Що таке протокол Електронної Пошти

Багато користувачів, стикаючись з необхідністю Налаштування того чи іншого поштового клієнта, задаються питанням: «що таке протокол Електронної Пошти». Дійсно, щоб» змусити " таку програму нормально функціонувати, а потім комфортно нею користуватися, важливо розуміти, який з доступних варіантів слід вибрати, і в чому його відмінність від інших. Саме про поштових протоколах, принципі їх роботи і сфері застосування, а також про деякі інші нюанси буде розказано в цій статті.

Протоколи Електронної Пошти

Всього існує три загальноприйняті стандарти, які використовуються для обміну електронними листами (їх надсилання та отримання) – це IMAP, POP3 та SMTP. Є ще HTTP, який часто називають web-поштою, але прямого відношення до нашої сьогоднішньої теми він не має. Нижче розглянемо докладніше кожен з протоколів, визначивши їх характерні особливості та можливі відмінності, але перш дамо визначення самому терміну.

Пример работы разных протоколов электронной почты

Протокол Електронної Пошти , Якщо говорити максимально простою і зрозумілою мовою – це те, як саме здійснюється обмін електронною кореспонденцією, тобто, який шлях і з якими &171;зупинками&187; проходить лист від відправника до одержувача.

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol)

Простий протокол передачі пошти – саме так перекладається і розшифровується повна назва SMTP. Цей стандарт широко використовується для передачі електронної пошти в мережах типу TCP/IP (конкретно для передачі вихідної пошти використовується порт TCP 25). Існує також його більш «нова» різновид – прийняте в 2008 році розширення ESMTP (Extended SMTP), хоча від Simple Mail Transfer Protocol його зараз не відокремлюють.

Схема работы электронной почты по протоколу SMTP

Протокол SMTP застосовується поштовими серверами і агентами як для відправки, так і для отримання листів, а ось додатки-клієнти, орієнтовані на рядових користувачів, використовують його тільки в одному напрямку &8212; відправка електронних листів на сервер для їх подальшої ретрансляції.

Більшість поштових додатків, до числа яких відносяться загальновідомі Mozilla Thunderbird , The Bat !, Microsoft Outlook , для отримання листів використовують або POP, або IMAP, про які піде мова далі. При цьому клієнт від Microsoft (Аутлук) для отримання доступу до користувача облікового запису на власному сервері може задіяти пропрієтарний протокол, але це вже виходить за рамки нашої теми.

Читайте також: вирішення проблем з отриманням електронних листів

POP3 (Post Office Protocol Version 3)

Протокол поштового відділення третьої версії (переклад з англ.)- це стандарт прикладного рівня, який використовується спеціалізованими програмами-клієнтами для отримання електронної кореспонденції з віддаленого сервера за допомогою того ж типу з'єднання, що і у випадку з SMTP – TCP/IP. Безпосередньо в своїй роботі POP3 задіє порт під номером 110, однак у випадку з SSL/TLS-з'єднанням використовується 995.

Схема работы электронной почты по протоколу POP3

Як вже було сказано вище, саме цей поштовий протокол (як і наступний представник нашого списку) найбільш часто застосовується для безпосереднього вилучення Пошти. Не в останню чергу це обгрунтовано тим фактом, що POP3, поряд з IMAP, не тільки підтримується більшістю спеціалізованих програм-поштовиків, а й використовується лідируючими постачальниками відповідних послуг – Gmail , Yahoo!, Hotmail і т. д.

Примітка: Стандартом в сфері є саме третя версія даного протоколу. Попередні їй перша і друга (POP, POP2 відповідно) на сьогоднішній день вважаються морально застарілими.

Настройка POP протокола в учётной записи электронной почте

Читайте також: Налаштування пошти GMail у поштовому клієнті

IMAP (Internet Message Access Protocol)

Це – протокол прикладного рівня, який використовується для доступу до електронної кореспонденції. Як і розглянуті нами вище стандарти, IMAP заснований на транспортному протоколі TCP, а для виконання покладених на нього завдань використовується порт 143 (або 993 для з'єднань типу SSL/TLS).

Схема работы электронной почты по протоколу IMAP

Власне, саме Internet Message Access Protocol надає найбільш широкі можливості по роботі з листами і безпосередньо поштовими скриньками, розміщеними на центральному сервері. Додаток-клієнт, що використовує для своєї роботи даний протокол, має повний доступ до електронної кореспонденції так, як ніби вона зберігається не на сервері, а на комп'ютері користувача.

IMAP дозволяє виконувати всі необхідні дії з листами і ящиком (ящиками) безпосередньо на ПК без необхідності постійної відправки на сервер прикріплених файлів і текстового вмісту і зворотного їх отримання. Розглянутий вище POP3, як ми вже позначили, працює трохи інакше, «підтягуючи» необхідні дані при підключенні.

Настройка IMAP в учётной записи электронной почты

Читайте також: вирішення проблем із надсиланням електронних листів

HTTP

Як було сказано на самому початку статті, HTTP – це протокол, який не призначений для зв'язку електронною поштою. При цьому він може використовуватися для доступу до поштової скриньки, складання (але не відправки) і отримання електронних листів. Тобто він виконує лише частину функцій, характерних для розглянутих вище поштових стандартів. І все ж, навіть при цьому його нерідко називають веб-поштою. Можливо, певну роль в цьому зіграв колись популярний сервіс Hotmail, в якому використовується саме HTTP.

Вибір протоколу Електронної Пошти

Отже, ознайомившись з тим, що являє собою кожен з існуючих поштових протоколів, ми можемо сміливо переходити до безпосереднього вибору найбільш підходящого. HTTP, в силу зазначених вище причин, інтересу в даному контексті не представляє, а SMTP орієнтований на вирішення завдань, відмінних від тих, які висуває перед собою пересічний користувач. Отже, коли мова заходить про налаштування та забезпечення коректної роботи поштового клієнта, вибирати слід між POP3 і IMAP.

Выбор протокола электронной почты при настройке почтового клиента

Internet Message Access Protocol (IMAP)

У тому випадку, якщо ви бажаєте мати оперативний доступ до всієї, навіть не найактуальнішою електронної кореспонденції, настійно рекомендуємо зупинити свій вибір на IMAP. До переваг даного протоколу можна зарахувати налагоджену синхронізацію, що дозволяє працювати з поштою на різних пристроях – як одночасно, так і в порядку черги, завдяки чому необхідні листи завжди будуть під рукою. Основний же недолік Internet Message Access Protocol випливає з особливостей його функціонування і полягає в порівняно швидкому заповненні дискового простору.

Настройка электронной почты по протоколу Internet Message Access Protocol (IMAP)

Є у IMAP і інші, не менш важливі переваги – він дозволяє впорядковувати листи в програмі-поштовику в ієрархічному порядку, створювати окремі директорії і поміщати повідомлення туди, тобто виконувати їх сортування. Завдяки цьому можна досить легко організувати ефективну і комфортну роботу з електронною кореспонденцією. Однак з настільки корисної функції випливає ще один недолік – поряд зі споживанням вільного місця на диску, виявляється підвищене навантаження на процесор і оперативну пам'ять. На щастя, це помітно тільки в процесі синхронізації, причому виключно на малопотужних пристроях.

Post Office Protocol 3 (POP3)

POP3 підійде для налаштування поштового клієнта в тому випадку, якщо для вас першорядну роль відіграє наявність вільного місця на сервері (накопичувачі) і висока швидкість роботи. При цьому важливо розуміти наступне: зупиняючи свій вибір на цьому протоколі, ви відмовляєте собі в синхронізації між пристроями. Тобто, якщо ви отримали, наприклад, три листи на пристрій №1 і відзначили їх як прочитані, то на пристрої №2, теж працює по Post Office Protocol 3, вони не будуть відзначені такими.

Настройка электронной почты по протоколу Post Office Protocol 3 (POP3)

Переваги POP3 полягають не тільки в економії дискового простору, але і у відсутності хоча б мало-мальськи помітного навантаження на ЦПУ і ОЗУ. Даний протокол, незалежно від якості інтернет-з'єднання, дозволяє завантажувати електронні листи цілком, тобто з усім текстовим вмістом і вкладеннями. Так, це відбувається тільки при підключенні, але ось більш функціональний IMAP, за умови обмеженого трафіку або низькій швидкості, завантажить повідомлення лише частково, а то і зовсім покаже тільки їх заголовки, а більшу частину вмісту залишить на сервері «до кращих часів».

Висновок

У цій статті ми постаралися дати максимально розгорнутий і зрозумілий відповідь на питання, що ж таке протокол Електронної Пошти. Незважаючи на те, що всього їх існує чотири, інтерес для рядового користувача представляють лише два – IMAP і POP3. Перший зацікавить тих, хто звик користуватися поштою з різних пристроїв, мати швидкий доступ абсолютно до всіх (або необхідним) листів, упорядковувати їх і організовувати. Другий же є більш вузьконаправленим-значно більш швидким в роботі, але не дозволяє організовувати її відразу на декількох пристроях.

більше статей на цю тему: