Відновлення злетів BIOS

Спосіб 1: вбудована утиліта

У більшості сучасних комп'ютерів присутні спеціальні технології, що усувають неполадки працездатності BIOS без запуску самої системи. Виробники материнських плат можуть вбудувати додатковий чіп, щоб в разі перебою через нього вдалося відновити основний. Крім того, іноді встановлюється додаткове програмне забезпечення, що дозволяє прошивати мікросхему ззовні.

Недолік цієї методики в тому, що застосувати її вийде далеко не скрізь. Особливо часто вона відсутня в бюджетних версіях обладнання і на старих моделях. Уважно вивчіть специфікацію свого обчислювального пристрою і, якщо подібні функції вам недоступні, переходите до другого способу.

Варіант 1: ASUS

У деяких материнських платах ASUS передбачається функція Автономної прошивки. Досить завантажити оновлення з офіційного сайту виробника і встановити його на флешку. При цьому USB-накопичувач повинен бути переформатований в файлову систему FAT32 і мати як мінімум 4 GB. Пристрій вставляється в спеціальний USB-роз'єм "BIOS FlashBack", а потім натискається відповідна кнопка на системному корпусі вимкненого пристрою.

Детальніше: Як відновити BIOS через ASUS CrashFree BIOS 3

Варіант 2: MSI

За аналогією з пристроями компанії ASUS, обчислювальна техніка MSI оснащується додатковим інструментом зовнішньої прошивки BIOS. У цьому випадку процес відновлення виглядає наступним чином:

Перейдіть на офіційний веб-сайт MSI

 1. Перейдіть на офіційний веб-сайт виробника та виберіть вкладку " сервіс» .
 2. Как восстановить биос, если слетел-55
 3. Перегорніть сторінку нижче, поки не виявите список сервісів підтримки, і клікніть на»Завантаження" .
 4. Как восстановить биос, если слетел-56
 5. Вкажіть точну модель материнської плати з апаратної документації та натисніть кнопку»пошук" .
 6. Как восстановить биос, если слетел-57
 7. Відформатуйте флешку, на якій як мінімум є 4 ГБ, вказавши файлову систему «FAT32» .
 8. Как восстановить биос, если слетел-54
 9. Тепер на вкладці підтримки в розділі «BIOS» виберіть актуальну версію прошивки і відкрийте архів будь-яким розпакувальником.
 10. Как восстановить биос, если слетел-58
 11. Витягніть файли оновлення на підготовлений раніше запам'ятовуючий пристрій.
 12. Как восстановить биос, если слетел-59
 13. Перейменуйте файл прошивки на «MSI.ROM» .
 14. Как восстановить биос, если слетел-60
 15. Підключіть карту пам'яті з прошивкою до USB-роз'єму «FlashBack+» вимкненого девайса, а потім натисніть кнопку оновлення BIOS.
 16. Как восстановить биос, если слетел-61

Варіант 3: HP

У ноутбуки HP виробник вбудовує додаткову утиліту відновлення. Зазвичай файл прошивки знаходиться на системному розділі жорсткого диска, але тільки в тому випадку якщо його не форматували.

 1. Відключіть пристрій і зачекайте 10 секунд.
 2. Затисніть на клавіатурі комбінацію «Win»+«B» і, не відпускаючи цих клавіш, Натисніть і утримуйте кілька секунд кнопку включення.
 3. Как восстановить биос, если слетел-62

 4. Зачекайте, поки процес відновлення завершиться.
 5. Как восстановить биос, если слетел-63

Якщо операційну систему все ж перевстановлювали, прошивку потрібно буде завантажити на flash-накопичувач, вставити його в будь-який USB-порт і виконати описану раніше послідовність дій. Щоб створити таку завантажувальну флешку, потрібно скористатися додатком поновлення BIOS з сайту виробника.

Детальніше: Як оновити BIOS на ноутбуці HP

Варіант 4: інші виробники

Різні сучасні плати, наприклад від фірми Gigabyte, оснащені резервним чіпом BIOS, який при завантаженні системи спробує усунути всі несправності. Якщо поломка сталася на апаратному рівні і почати процедуру відновлення не виходить, Ваш комп'ютер запуститься саме з цього чіпа. Отже, при виході з ладу запасний мікросхеми, доведеться використовувати програматор.

Спосіб 2: Програміст

Увага: цей спосіб передбачає апаратне взаємодія зі схемами обладнання, тому Вам слід врахувати всі подальші ризики за гарантійними зобов'язаннями! Крім того, радимо бути обережними у застосуванні даних методик &8212; будь-яка помилка може призвести до остаточної поломки техніки!

Коли в комп'ютері не передбачені способи для відновлення злетіла прошивки BIOS, вдаються до сторонньої апаратури. Програматорами зазвичай користуються фахівці в ремонтних центрах, щоб через них перезаписувати поламані чіпи на сервісному комп'ютері.

Звичайна людина теж може абсолютно спокійно придбати подібне пристосування. Професійні програмісти використовують більш дороге обладнання, нам же вистачить і бюджетної версії універсального програматора CH341A і рядового ПК під управлінням Windows.
Как восстановить биос, если слетел-26-1

Попереджаємо, перш ніж замовляти такі модулі прошивки, перевірте, чи підтримують вони модель вашого BIOS, зазначену на корпусі чіпа! Якщо немає-пошукайте в Інтернеті відповідне пристрій самостійно.

Крім іншого, чіпи BIOS можуть різнитися за формою і типом роз'ємів підключення. Деякі з них без проблем від'єднуються від материнської плати, а якісь впаяні. Ми розглянемо три основних типи BIOS, інші схожі за структурою, розрізняючись лише розмірами і кількістю контактів.
Как восстановить биос, если слетел-1-1
У програматорах в основному використовується обмежена кількість типів роз'єму. Найпоширеніший-DIP8, для якого існують спеціальні перехідники, звані адаптерами. З їх допомогою можна прошити практично будь-яку мікросхему.
Как восстановить биос, если слетел-8-1
Зверніть увагу на ключ &8212; невелике поглиблення з однієї зі сторін чіпа. На платах адаптера і безпосередньо програматора він зображений схематично у вигляді малюнка. Необхідно, щоб ключ обов'язково збігався з тим, яким боком ви вставляєте BIOS: як зображено на мікросхемі, так само повинен вставлятися ваш адаптер і/або мікрочіп.
Как восстановить биос, если слетел-41
У CH341A всі ключі вказані на нижній стороні плати, але також для зручності присутнє невелике зображення збоку від входів. Тут же звірте тип системи вашого мікрочіпа: 24 I2C або 25 SPI. Сторони і підключення контактів до роз'ємів повинні збігатися, інакше ризикуєте вивести BIOS з ладу.
Как восстановить биос, если слетел-53-1

Варіант 1: DIP8

Чіпи, подібні до DIP8, найпростіші в експлуатації. Найчастіше, щоб їх витягти і під'єднати, не потрібно ніяких додаткових інструментів. Іноді, звичайно, зустрічаються такі, які потрібно чимось підчепити, щоб витягти з гнізда, набагато рідше &8212; випаяти. Найголовніше &8212; дотримуйтесь запобіжних заходів при роботі з ними, адже завжди можна випадково відламати контакт або неправильно під'єднати назад.

 1. Щоб відновити цей чіп, вийміть його з материнської плати.
 2. Как восстановить биос, если слетел-9
 3. Потім вставте у відповідний роз'єм програматора і опустіть важіль вниз, закріпивши тим самим його ніжки всередині пристрою.
 4. Как восстановить биос, если слетел-2-1
 5. Підключіть програматор до USB комп'ютера, на якому будете встановлювати прошивку, а після завершення всіх процедур поверніть чіп в материнську плату.

Варіант 2: PLCC32

PLCC32 щільно кріпиться в гнізді мікросхеми, звідки його досить складно дістати. До того ж необхідні спеціалізовані пристрої для прошивки конкретно цього різновиду чіпів, а для програматора CH341A знадобиться додатковий адаптер.

 1. Витягують його екстрактором &8212; особливими щипцями, або в домашніх умовах дуже акуратно піддягають з краю спицею або товстою голкою.
 2. Как восстановить биос, если слетел-3
 3. Вставте BIOS у відповідний його пристрою адаптер, а сам перехідник встановіть в інтерфейс від DIP8. Закріпіть конструкцію, опустивши важіль.
 4. Как восстановить биос, если слетел-4-1
 5. Підключіть механізм до комп'ютера і поновіть через програмну оболонку, потім поверніть в плату.

Варіант 3: Підключення до SOIC

SOIC часто зустрічається в корпусі SOP8, рідше SOP16 &8212; чіпи з 8 і 16 контактами відповідно. Зазвичай їх впаюють в материнську плату, а для перепрошивки раніше перепоювали. Зараз існує технологія, що дозволяє підключити будь BIOS до програматора, не витягуючи з материнської плати: якийсь провідний затиск, який щипцями кріпиться до контактів мікросхеми.

 1. Підключіть кабель до адаптера SOIC, а сам перехідник вставте в програматор, закріпивши всю конструкцію важелем.
 2. Как восстановить биос, если слетел-65-1
 3. Від материнської плати від'єднайте всі компоненти системи, щоб ті не заважали роботі нашого девайса, а потім підключіть прищіпку до контактів BIOS.
 4. Как восстановить биос, если слетел-6
 5. Саму системну мікросхему підключіть до блоку живлення і включіть його в розетку. Модуль же прошивки потрібно зв'язати з USB-портом комп'ютера і оновити ваш BIOS в програмному середовищі.
 6. Как восстановить биос, если слетел-7

Варіант 4: перепаювання SOIC

Якщо попередній спосіб недоступний, SOIC випоюють з материнської плати. Причин, за якими це може знадобитися, існує маса: сама банальна – пристрій плати занадто сильно живиться від програматора, не даючи тому працювати з BIOS.

Щоб правильно від'єднати, а потім знову підключити припаяну мікросхему, вам знадобиться ряд інструментів і матеріалів, а саме:

 • Паяльник;
 • Обплетення для випайки;
 • Шприц з гелевим флюсом;
 • Дріт олова;
 • Сплав Розе;
 • Бензин.

Якщо всі ці пристосування у вас є, можна приступати до вилучення мікросхеми:

 1. З обох сторін акуратно змастіть контакти чіпа флюсом.
 2. Как восстановить биос, если слетел-11

 3. Щоб трохи послабити з'єднання, змочіть кожен контакт невеликим шматочком плавленого олова.
 4. Как восстановить биос, если слетел-12
 5. Розтопіть краплю сплаву Розе і нанесіть з обох сторін кріплень чіпа з платою.
 6. Как восстановить биос, если слетел-13
 7. Акуратно прогрівайте сплав, поки кінчики контактів не від'єднаються, після чого пінцетом зніміть BIOS з пристрою.
 8. Как восстановить биос, если слетел-14
 9. Обережно очистіть паяльником залишки сплаву.
 10. Как восстановить биос, если слетел-15
 11. Для ретельного чищення пройдіться по доріжках паяльною опліткою.
 12. Как восстановить биос, если слетел-16
 13. Тепер ватною паличкою, змоченою в бензині, протріть місце, де стояла мікросхема.
 14. Как восстановить биос, если слетел-17
 15. З ніжок самого чіпа теж за допомогою паяльника потрібно прибрати продукти пайки.
 16. Как восстановить биос, если слетел-18
 17. Також ватною паличкою з бензином ретельно промийте пристрій.
 18. Как восстановить биос, если слетел-19
 19. Відпаяний SOIC підключіть до адаптера, а той, в свою чергу, в програматор. Відзначимо також, що на задній частині CH341A присутні посадочні майданчики під даний тип BIOS, куди його можна закріпити просто щільно притиснувши прищіпкою або припаявши. Однак такий спосіб ненадійний, тому переважно докупити пружинну конструкцію, що дозволяє міцно фіксувати чіп всередині адаптера.
 20. Как восстановить биос, если слетел-10-1
 21. Після прошивки на іншому комп'ютері вам потрібно буде припаяти BIOS назад &8212; для цього знову нанесіть флюс на доріжки.
 22. Как восстановить биос, если слетел-20
 23. Поверніть чіп на місце, встановивши так само, як він стояв спочатку, а потім гарненько притисніть пінцетом.
 24. Как восстановить биос, если слетел-21
 25. Припаяйте БІОС, торкаючись паяльником кінчиків кожного контакту окремо.
 26. Как восстановить биос, если слетел-22
 27. Для міцності знову нанесіть флюс на всі кріплення з обох сторін.
 28. Как восстановить биос, если слетел-23
 29. І знову, щільно притиснувши чіп, пройдіться паяльником по контактам.
 30. Как восстановить биос, если слетел-24
 31. Під кінець промийте мікросхему ватною паличкою з бензином.
 32. Как восстановить биос, если слетел-25

Процес апаратної прошивки

Процедура прошивки вашого BIOS відбувається на сторонньому комп'ютері. Під це існує спеціальне програмне забезпечення, а для його функціонування операційній системі потрібні драйвери пристрою, які можна завантажити на ресурсах, наданих продавцем.

У Windows 10 за замовчуванням стоїть перевірка обладнання на дієвість, а драйвер програматора досить застарілий і не має електронного підпису, тому вам потрібно відключити її перевірку.

 1. Перейдіть до меню перезапуску комп'ютера: натисніть кнопку»перезавантаження" , утримуючи клавішу «SHIFT» .
 2. Как восстановить биос, если слетел-32

 3. На екрані " вибір дії» виберіть пункт " усунення несправностей» .
 4. Как восстановить биос, если слетел-28
 5. Далі відкрийте " Додаткові параметри» .
 6. Как восстановить биос, если слетел-64
 7. На наступному екрані вам потрібна кнопка параметрів завантаження.
 8. Как восстановить биос, если слетел-29
 9. Тут натисніть " перезавантажити» .
 10. Как восстановить биос, если слетел-30
 11. Коли комп'ютер перезапуститься, з представленого списку виберіть завантаження з відключеною обов'язковою перевіркою підпису драйвера & 8212; для цього використовуйте клавішу «F7» .
 12. Как восстановить биос, если слетел-31

Тепер встановимо сам драйвер. Зазвичай його можна отримати у продавця, але якщо такого немає, пошукати варто в Інтернеті.

 1. В інтернет-магазині товару знайдіть посилання на драйвер пристрою і перейдіть по ній.
 2. Как восстановить биос, если слетел-27

 3. Скачайте файл і розпакуйте його будь-яким архіватором.
 4. Как восстановить биос, если слетел-33
 5. Запустіть інсталятор подвійним кліком.
 6. Как восстановить биос, если слетел-34
 7. Клацніть по кнопці «Install» , щоб почати інсталяцію.
 8. Как восстановить биос, если слетел-36
 9. Зачекайте, поки драйвер встановиться на вашому ПК.
 10. Как восстановить биос, если слетел-35
 11. Якщо все пройшло успішно, з'явиться сповіщення про закінчення установки. Кнопка «OK» закрийте це вікно.
 12. Как восстановить биос, если слетел-37

Щоб безпосередньо відновити БІОС, знадобиться софт, за допомогою якого ви і будете перепрошивати чіп. Утиліта, спеціально розроблена під розглянуту модель програматора, називається як і сам пристрій: CH341A Programmer. Знайти її можна в Інтернеті будь-яким пошукачем.

 1. Завантажте додаток «CH341A Programmer» собі на комп'ютер і розпакуйте його в будь-яке зручне місце на жорсткому диску, а потім запустіть EXE-файл програми.
 2. Как восстановить биос, если слетел-39

 3. Вкажіть дані свого чіпа – для цього можна натиснути кнопку «Chip Search» . Деякі типи BIOS підтримують функцію автовизначення пристрою & 8212; за це відповідає кнопка «Detect» .
 4. Как восстановить биос, если слетел-40
 5. Введіть точне найменування, яке вказано на маркуванні мікросхеми, і виберіть той пристрій, що збігається за типом і збірці з вашим.
 6. Как восстановить биос, если слетел-42
 7. Натисніть кнопку «Read» і зачекайте, поки чіп буде прочитаний.
 8. Как восстановить биос, если слетел-43
 9. Про всяк випадок за допомогою кнопки «Save» збережіть колишню прошивку.
 10. Как восстановить биос, если слетел-44
 11. Виберіть зручне місце для бекапа і клікніть " Зберегти» .
 12. Как восстановить биос, если слетел-45
 13. Тепер чіп потрібно очистити &8212; вгорі присутня кнопка «Erase» .
 14. Как восстановить биос, если слетел-46
 15. Скачайте актуальну версію BIOS з офіційного сайту виробника вашої материнської плати і Розпакуйте файли прошивки в будь-яке зручне місце на комп'ютері.
 16. Как восстановить биос, если слетел-47
 17. Натисніть «Open» , щоб відкрити ці файли в утиліті.
 18. Как восстановить биос, если слетел-48
 19. Знайдіть папку з прошивкою на комп'ютері і в списку форматів виберіть «All File (*.*)» , щоб можна було вказати конкретно ваше оновлення.
 20. Как восстановить биос, если слетел-49
 21. Тепер запишіть його на мікрочіп &8212; для цього достатньо натиснути кнопку «Program» і дочекатися, поки прошивка завантажиться на апаратуру.
 22. Как восстановить биос, если слетел-50
 23. Кнопкою «Verify» перевірте правильність запису пристрою.
 24. Как восстановить биос, если слетел-51
 25. Якщо все пройшло успішно, то додаток повідомить вас про це у відповідному вікні.
 26. Как восстановить биос, если слетел-52

більше статей на цю тему: