з чого складається материнська плата

Системна плата є в кожному комп'ютері і є однією з його головних складових. До неї підключаються інші внутрішні і зовнішні компоненти, утворюючи одну цілу систему. Згадане вище комплектуюче являє собою набір мікросхем і різних роз'ємів, розташованих на одній палітрі і пов'язаних між собою. Сьогодні ми поговоримо про основні деталі материнської плати.

Читайте також: вибираємо материнську плату для комп'ютера

Компоненти материнської плати комп'ютера

Практично кожному користувачеві зрозуміла роль системної плати в ПК, проте існують факти, про які знають не всі. Рекомендуємо ознайомитися з іншою нашою статтею за посиланням нижче, щоб детально вивчити цю тему, а ми ж переходимо до розбору складових.

Детальніше: Роль материнської плати в комп'ютері

Чіпсет

Почати варто зі сполучного елемента – чіпсета. Його структура буває двох видів, які розрізняються взаємозв'язком мостів. Північний і південний міст можуть йти окремо або бути об'єднаними в одну систему. Кожен з них має на борту різноманітні контролери, наприклад, південний міст забезпечує взаємозв'язок периферійного обладнання, містить контролери жорстких дисків. Північний міст виступає в ролі об'єднуючого елемента процесора, графічної карти, оперативної пам'яті і об'єктів під управлінням південного моста.

Чипсет на материнской плате компьютера

Вище ми дали посилання на статтю»Як вибрати материнську плату". У ній ви можете детально ознайомитися з модифікаціями і відмінностями чіпсетів від популярних виробників комплектуючих.

Сокет процесора

Сокетом процесора називається роз'єм, куди власне і встановлюється це комплектуюче. Зараз головними виробниками ЦП є AMD і Intel, кожна з яких розробила унікальні сокети, тому модель материнської плати і підбирається виходячи з обраного CPU. Що стосується самого роз'єму, він являє собою невеликий квадрат з безліччю контактів. Зверху гніздо накривається металевою пластиною з тримачем &8212; це допомагає процесору триматися в гнізді.

Сокет материнской платы компьютера

Читайте також: встановлення процесора на материнську плату

Зазвичай поруч розташоване гніздо CPU_FAN для підключення живлення кулера, а на самій платі присутній чотири отвори під його установку.

Подключение вентилятора к материнской плате компьютера

Читайте також: встановлення та зняття процесорного кулера

Сокетів існує безліч видів, багато з них несумісні між собою, оскільки мають різні контакти і форм-фактор. Про те, як дізнатися цю характеристику, читайте в інших наших матеріалах за посиланнями нижче.

Детальніше:
дізнаємося сокет процесора
дізнаємося сокет материнської карти

PCI та PCI-Express

Абревіатура PCI дослівно розшифровується і перекладається як взаємозв'язок периферійних компонентів. Таку назву отримала відповідна шина на комп'ютерній системній платі. Її основне призначення-введення і виведення інформації. Модифікацій PCI є кілька, кожна з них різниться пікової пропускною здатністю, напругою і форм-фактором. Підключаються до такого роз'єму ТВ-тюнери, звукові карти, адаптери SATA, модеми і старі відеокарти. PCI-Express використовує лише програмну модель PCI, але є новою розробкою, призначеною для підключення багатьох більш складних пристроїв. Залежно від форм-фактора гнізда до нього приєднуються відеокарти, накопичувачі SSD, бездротові мережеві адаптери, професійні звукові карти і багато іншого.

Разъемы PCI-E на материнской плате компьютера

Кількість роз'ємів PCI і PCI-E на материнських платах варіюється. При її виборі потрібно звертати увагу на опис, щоб переконатися в наявності необхідних слотів.

Читайте також:
підключаємо відеокарту до материнської плати ПК
вибираємо відеокарту під материнську плату

Роз'єми під ОЗУ

Слоти для встановлення оперативної пам'яті називаються DIMM. У всіх сучасних системних платах використовується саме цей форм-фактор. Існує кілька його різновидів, розрізняються вони за кількістю контактів і несумісні один з одним. Чим більше контактів, тим новіше плашка ОЗУ встановлюється в такий роз'єм. На даний момент актуальною є модифікація DDR4. Як і у випадку з PCI, кількість слотів DIMM на моделях материнок різна. Найчастіше зустрічаються варіанти з двома або чотирма роз'ємами, що дозволяє працювати в дво - або чотириканальному режимі.

Подключение оперативной памяти к материнской плате компьютера

Читайте також:
встановлюємо модулі оперативної пам'яті
перевіряємо Сумісність оперативної пам'яті і материнської плати

Мікросхема BIOS

Більшість користувачів знайомі з BIOS. Однак якщо ви вперше чуєте про таке поняття, рекомендуємо ознайомитися з іншим нашим матеріалом по цій темі, який ви знайдете за наступним посиланням.

Детальніше: Що таке BIOS

Код БІОС розташовується на окремій мікросхемі, що кріпиться на материнську плату. Вона носить назву EEPROM. Пам'ять такого типу підтримує багаторазове стирання і запис даних, проте має досить маленьку ємність. На скріншоті нижче ви бачите, як виглядає мікросхема BIOS на материнке.

Микросхема BIOS на материнской плате компьютера

Крім цього значення параметрів BIOS зберігаються в мікросхемі динамічної пам'яті, яка називається CMOS. У неї також записуються певні конфігурації комп'ютера. Живиться даний елемент через окрему батарейку, Заміна якої призводить до Скидання налаштувань БІОС до заводських.

Батарейка питания на материнской плате компьютера

Читайте також: Заміна батареї на материнській платі

Роз'єми SATA та IDE

Раніше жорсткі диски і оптичні дисководи підключалися до комп'ютера за допомогою інтерфейсу IDE (ATA), що знаходиться на материнській платі.

Разъемы IDE на материнской плате компьютера

Читайте також: підключення дисковода до материнської плати

Зараз більш поширеними є роз'єми SATA різних ревізій, які розрізняються між собою переважно швидкістю передачі даних. Розглянуті інтерфейси служать для підключення накопичувачів інформації (HDD або SSD). При підборі комплектуючих важливо врахувати кількість таких портів на материнке, оскільки їх може бути від двох штук і вище.

Разъемы SATA на материнской плате компьютера

Читайте також:
способи підключення другого жорсткого диска до комп'ютера
підключаємо SSD до комп'ютера або ноутбука

Роз'єми живлення

Крім різноманітних слотів на розглянутому комплектуючому є різні роз'єми для підключення живлення. Наймасивніший з усіх & 8212; порт самої материнської плати. Туди встромляється кабель від блоку живлення, забезпечуючи коректне надходження електроенергії для всіх інших складових.

Подключение питания для материнской платы компьютера

Детальніше: підключаємо блок живлення до материнської плати

Всі комп'ютери знаходяться в корпусі, на якому також присутні різні кнопки, індикатори і роз'єми. Їх живлення підключається через окремі контакти для Front Panel.

Подключение передней панели корпуса к материнской плате компьютера

Читайте також: підключення передньої панелі до материнської плати

Окремо виведені гнізда USB-інтерфейсів. Зазвичай вони мають дев'ять або десять контактів. Підключення їх може відрізнятися, тому уважно вивчайте інструкцію перед початком складання.

Подключение питания USB к материнской плате компьютера

Читайте також:
Розпіновка роз'ємів материнської плати
контакти PWR_FAN на материнській платі

Зовнішні інтерфейси

Все периферійне комп'ютерне обладнання під'єднується до системної плати за допомогою спеціально відведених роз'ємів. На бічній панелі материнки ви можете спостерігати інтерфейси USB, послідовний порт, VGA, мережевий порт Ethernet, акустичний вихід і вхід, куди вставляється кабель від мікрофона, навушників і колонок. На кожній моделі комплектуючого набір роз'ємів відрізняється.

Боковая панель материнской платы компьютера

Ми детально розглянули основні складові материнської плати. Як бачите, на панелі знаходиться безліч слотів, мікросхем і роз'ємів для підключення живлення, внутрішніх комплектуючих і периферійного обладнання. Сподіваємося, надана вище інформація допомогла вам розібратися з будовою цього компонента ПК.

Читайте також:
що робити, якщо не стартує материнська плата
включаємо материнську плату без кнопки
основні несправності материнської плати
інструкція по заміні конденсаторів на материнській платі

більше статей на цю тему: