Синхронізація часу в Linux

Правильна синхронізація часу в Linux &8212; запорука коректної роботи переважної більшості додатків і сервісів, що особливо стосується тих інструментів, які хоч якось пов'язані з Інтернетом. У всіх дистрибутивах даної операційної системи за синхронізацію дати і часу відповідає спеціальна утиліта. Вона знаходиться в активному стані за замовчуванням, тому у користувачів немає необхідності якось її налаштовувати або змінювати. Однак іноді така потреба все ж з'являється через різних причин, наприклад, випадкових збоїв. Сьогодні ми хочемо розглянути принцип цієї конфігурації і зміну сервісу синхронізації на більш звичний для багатьох користувачів.

Синхронізація часу в Linux

Для початку давайте уточнимо, що торкнутися абсолютно всі дистрибутиви в рамках однієї статті не вийде, тому за приклад ми візьмемо найпопулярнішу збірку &8212; Ubuntu. В інших ОС все відбувається практично ідентично, а відмінності спостерігаються лише в Елементах графічного інтерфейсу. Однак якщо ви в цій статті не знайдете інформації, що цікавить, доведеться скористатися офіційною документацією дистрибутива, щоб впоратися з поставленим завданням.

Налаштування дати через графічний інтерфейс

Перед тим, як ми приступимо до розбору сервісів для синхронізації часу, давайте розглянемо важливу для новачків настройку. Більшість початківців власників Linux вважають за краще використовувати графічне меню для конфігурації необхідних параметрів, це відноситься і до часу. Весь процес здійснюється наступним чином:

 1. Відкрийте меню додатків і відшукайте там &171; Параметри & 187; .
 2. Переход к параметрам для настройки времени в Linux через графическое меню
 3. Перейдіть до розділу &171; відомості про систему&187; .
 4. Переход к сведениям о системе для настройки времени в Linux через графическое меню
 5. Тут вас цікавить Категорія &171; Дата і час&187; .
 6. Переход к настройкам даты и времени Linux
 7. Зверніть увагу на пункти автоматичного визначення дати і часу. Вони використовують Інтернет для виставлення оптимальних налаштувань, які залежать від обраного часового поясу. Ви можете активувати або відключити ці настройки, пересунувши повзунки.
 8. Отключение или включение автоматического определения даты и времени в Linux
 9. При їх відключенні рядки з датою, часом і часовим поясом активуються, а це значить, що тепер нічого не завадить вам встановити призначені для користувача параметри.
 10. Ручная настройка времени и часового пояса через графическое меню Linux
 11. У вікні розташування виберіть точку на карті або скористайтеся пошуком.
 12. Окно для выбора часового пояса через графическое меню Linux
 13. Додатково в &171; Дата і час&187; вказується формат. За замовчуванням він 24-годинний.
 14. Выбор формата отображения времени через графическое меню Linux

Як бачите, нічого складного у взаємодії з графічним інтерфейсом немає. Однак недолік цього способу полягає в тому, що в меню відсутні важливі параметри управління сервісом синхронізації, тому в певних ситуаціях використовувати &171; Параметри & 187; не вийде.

Стандартні команди для управління часом

Всі інші інструкції, які ви побачите в рамках сьогоднішнього матеріалу, полягають у використанні термінальних команд. В першу чергу ми хочемо торкнутися теми стандартних опцій, що дозволяють управляти поточною датою і часом або переглядати потрібні відомості.

 1. Почніть із запуску &171;терміналу&187; . Зробити це можна, наприклад, натиснувши на відповідний значок в меню додатків.
 2. Запуск терминала для использования команд времени в Linux
 3. Введіть команду date , щоб визначити поточну дату і час.
 4. Ввод команды для просмотра текущей даты в терминале Linux
 5. У новому рядку відобразиться цікавить Вас інформація в стандартному форматі.
 6. Просмотр текущей даты через терминал Linux
 7. Через стандартну команду можна і змінити часовий пояс. Спочатку потрібно переглянути доступний список поясів і запам'ятати назву необхідного. Надрукувавши timedatectl list-timezones і натисніть на Enter .
 8. Вызов команды для просмотра часового пояса через терминал в Linux
 9. Переміщайтеся вниз по списку за допомогою клавіші пробіл . Після того, як ви знайдете потрібний пояс і запам'ятаєте правило його написання, натисніть на Q для виходу.
 10. Просмотр списка часовых поясов через терминал в Linux
 11. Команда sudo timedatectl set-timezone America/New_York відповідає за зміну часового поясу на вибраний. Замість America/New_York Вам слід написати певний раніше варіант.
 12. Ввод команды для изменения текущего часового пояса через терминал в Linux
 13. Для підтвердження дії доведеться ввести пароль суперкористувача, оскільки команда була виконана з аргументом sudo .
 14. Ввод пароля Linux для изменения часового пояса через терминал

Після внесення всіх змін залишається переконатися в тому, що всі вони вступили в силу. Додаткову інформацію про timedatectl ми пропонуємо дізнатися в офіційній документації, оскільки інші опції вже не входять в рамки теми синхронізації часу, проте можуть бути корисні певним користувачам.

Взаємодія з сервісом timesyncd

Вище ми порадили вивчити відомості про timedatectl через офіційну документацію, але пропонуємо ще на хвилину зупинитися на цьому, щоб ознайомитися з сервісом timesyncd . Саме ця утиліта відповідає за синхронізацію часу в операційній системі за замовчуванням.

 1. Для визначення поточного статусу timesyncd використовуйте команду timedatectl в консолі.
 2. Вызов команды для проверки текущего состояния сервиса синхронизации времени Linux
 3. У нових рядках ви отримаєте всі необхідні відомості, куди відноситься локальний час, встановлена зона і дані про синхронізацію і активності самого сервісу.
 4. Просмотр информации о текущем состоянии сервиса синхронизации времени Linux
 5. Якщо ви бачите, що цей інструмент зараз відключений з якихось причин і хочете запустити його, щоб налагодити синхронізацію, використовуйте рядок sudo timedatectl set-ntp on .
 6. Команда для активации работы сервиса синхронизации времени в Linux

Встановлення NTPD

Останній розділ нашого сьогоднішнього матеріалу буде присвячений заміні згаданого вище сервісу синхронізації часу на більш надійний протокол NTPD (Network Time Protocol daemon). Саме його раніше задіяли в багатьох дистрибутивах за замовчуванням і хвалили за коректну взаємодію з особливо чутливими до часу додатками. Інсталяція та заміна сервісу відбувається так:

 1. Для початку вимкніть стандартну утиліту, ввівши sudo timedatectl set-ntp no .
 2. Ввод команды для отключения сервиса синхронизации времени в Linux
 3. Доведеться підтвердити справжність облікового запису шляхом написання пароля суперкористувача.
 4. Подтверждение пароля для отключения сервиса синхронизации времени в Linux
 5. Після ви можете використовувати вже знайому команду timedatectl для того, щоб переконатися у відключеному стані інструменту.
 6. Проверка информации о текущем состоянии сервиса после отключения Linux
 7. Перед початком установки нового програмного забезпечення рекомендується провести інсталяцію останніх оновлень. Здійснюється це через sudo apt update .
 8. Команда для установки обновлений Linux перед установкой программ
 9. Після закінчення цього процесу використовуйте команду sudo apt install ntp .
 10. Команда для установки нового сервиса синхронизации времени
 11. Підтвердіть повідомлення про необхідність скачування архівів.
 12. Подтверждение установки нового сервиса синхронизации времени Linux
 13. Чекайте завершення скачування та інсталяції пакетів.
 14. Ожидание завершения установки нового сервиса синхронизации времени Linux
 15. Тепер можете використовувати новий протокол, вводячи відповідні атрибути в&171; Термінал & 187; . Перегляд основних відомостей відбувається через ntpq -p .
 16. Использование нового сервиса для синхронизации времени в Linux

Network Time Protocol daemon буде активовано автоматично, тому ніяких додаткових команд вводити не потрібно. Ви можете відразу ж приступити до тестування проблемних додатків або виконувати інші дії, заради яких і здійснювалася інсталяція нового сервісу синхронізації часу.

Як бачите, синхронізація часу і дати в Linux здійснюється автоматично, тому дуже рідко трапляються ситуації, коли потрібно активувати цей параметр або поміняти інші опції. Тепер, вивчивши представлений матеріал, ви знаєте, що існують різні інструменти синхронізації, а настройка також може здійснюватися через графічне меню.

більше статей на цю тему: