Переваги та недоліки операційної системи macOS

Особливості ОС від Apple

Розглянута операційна система за своїм походженням і принципам роботи близька до Linux &8212; ядро макОС засноване на ядрі Unix, попереднику Linux, тому буде простіше в освоєнні для користувачів Ubuntu або будь-якого іншого популярного Лінукс-дистрибутива. Сучасні версії macOS призначені для використання на архітектурі x86-x64, на відміну від старих Mac OS 9, тому технічно нічим не відрізняється від Віндовс або ОС на базі ядра Linux.

Переваги macOS

У деяких пунктах операційна система «яблучної» компанії перевершує своїх конкурентів по ринку.

Впорядкований менеджмент додатків

Одним з переваг macOS на лінійці Віндовс є більш простий і впорядкований механізм управління встановленими додатками. У разі "маку" вона виглядає простіше для кінцевого користувача, наближаючись в останніх версіях до парадигми використання iOS.
Средство управления приложениями как преимущество macOS

Робочий процес в macOS подібний до такого на мобільному девайсі від Еппл. Як і у випадку з мобільною ОС, менеджмент програм відбувається за допомогою спеціального магазину App Store. Всі встановлені додатки потрапляють або в спеціальний агрегатор Launchpad, або в каталог»Додатки" .
Все программы в одном месте как преимущество macOS

Простіший інтерфейс користувача

До переваги macOS ми можемо також віднести спрощений і більш зрозумілий користувачеві інтерфейс графічної оболонки. На відміну від конкурентів, Apple робить ставку на сталість — елементи управління системи не зазнавали значних змін з моменту релізу Mac OS X, попередниці сучасної макОС.
Простота интерфейса как преимущество macOS

Краща оптимізація і швидкодія

Компанія з Купертіно не тільки розробник ПЗ, але ще і творець апаратних комплектуючих. Відповідно, інженери Apple домагаються максимальної оптимізації і швидкодії своєї системи на комп'ютерах свого ж виробництва. Конкурент з Редмонда з недавніх пір теж випускає комп'ютери (планшети і ноутбуки серії Surface), але в основному Віндовс, як і Лінукс, можна зустріти на пристроях інших виробників, а в разі десктопів – і комп'ютерах, самостійно зібраних користувачами. Як наслідок присутня колосальна фрагментація і майже нескінченне число можливих комбінацій обладнання. Само собою, забезпечити максимальну оптимізацію для всіх них неможливо, тому системи-конкуренти можуть працювати гірше навіть не більш потужному «залізі», ніж макОС на iMac і MacBook.
Быстродействие и оптимизация как преимущество macOS

Менше шкідливих програм та вразливостей

Справжнім бичем для комп'ютерів під управлінням Віндовс є вірусні додатки, в тому числі і сумнозвісні шифрувальники на кшталт WannaCry або NotPetya, здатні паралізувати роботу цілих організацій. Пристрої Apple менш схильні до такого роду загроз завдяки децентралізованій системі отримання софта – сувора модерація в App Store просто не пропустить явного шкідливий додаток. Звичайно, ще залишаються сторонні джерела програм, але за умови покупки додатків у серйозних розробників і відмови від піратського ПЗ проблема вірусів відпадає. Звичайно, макОС не невразлива, тому незайвим буде наявність антивіруса навіть з базовими можливостями, на відміну від Віндовс, де сувора система перевірки практично обов'язкове.
Avira-Antivirus-dlya-operatsionnoy-sistemyi-MacOS

Читайте також: антивіруси для macOS

Корисні вбудовані програми

Більшість операційних систем поставляються з попередньо встановленим набором додатків. Не виняток і macOS, проте на відміну від тієї ж Windows, доступний комплект більш корисний кінцевому користувачеві: повноцінний офісний пакет (що складається з текстового процесора Pages, редактора таблиць Numbers і презентацій Keynotes), додатки для роботи з відео, графікою і аудіо (iMovie, iPhoto і GarageBand відповідно). У разі Windows нерідкі також випадки встановленого bloatware, марного вендорского ПО, ніж грішать деякі виробники навіть першого ешелону.
Встроенные приложения как преимущество macOS

Зручна мультизадачність

Всі «операційки» на ринку так чи інакше орієнтовані на мультизадачність, але macOS першою прийшла до багатьох рішень, які були скопійовані в інших продуктах або досі спостерігаються тільки в ОС від Apple. Можливістю створення декількох робочих столів вже нікого не здивувати (опція майже одночасно з macOS з'явилася і в деяких оточеннях для Linux, а з приходом десятої версії і в Windows), але спеціальні жести мишею або на тачпаді для перемикання між завданнями поки доступні тільки на пристроях з Купертіно. Варто також відзначити, що в силу щільної інтеграції програмних і апаратних комплектуючих аймак або МакБук залишаються чуйними навіть в таких важких завданнях як рендеринг відео.

Екосистема з щільно інтегрованими компонентами

Одним з найсильніших переваг продукції Apple є повна інтеграція компонентів і сервісів, чому виходить єдина щільна екосистема. Ні для кого не секрет, що iPhone або iPad найкраще показують себе при взаємодії з комп'ютером Mac при створенні резервних копій, усунення неполадок і управлінні файлами на конкретному девайсі.
Непрерывность рабочего процесса как преимущество macOS

Плавна інтеграція настільної та мобільної систем робить перемикання між пристроями простим та інтуїтивним. Користувач може почати вирішувати завдання на своєму iOS-девайсі, запустивши відповідний додаток, і продовжити без будь-яких проблем за допомогою програми, встановленої на Mac. Це зменшує необхідність постійної синхронізації за допомогою кабелю або переміщення документа між хмарними сховищами. Синхронізація важливої інформації на зразок налаштувань, даних з контактної книги або повідомлень між комп'ютером і мобільним девайсом Еппл набагато простіше, ніж між Android-смартфоном і десктопом/ноутбуком під Віндовс. Крім того, на обох системах доступні додатки, що полегшують кроссплатформенну роботу – наприклад, той же офісний пакет.

Вільне завантаження образів з App Store

Технічно macOS безкоштовна — незважаючи на те, що це комерційний продукт, окремо від пристроїв Apple купити її неможливо, зате можна без проблем завантажити з App Store. На відміну від Windows, встановлена з офіційного образу система навіть не вимагає активації. Завдяки такій політиці перш ніж повноцінно переходити на макОС, її можна встановити на віртуальну машину і спробувати в реальних завданнях.
Zapustit-virtualnuyu-mashinu-posle-ustanovki-macOS-na-VirtualBox

Детальніше: встановлення macOS на VirtualBox

Недоліки macOS

Звичайно, розглянута операційна система не ідеальна, і має ряд недоліків.

Труднощі з апгрейдом обладнання

Своєчасне оновлення комплектуючих дозволяє продовжити час корисної працездатності комп'ютера. Але у випадку з Apple такі пристрої продаються вже зібраними, причому такі важливі компоненти як процесор і оперативна пам'ять можуть бути розпаяні на системній платі. Звичайно, при належній старанності їх теж можна замінити, але ось змусити систему їх розпізнати буде тим ще завданням – апаратні ідентифікатори комплектуючих «зашиті» в операційній системі, і після внесення змін в конфігурацію комп'ютер може відмовитися завантажуватися.
Выбор комплектующих устройства с macOS на борту
Однак при покупці певних моделей комп'ютерів від Еппл в магазині на офіційному сайті компанії можна самостійно вибрати бажану конфігурацію апаратних компонентів: для iMac це процесор, кількість оперативної пам'яті, обсяг накопичувача і відеоадаптер, а для MacBook можна вибрати діагональ екрану і обсяг вбудованого SSD.

Обмежений розважальний потенціал

Більшість навіть новітніх пристроїв від Еппл майже непридатні до використання в якості ігрових станцій. Позначається мале число доступних ігор-зазвичай в Mac App Store можна знайти невеликі інді-ігри, тоді як повноцінно портований ААА-тайтл досить рідкісний гість на цій платформі. Багато моделей також мають досить скромними апаратними характеристиками, тому навіть якщо вийде використовувати емулятори і оболонки начебто Proton або встановити Windows другою системою за допомогою BootCamp, пограти вийде в кращому випадку на самих мінімальних налаштуваннях з 30 fps. З огляду на, що характеристики комп'ютера поліпшити швидше за все не вийде, пристрої з macOS на борту абсолютно не підходять на роль ігрових рішень.

Обмежена кількість доступного софта

Незважаючи на те що macOS славиться деякими специфічними програмами, і позиціонується в першу чергу як ОС для роботи, загальна кількість додатків, доступних в App Store і в сторонніх джерелах, все одно поступається Windows. Це пояснюється тим, що комп'ютери з «віконної» операційною системою набагато популярніше пристроїв Apple і macOS зокрема, тому в економічному плані вигідніше розробляти софт в першу чергу під Віндовс. Особливо це стосується невеликих або незалежних студій.

Висновок

Як бачимо, переваг у mac OS арифметично більше, проте наявні недоліки можуть виявитися критичними для деяких користувачів. Тому, як і у випадку з іншим ПО, вибір варто робити, орієнтуючись на передбачувані завдання.

більше статей на цю тему: