вибір процесора для ігор

Вибір процесора &8212; це серйозна справа, і необхідно врахувати всі нюанси, що впливають на його майбутнє функціональне призначення. Вкрай корисно відразу визначити, для чого саме буде використано купується ЦПУ: рішення офісних завдань, монтаж відео, робота з графікою, складні обчислення або ж запуск відеоігор і геймінг. В рамках даної статті будуть дані узагальнені рекомендації по вибору процесора для ігрового комп'ютера.

Підбір ігрового процесора

Для завзятих геймерів, поряд з відеокартою, CPU має першорядне значення, а часом він навіть важливіше, адже є цілий ряд процесорозалежних ігор, які не вантажать GPU. Вибір ЦПУ в такому випадку потрібно підпорядкувати узгодженості критеріям максимальної продуктивності і потенціалу розгону і при цьому не дати себе обдурити маркетологам і спритним виробникам.

Роль процесора в іграх рівно така ж, як і в інших додатках: прорахунок і обчислення всього і вся, тобто генерація навколишнього середовища, об'єктів, які її наповнюють, управління поведінкою NPC і обробка команд користувача, не кажучи вже про забезпечення взаємозв'язку всього перерахованого вище.

Читайте також:
пристрій процесора комп'ютера
Як працює і за що відповідає процесор
на що впливає процесор в іграх

Частота

Сучасні відеоігри вимагають високих частот для комфортного ігрового процесу. Зазвичай вимоги починаються десь від 2 ГГц, що є мінімально допустимим значенням, при якому гру можна запустити і задовольнятися нею на низьких налаштуваннях. Розглянемо вимоги еталонної процесорозалежної гри-Grand Theft Auto V:

Системные требования Grand Theft Auto V в Steam

Рекомендовані вимоги хоч і починаються від 3,2 &8212; 3,5 ГГц, проте все ж прагнуть до 4 ГГц, а то і більше. Не варто забувати, що крім видачі даних для промальовування самої картинки процесор також відповідальний за сам факт руху картинки і за наявність поведінки і логіки, якщо говорити про ігрового персонажа. Високі частоти життєво необхідні для відсутності "фризів" і повного зависання гри. Звичайно, не однією частотою CPU бере ігрові завдання, але і кількістю ядер. Проте, враховуючи, що багато ігор не вміють ефективно задіяти більше 4 ядер, частота залишається пріоритетною характеристикою процесора. При цьому слід звернути увагу на наявність технології «Turbo boost» у Intel і «Turbo core» у AMD, завдяки яким ЦПУ здатне саме трохи і ненадовго розігнати себе, без жодного ризику.

Кількість ядер і потоків

Коли частоти процесорів вперлися спочатку в стелю в 4 ГГц, а зараз в 5 ГГц, почали нарощувати продуктивність за рахунок реальних і віртуальних ядер CPU. Перші багатоядерні рішення від Intel і AMD в 2000-х роках були зустрінуті фурором, хоч і піонерами в цій області була компанія IBM. І з тих самих пір програми та ігри намагаються оптимізувати так, щоб вони ефективно використовували більше одного ядра. Часом це виходить, і в грі одне ядро або потік, наприклад, відповідає за промальовування світу, а інше – за траєкторію руху транспортних засобів, умовно кажучи. Але не у всіх відеоіграх вдається так красиво розпаралелювати виконувані процеси.

На даний момент мінімально-оптимальною кількістю вважається 4 ядра для комфортного проведення часу в іграх, рішення на 6 ядрах – вже для тих, хто готовий доплатити за отримання максимальної гладкості і відображення відео на максимальних налаштуваннях, а 8 ядер – для справжніх ентузіастів, але мало якій грі дійсно будуть потрібні вони все. Найчастіше ігри використовують від 1 до 4 ядер, якщо ми говоримо про шутерах, і навантаження на інші залишається незначною. Краще з розпаралелюванням у стратегій і пісочниць, де присутня безліч об'єктів різних видів і процесів на зразок створення юнітів, які повинні не тільки ініціюватися і взаємодіяти з гравцями, але і масштабуватися.

Прекрасним прикладом, коли грі потрібна велика кількість ядер, це Star Craft II. При більш ніж скромних вимогах в деяких кампаніях вони виявляються вкрай необхідні. Кількість зергов на екрані іноді здатне перевалити за межі розумного, і навіть якщо до того гра працювала без всяких нарікань, ось тут-то і знадобляться кілька потужних ядер, щоб винищувати полчища ворогів без підвисань. Хоча і в мультіплеере гравці здатні створити гнітюче велике для CPU військо.

Момент, когда нужно несколько ядер в Star Craft II

Тут же необхідно відзначити, чи є у комплектуючого технологія «Hyper-Threading» або «SMT» , яка дозволяє створювати кілька потоків на базі одного ядра. CPU, що мають дану перевагу, будуть більш кращі для використання в області геймінгу. При цьому не варто гнатися за кількістю ядер. Серверний процесор, наприклад, з лінійки Xeon, з 12 і більше кількістю ядер не буде демонструвати кращу продуктивність в іграх, хіба що в якихось досить специфічних, які вміють по максимуму навантажувати всі ядра комп'ютера і будуватися навколо обробки безлічі потоків даних.

Розгінний потенціал

Ніхто не гарантує, що поточний флагманський процесор від «синіх» або «червоних» буде на п'єдесталі довгі роки. У 2007 вихід першої частини Crysis знищив це уявлення, та так, що і до сих пір деякі сучасні моделі не справляються з вимогливим «дідком». Тому важливо враховувати наявність розгінного потенціалу у купується процесора, адже ігри будуть ставати все більш «примхливими», а щороку купувати процесор – абсолютно необгрунтовані витрати.

Зрозуміти, що пристрій підтримує розгін, тобто має розблокований множник, можна за його індексом. Так, У Intel це буква «K» в закінченні назви CPU, наприклад: Intel Core i7-8700K.

Процессор Intel® Core i7-8700K

З AMD в цьому плані все ще краще – вся продукція «червоних» має вільний множник. Єдине що потрібно враховувати, так це чіпсет материнської плати, оскільки той же А320 не підтримує розгін.

Описание чипсета A320 на официальном сайте AMD

Таким чином, завдяки належному охолодженню і обережності ви зможете вичавити зі свого «каменю» максимум продуктивності в іграх, спокійно і без дискомфорту дочекавшись процесорів, які дійсно варто купувати.

Читайте також: робимо якісне охолодження процесора

До всього іншого, треба оцінювати розгінний потенціал об'єктивно, користуючись досвідом і нотатками вже відбулися оверклокерів, не думаючи категорично: "у цього процесора і без того висока тактова частота, значить, я зможу розігнати його ще більше!». У лімітованого видання Intel Core i7-8086K декларується максимальна тактова частота в 5 ГГц, однак для того щоб змусити процесор стабільно працювати на ній і не плавитися, потрібно використовувати потужну СВО і рідкий метал, чого не кожен користувач може собі дозволити.

Читайте також: як в БІОС розігнати процесор

Інші характеристики процесора

Такі параметри, як архітектура, його техпроцес, обсяг кеша, енергоспоживання і тепловиділення і наявність вбудованого графічного ядра вже не настільки важливі для ігор як таких.

 • Архітектура нових процесорів не дає їм будь-якої значущої переваги перед застарілими. У CPU з однаковою частотою і кількістю ядер, але різною архітектурою різниця по FPS в іграх знаходиться на рівні похибки.
 • Техпроцес впливає на енергоспоживання і тепловиділення: чим менше нанометрів техпроцесу, тим менше енергії потрібно CPU і нижче його TDP. Так, під час ігор відбувається підвищення частоти і, відповідно, зростає споживання енергії і викид тепла, проте вплив виявляється не стільки на ігровий процес, скільки на комфорт користувача і його рахунки за електроенергію.
 • Кеш вже більш важливий для продуктивності в іграх, але все одно не є пріоритетним параметром. На нього слід звертати увагу тоді, коли стоїть вибір серед двох приблизно однакових процесорів, в такому випадку модель з великим об'ємом кеша буде кращим рішенням і для ігор.

  Читайте також: на що впливає кеш процесора

 • Ще непоганий характеристикою буде підтримка високочастотної оперативної пам'яті, адже чим вище частоти RAM, тим продуктивніше система. Особливо важливо це для процесорів AMD.

  Читайте також:
  як вибрати оперативну пам'ять для комп'ютера
  Як дізнатися частоту оперативної пам'яті в Windows 7
  Як дізнатися частоту оперативної пам'яті в Windows 10
  як виставити частоту оперативної пам'яті в БІОС

 • Вбудований графічний процесор може бути як «заглушкою», що економить вам кошти, до покупки повноцінної відеокарти, так і рішенням, якщо ви віддаєте перевагу ігри, де графіка &8212; не головне. Так, неустаревающая класика Heroes III без вимогливих графічних моделей або ж GTA V, де основне навантаження бере на себе CPU, будуть прекрасно запускатися і без дискретної відеокарти.
 • Відмінності в сокетах того чи іншого ЦПУ не грають ніякої ролі для геймінгу.

  Читайте також: як дізнатися сокет процесора

Слід підсумувати, що при виборі ігрового процесора можна віддавати пріоритет високим частотам і великій кількості ядер. При цьому не треба купуватися на умовні 5 ГГц у такої моделі, як i7-8086K, або на 16 ядер у CPU серії Xeon. Крім того, врахуйте, що на підсумкову продуктивність також впливають характеристики відеокарти і оперативної пам'яті.

Читайте також:
вибираємо відеокарту під материнську плату
Як вибрати оперативну пам'ять для комп'ютера
як зібрати ігровий комп'ютер

більше статей на цю тему: