Перегляд списку процесів у Linux

Іноді у користувача з'являється потреба відстежити список запущених процесів в операційній системі Linux і дізнатися максимально детальну інформацію про кожного з них або про якомусь конкретно. В ОС присутні вбудовані засоби, що дозволяють здійснити поставлене завдання без будь-яких зусиль. Кожен такий інструмент орієнтований під свого користувача і відкриває для нього різні можливості. В рамках цієї статті ми торкнемося два варіанти, які будуть корисні в певних ситуаціях, а вам залишиться тільки вибрати найбільш підходящий.

Перегляд списку процесів у Linux

Практично у всіх популярних дистрибутивах, заснованих на ядрі Linux, список процесів відкривається і проглядається за допомогою одних і тих же команд, інструментів. Тому ми не будемо зосереджувати увагу на окремих збірках, а візьмемо за приклад останню версію Ubuntu. Вам же залишиться тільки виконати надані інструкції, щоб вся процедура пройшла успішно і без труднощів.

Спосіб 1: Термінал

Безперечно, класична консоль операційних систем на лінуксі грає найважливішу роль при взаємодії з програмами, файлами та іншими об'єктами. Всі основні маніпуляції юзер виробляє саме через це додаток. Тому з самого початку хотілося б розповісти про виведення інформації саме через &171;Термінал&187; . Звернемо увагу ми лише на одну команду, проте розглянемо найпопулярніші і корисні аргументи.

 1. Для початку запустіть консоль, натиснувши відповідну піктограму в меню або скориставшись комбінацією клавіш Ctrl + Alt + T .
 2. Запуск терминала через меню в Linux
 3. Пропишіть команду ps , щоб просто переконатися в її працездатності і ознайомитися з видом показаних даних без застосування аргументів.
 4. Использование команды ps без аргументов в Linux
 5. Як бачите, список процесів вийшов досить малим, зазвичай це не більше трьох результатів, тому варто приділити час вже згаданим аргументам.
 6. Вид команды ps без аргументов в Linux
 7. Щоб відобразилися відразу всі процеси, варто додати -A . У такому випадку команда виглядає як ps -A ( A обов'язково повинна бути у верхньому регістрі). Після натискання на клавішу Enter ви відразу побачите підсумок рядків.
 8. Команда ps с аргументом -А в ОС Linux
 9. Попередня команда не відображає лідера групи (головний процес з зв'язки). Якщо вас цікавлять і ці дані, тут слід прописати ps -d .
 10. действие команды ps -d в консоли операционной системы Linux
 11. Отримати більшу кількість корисної інформації можна, просто додавши -f .
 12. Действие команды ps -f в консоли операционной системы Linux
 13. Тоді повний список процесів із розширеною інформацією буде викликаний через ps -Af . У таблиці ви побачите:
  UID Ім'я користувача, який запустив процес
  PID унікальний номер
  PPID Номер батьківського процесу
  C кількість часу навантаження на процесор у відсотках, коли процес активний
  STIME Час активації
  TTY Номер консолі, звідки був здійснений запуск
  TIME Час роботи
  CMD Команда, яка розпочала процес
 14. Действие команды ps -Af в консоли Linux
 15. Кожен процес має свій PID (ідентифікатор процесу). Якщо ви хочете побачити зведення про конкретний об'єкт, пропишіть ps -fp PID , де PID &8212; номер процесу.
 16. Действие команды ps -fp в консоли ОС Linux
 17. Окремо хотілося б торкнутися і сортування. Наприклад, команда ps -FA --sort pcpu дозволяє поставити всі рядки в порядку навантаження на CPU, а ps -Fe --sort rss &8212; по витрачається обсягом оперативної пам'яті.
 18. Сортировка через команду ps в операционной системе Linux

Вище ми розповіли про основні аргументи команди ps , однак присутні ще й інші параметри, наприклад:

аргументи опис
-H відображення дерева процесів
-V виведення версій об'єктів
-N вибірка всіх процесів крім заданих
- з відображення лише за назвою команди

Для розгляду методу перегляду процесів через вбудовану консоль ми вибрали саме команду ps , а не top , оскільки друга обмежена розмірами вікна і не поміщаються дані просто ігноруються, залишаючись невиведеними.

Спосіб 2: системний монітор

Звичайно, метод перегляду потрібної інформації через консоль є складним для деяких користувачів, але він дозволяє детально ознайомитися з усіма важливими параметрами і застосувати необхідні фільтри. Якщо ви хочете просто переглянути список запущених утиліт, додатків, а також зробити з ними ряд взаємодій, вам підійде вбудоване графічне рішення & 171; Системний монітор&187; .

Способи запуску цього додатка ви можете дізнатися в іншій нашій статті, перейшовши за наступним посиланням, а ми ж переходимо до виконання поставленого завдання.

Детальніше: способи запуску системного монітора в Linux

 1. Запустіть & 171; Системний монітор&187; будь-яким зручним методом, наприклад, через меню.
 2. Запуск системного монитора в операционной системе Linux
 3. Відразу відобразиться список процесів. Ви дізнаєтеся, скільки вони споживають пам'яті і ресурсів ЦП, побачите користувача, який запустив виконання Програми, а також зможете ознайомитися з іншою інформацією.
 4. Отображение процессов в системном мониторе Linux
 5. Клацніть правою кнопкою миші на рядку, що цікавить, щоб перейти до його властивостей.
 6. Перейти к свойствам процесса через системный монитор Linux
 7. Тут відображаються практично всі ті ж дані, які доступні до отримання через&171; Термінал & 187; .
 8. Детальная информация о процессе через системный монитор в Linux
 9. Використовуйте функцію пошуку або сортування, щоб знайти необхідний процес.
 10. Сортировка и поиск процессов в системном мониторе Linux
 11. Зверніть увагу і на панель зверху &8212; вона дозволяє сортувати таблицю за необхідними значеннями.
 12. Сортировка процессов по названию, идентификатору и нагрузке на Linux

Завершення, зупинка або видалення процесів також відбувається через це графічне додаток шляхом натискання на відповідні кнопки. Початківцям користувачам таке рішення здасться більш зручним, ніж робота в &171;терміналі&187; , однак освоєння консолі дозволить отримувати шукану інформацію не тільки швидше, але і з великою кількістю деталей.

більше статей на цю тему: