Переваги та недоліки дистрибутивів на ядрі Linux

Операційні системи на ядрі Linux не користуються особливою популярністю у звичайних користувачів. Найчастіше їх вибирають люди, які бажають вивчити програмування/адміністрування або вже володіють достатніми знаннями в області управління комп'ютером, для роботи через зручний термінал, підтримки функціонування сервера і багато чого іншого. Сьогоднішній наш матеріал буде якраз присвячений тим користувачам, хто хоче вибрати Linux замість Віндовс або інший ОС для повсякденної роботи, а саме ми розповімо про переваги і недоліки згаданої системи.

Плюси і мінуси дистрибутивів на ядрі Linux

Далі ми не будемо брати за приклад конкретні дистрибутиви, оскільки існує їх велика кількість і всі вони заточені під виконання певних завдань і для установки на різні ПК. Ми лише хочемо висвітлити загальні фактори, що впливають на вибір ОС. Крім цього, у нас є матеріал, в якому ми розповідаємо про кращих системах для слабкого заліза. Рекомендуємо ознайомитися з ним далі.

Детальніше: Вибір дистрибутива Linux для слабкого комп'ютера

Гідності

Спочатку хотілося б поговорити про позитивні сторони. Ми будемо обговорювати тільки загальні фактори, а темі порівняння Віндовс і Лінукс присвячена окрема стаття, яку ви знайдете за наступним посиланням.

Читайте також: яку операційну систему вибрати: Windows або Linux

Безпека використання

Дистрибутиви Linux можна вважати найбільш безпечними, оскільки в забезпеченні їх надійності зацікавлені не тільки розробники, але і прості користувачі. Звичайно, непопулярність ОС робить її менш привабливою для зловмисників, на відміну від тієї ж Windows, але це не означає, що система ніколи не піддається атакам. Ваші особисті дані все ж можуть бути вкрадені, однак для цього ви самі повинні припуститися помилки, потрапивши на гачок до шахрая. Наприклад, ви отримуєте файл з невідомого джерела і запускаєте його без будь-яких сумнівів. Вбудований вірус починає працювати у фоновому режимі, тому про нього ви навіть не дізнаєтеся. Більшість подібних махінацій здійснюється через так званий backdoor, що дослівно перекладається як &171;задні двері&187;. Недоброзичливець шукає дірки безпеки операційної системи, розробляє спеціальну програму, яка буде використовувати їх для отримання віддаленого доступу над комп'ютером або будь-яких інших цілей.

Однак слід враховувати, що знайти вразливість в незалежному дистрибутиві Linux набагато складніше, ніж в тій же Windows 10, оскільки команда розробників часто стежить за вихідним кодом своєї ОС, тестують її теж просунуті користувачі, зацікавлені в своїй же безпеці. При знаходженні дірок вони виправляються практично моментально, а звичайному користувачеві потрібно тільки встановити Останнє оновлення якомога швидше.

Обновления операционной системы Linux

Не можна не відзначити і особливий адміністративний доступ в Лінукс. Встановлюючи Віндовс, ви відразу отримуєте права адміністратора, які не сильно і захищають від змін всередині системи. Доступ в Linux є вкоріненим. При інсталяції ви створюєте обліковий запис, вказуючи пароль. Після цього більшість важливих змін вносяться тільки в тому випадку, якщо ви через консоль прописали цей пароль і успішно отримали доступ.

Установка пароля при инсталляции Linux

Незважаючи на те, що звичайному користувачеві можна забути про зараження блокувальником або спливаючими рекламними блоками під час користування Linux, деякі компанії все-таки займаються розробкою антивірусів. Якщо ви встановите їх, забезпечите практично повну безпеку системи. Детальніше з популярними захисними програмами знайомтеся в іншому нашому матеріалі за наступним посиланням.

Антивирус для операционной системы Linux

Читайте також: популярні антивіруси для Linux

Виходячи з описаного вище матеріалу, Linux можна вважати досить безпечною системою як для домашнього використання, так і корпоративного зі зрозумілих причин. Однак до еталонної безпеки нинішнім популярним дистрибутивам ще далеко.

Різноманітність дистрибутивів

Обов'язково варто згадати різноманітність збірок, створених на ядрі Linux. Всі вони розробляються незалежними компаніями або групою користувачів. Зазвичай кожен дистрибутив заточується під виконання певних цілей, наприклад, Ubuntu &8212; краще рішення для домашнього використання, CentOS &8212; серверна операційна система, а Puppy Linux &8212; ідеальний варіант для слабкого заліза. Втім, ознайомитися зі списком популярних збірок ви можете в іншій нашій статті, перейшовши за посиланням нижче.

Детальніше: популярні дистрибутиви Linux

Крім цього, кожен дистрибутив має різні системні вимоги, оскільки працює на певній графічній оболонці і містить різну функціональність. Така різноманітність у виборі дозволить будь-якому користувачеві підібрати ідеальну версію під себе, відштовхуючись від наявного заліза і основних цілей установки ОС.

Детальніше: системні вимоги різних дистрибутивів Linux

Цінова політика

З самого початку розробки ядро Linux було загальнодоступним. Відкритий вихідний код дозволяв умільцям модернізувати і всіляко змінювати свої особисті дистрибутиви. Тому в підсумку ситуація склалася таким чином, що переважна більшість збірок безкоштовні. Розробники ж на офіційному сайті надають реквізити, на які ви можете відправити певну суму грошей для подальшої підтримки ОС або в знак подяки.

Ценовая политика операционной системы Linux

Крім усього, що розробляються програми під Лінукс часто теж мають відкритий вихідний код, завдяки чому поширюються безкоштовно. Частина з них Ви отримуєте при установці дистрибутива (різноманітність софта залежить від того, що було додано розробником), інше необхідне ПЗ знаходиться у вільному доступі і його можна без проблем завантажити.

Стабільність роботи

Для кожного користувача важливим фактором при виборі операційної системи є стабільність її роботи. Ми не будемо виділяти якісь окремі дистрибутиви, а лише розповімо в загальних рисах, як забезпечують коректне функціонування розробники ОС на ядрі Linux. Встановивши актуальну версію того ж Ubuntu, ви відразу&171; з коробки & 187; отримуєте стабільну платформу. Всі випускаються версії досить довго тестуються не тільки творцями, а й спільнотою. Знайдені помилки і збої виправляються практично відразу, а оновлення стають доступними для звичайних користувачів тільки тоді, коли вони задовольняють всім параметрам стабільності.

Часто патчі і нововведення інсталюються автоматично при активному підключенні до Інтернету, ви можете навіть не дізнатися про те, що кимось знайдені проблеми були оперативно виправлені. У цьому полягає політика розробників практично всіх актуальних відкритих збірок, тому розглянута ОС &8212; одна з найстабільніших.

Налаштування інтерфейсу

Зручність управління & 8212; один з найважливіших аспектів хорошої операційної системи. Забезпечує його графічна оболонка. Завдяки їй створюється робочий стіл, відбувається взаємодія з папками, файлами і окремими додатками. Дистрибутиви Linux підтримують величезну кількість різних середовищ робочого столу. Такі рішення не тільки роблять інтерфейс більш красивим, але і дозволяють користувачеві самостійно налаштовувати положення ярликів, їх розмір і іконки. У списку відомих оболонок є & 8212; Gnome, Mate, KDE та LXDE.

Разнообразие графических оболочек ОС Linux

Варто відзначити, що кожен інтерфейс оснащений своїм набором візуальних ефектів та інших доповнень, тому безпосередньо впливає на споживану кількість системних ресурсів. Не вистачає оперативної пам'яті & 8212; встановіть LXDE або LXQt, що значно підвищить продуктивність. Хочете щось схоже на операційну систему Windows та інтуїтивно зрозуміле &8212; придивіться до CINNAMON або MATE. Вибір досить великий, Кожен користувач знайде собі підходящий варіант.

Недоліки

Вище ми обговорили п'ять позитивних якостей сімейства операційних систем Linux, однак існують і негативні сторони, що відштовхують користувачів від цієї платформи. Давайте детально обговоримо основні і найвагоміші недоліки, щоб ви могли ознайомитися з ними і прийняти остаточне рішення стосовно розглянутої ОС.

Необхідність адаптації

Перше з чим ви зіткнетеся при переході на Лінукс &8212; відмінність зі звичною Windows не тільки в оформленні, але і в управлінні. Звичайно, раніше ми вже розповідали про оболонках, які трохи схожі на робочий стіл Віндовс, але в цілому вони не змінюють процедуру взаємодії з самою ОС. Через це початківцям користувачам особливо важко буде розібратися з установкою специфічних додатків, налаштуванням обладнання та вирішенням інших питань. Доведеться вчитися, звертатися за допомогою на форуми або до спеціальних статей. З цього випливає наступний недолік.

Читайте також:
посібник із налаштування Samba в Ubuntu
шукаємо файли в Linux
посібник із встановлення Linux Mint
Часто використовувані команди в «терміналі» Linux

Спільнота

Коло користувачів Лінукс і так обмежений, особливо в російськомовному сегменті, так тут багато що залежить ще від обраної збірки. Допоміжних статей на просторах інтернету мало, не всі з них написані зрозумілою мовою, що викличе труднощі у новачків. Технічна підтримка у деяких розробників просто відсутня або працює нестабільно. Що стосується відвідування форумів, тут початківець юзер нерідко стикається з глузуваннями, сарказмом і іншими подібними повідомленнями від мешканців ресурсу, поки чекатиме виразну відповідь на питання, що задається.

Сюди можна віднести і оформлення документації до програмного забезпечення і нативним утилітам. Зазвичай вони теж пишуться ентузіастами або дрібними компаніями, які нехтують правилами документування своєї продукції. Візьмемо за приклад написаний для Windows і Mac OS Adobe Photoshop &8212; відомий багатьом графічний редактор. На офіційному сайті ви знайдете детальний опис всього, що є в цій програмі. Основна маса тексту орієнтована на користувачів будь-якого рівня.

Руководство для пользователей редактора Adobe Photoshop

Програми на Лінукс часто зовсім не мають подібних інструкцій або ж вони написані з упором на досвідчених користувачів.

Програмне забезпечення та ігри

Останні роки програм та ігор для Linux стає більше, однак кількість доступних додатків все ще набагато нижче, ніж у більш популярних операційних систем. Вам не вдасться встановити той самий Microsoft Office або Adobe Photoshop. Найчастіше не вийде навіть відкрити збережені в цьому програмному забезпеченні документи на доступних аналогах. Вам пропонується тільки використовувати подобу емулятора & 8212; Wine. Через нього ви знаходите і встановлюєте все необхідне з Windows, але при цьому будьте готові до того, що вся ця суміш часом вимагає величезної кількості системних ресурсів.

Звичайно, ви можете встановити Steam і завантажити кілька популярних ігор, але в більшість поточних новинок пограти все ж не вдасться, оскільки далеко не всі компанії хочуть адаптувати свою продукцію під Linux.

Игры в Steam для операционной системы Linux

Сумісність з обладнанням

Дистрибутиви Лінукс відомі тим, що багато драйвери для встановленого в комп'ютері обладнання завантажуються ще на стадії установки ОС або після першого підключення до Інтернету, але існує і один недолік, пов'язаний з підтримкою пристроїв. Іноді виробники комплектуючих не випускають спеціальних версій драйверів для даної платформи, тому у вас ніяк не вийде завантажити їх з інтернету, обладнання залишиться частково або повністю непрацездатним. Такі ситуації зустрічаються рідко, але все ж власникам спеціальної периферії, наприклад, принтерів перед переходом слід переконатися в тому, що вони зможуть взаємодіяти зі своїм пристроєм.

Ми виділили основні недоліки та переваги Linux, на які Користувачеві рекомендується звернути увагу перед установкою цієї операційної системи. Не можна не відзначити, що у кожного свої думки щодо роботи, тому ми постаралися дати максимально об'єктивну оцінку платформі, залишивши остаточне рішення за вами.

більше статей на цю тему: