 120GB
послідовне читання 540 Мбайт/c 520 Мбайт/c
послідовний запис 520 Мбайт/c 320 Мбайт/c
зносостійкість 75 TBW 70 TBW
тип пам'яті Samsung 64L TLC TLC 3D NAND

Накопичувачі від 128 до 240-256 Гб

 • Samsung 860 EVO (250GB) - це найновіша модель від однойменної компанії для 2.5&8243;/M. 2/mSATA. На старті продажів коштує 6000 рублів. Згідно з проведеними тестами, диск має кращу в класі зносостійкість, значення якої підвищується зі збільшенням обсягу.
 • SanDisk Ultra II 240 Гбайт &8212; незважаючи на те що компанія-виробник була придбана Western Digital, у продажу часто зустрічаються моделі під цим брендом. Таким є SanDisk Ultra II, в якому використовується контролер від Marvell, що продається зараз за ціною приблизно 4 600 рублів.
Модель Samsung 860 EVO 250GB SanDisk Ultra II 240 Гбайт
послідовне читання 550 Мбайт / c 550 Мбайт / c
послідовний запис 520 Мбайт / c 500 Мбайт/c
зносостійкість 150 TBW 288 TBW
тип пам'яті Samsung 64L TLC TLC ToggleNAND

Накопичувачі з об'ємом від 480 Гб

 • Intel SSD 760p 512GB - це представник нової лінійки ССД від Інтел. Доступний тільки у форм-факторі M. 2, відрізняється високими показниками швидкості. Ціна традиційно досить висока &8212; 16 845 рублів.
 • Ціна на SSD Crucial MX500 1 Тб становить 15 200 рублів, що робить його найдоступнішим диском в цій категорії. В даний момент випускається тільки у форм-факторі SATA 2,5&8243;, проте виробником вже заявлені моделі для M. 2.
Модель Intel SSD 760p 512GB SSD Crucial MX500 1 Тб
послідовне читання 3200 Мбайт/c 560 Мбайт/c
послідовний запис 1670 Мбайт/c 510 Мбайт / c
зносостійкість 288 TBW 288 TBW
Тип пам'яті Intel 64L 3D TLC 3D TCL NAND

Висновок

Таким чином, ми розглянули критерії вибору ССД для ноутбука, ознайомилися з декількома моделями, які присутні на ринку сьогодні. В цілому установка системи на SSD добре впливає на її продуктивність і надійність. Найшвидшими є диски форм-фактора M. 2, але увагу потрібно звернути на те, чи є в ноутбуці такий роз'єм. Незважаючи на те що практично всі нові моделі побудовані на чіпах TLC, рекомендується розглянути також моделі з пам'яттю mlc, у яких ресурс істотно вище. Це актуально особливо при виборі системного диска.

Читайте також: вибираємо SSD для свого комп'ютера

більше статей на цю тему: