відмінності серверного процесора від звичайного

Існування на ринку двох категорій процесорів, для домашнього (десктопні) і корпоративного (серверні) користування, породжує питання щодо їх відмінностей і взаємозамінності.

Відмінності серверних і десктопних CPU

Незважаючи на однакову зовнішню схожість, ЦПУ для звичайного комп'ютера і сервера мають масу відмінностей. В першу чергу &8212; по їх функціональному призначенню, обгрунтованому різним ритмом роботи для одного користувача і декількох. Не слід забувати про конструктивні особливості, адже навіть якщо в основі процесорів &171;однаковий&187; кремній, то це не означає, що і працювати вони будуть однаково. І, звичайно ж, цінове питання змушує думати про абсолютно різні суми на придбання звичайного процесора або серверного. Всі ці нюанси будуть розглянуті в рамках цієї статті.

Читайте також:
Як вибрати процесор для комп'ютера
Як працює і за що відповідає процесор

Функціональне призначення

Десктопні CPU були створені для задоволення потреб одного користувача в обчисленнях, що не відрізняються особливою складністю, що не вимагають багатозадачності понад відкриття пари-трійки вікон і забезпечення паралельного виконання декількох процесів. При цьому вони не розраховані, що один користувач буде використовувати процесор цілодобово, хоча теоретично це можливо за умови належного охолодження. Звичайне ЦПУ, як правило, знаходиться в безпосередній близькості від користувача, в системному блоці робочого ПК.

Условный компьютер с обычным процессором

Серверні процесори призначені для роботи 24/7 в умовах стресового навантаження багатьма користувачами. Вони призначені для створення з комп'ютерної системи терміналу, для декількох користувачів, яким забезпечується доступ до єдиного інформаційного сховища, потоку даних і інструментів впливу на них. Завдання серверного рішення & 8212; забезпечити тривалу паралельне функціонування більш ніж одного користувача, при цьому надійно зберігаючи дані і результати їх роботи. В такому випадку CPU знаходиться в окремій серверній комірці, яка, гіпотетично, може бути вкрай віддаленої від Користувача, так як взаємодія з нею здійснюється не безпосередньо.

Читайте також: віддалене підключення до Windows 7 / Windows 10

Пример сервера с установленным серверным процессором

Конструктивні особливості

Серверні ЦПУ, будучи &171;заточеними&187; на безперервну роботу в екстремальних умовах, ще на стадії виробництва проходять більш суворий відбір і тестування в порівнянні зі своїми десктопними побратимами. З явних особливостей також варто відзначити:

  • Наявність додаткових температурних датчиків і навіть тахометра, які ретельно відстежують показники роботи процесора.
  • Вбудований &171;сторожовий&187; таймер, який покликаний перезапустити CPU в разі зависання.
  • Особливий режим роботи з жорсткими дисками, які об'єднані в RAID-масиви, і ОЗУ, при якому використовується регістрова, а не звичайна Оперативна пам'ять.

Серверні ЦПУ зобов'язані забезпечити доступ до даних для багатьох користувачів, тому в самих серверах зазвичай все реалізовано з розрахунком на надійність, а велика кількість датчиків і дублюючих систем &8212; норма. Окремо слід уточнити, що для серверних процесорів необхідні відповідні материнські плати, особливостями яких є підтримка багатьох слотів оперативної пам'яті, а в деяких випадках &8212; декількох процесорів.

Материнская плата, предназначенная для серверных процессоров Asus Z11PR-D16

Крім того, серверні CPU здатні працювати тільки з регістрової оперативною пам'яттю, що підтримує модуль ECC, що відповідає за виявлення і виправлення помилок в реальному часі. У порівнянні зі звичайною RAM вона менш продуктивна, але більш довговічна і надійна. Інші типи пам'яті не будуть сприйматися ЦПУ коректно, але невеликим плюсом стане те, що серверний процесор може працювати в чотирьохканальному режимі, з сотнею гігабайт ОЗУ, а це поки не можуть дозволити собі десктопні CPU.

Читайте також: Як вибрати оперативну пам'ять для комп'ютера

Інші відмінності можна розглянути в порівнянні процесорів & 171; робочої конячки & 187; Intel Pentium G5400 і &171;еталонного & 187; серверного рішення Intel Xeon E5-2670:

Сравнение технических характеристик серверного и десктопного процессоров

Розберемо по пунктах:

  • Перше що кидається в очі &8212; кількість ядер і, відповідно, потоків. Для серверних потреб потрібно набагато більше обчислювальної потужності, ніж для одного користувача. Тому у моделі Xeon & 8212; 12/24 ядер/потоків проти 2/4 у Pentium.
  • Тактова частота ж просідає у серверної моделі, проте треба враховувати, що при цьому Xeon дає можливість декільком користувачам працювати на максимальних частотах.
  • Графічне ядро у серверних процесорів відсутня за непотрібністю. Найчастіше вони використовуються для обчислень, де не потрібно застосування графіки, а в інших випадках задіюються дискретні відеокарти.
  • Обсяг кешу значно більше у серверного рішення, що аргументується націленістю на безперервну і безпомилкову роботу з даними, а також через це вище частота системної шини.
  • Тепловиділення у Xeon значно вище через більшої кількості ядер, і також реалізується підтримка декількох додаткових інструкцій.
  • Максимальна температура серверного процесора поступається значенню десктопного. Таке Рубіжне значення встановлено на догоду довговічності, так як чим більше CPU працює на високих температурах, тим більше його деформації. А це неприпустимо в серверах.
  • Підтримка понад 700 ГБ оперативної пам'яті & 8212; ще одна характерна риса серверних процесорів. Це продиктовано необхідністю, адже уявіть, що буде, якщо кілька користувачів стануть користуватися ресурсномістким браузером типу Google Chrome без такої кількості ОЗУ. Трохи пригнічує, що максимальна тактова частота незначно нижче, в порівнянні з десктопним &8212; з таймингами регістрової пам'яті це призводить до вагомого зниження продуктивності. Але чотириканальний режим робить роботу кількох людей такою ж комфортною, як для одного двоканальний.

Здавалося б, показано порівняння двох приблизно однакових CPU, особливості яких врівноважують один одного. Однак завжди важливо пам'ятати, що серверне рішення розраховане на багатьох користувачів і заточене на обчислення 24/7, а крім того, порівнювана модель Xeon &8212; на три роки старше (випущена в 2015) розглянутого CPU лінійки Pentium. Актуальні серверні ЦПУ вже обійшли робочі десктопні варіанти, але не перевершили рішення для ентузіастів, так що порівнювати їх з монстрами типу I9-9900K немає сенсу.

Питання ціни та необхідності

Серверні процесори є рішеннями для комерційного, зокрема корпоративного сектора. Вони спеціалізовані на безперервній обробці потоку даних з подальшим надійним збереженням результату. Звідси і їх висока вартість: навіть порівнюваний дещо застарілий Xeon E5-2670 коштує близько 37 тис.руб. проти максимум 5 тис. руб. щодо нового pentium G5400.

Для середніх і великих компаній використання серверів і відповідних процесорів є необхідністю, тоді як звичайним користувачам серверні рішення ні до чого. Хіба що вони можуть бути актуальні при дуже специфічних умовах, наприклад, володінні підходящої материнською платою, але досить застарілим ЦПУ, і знаходження привабливих пропозицій покупки серверних CPU. Потрібно врахувати і підвищене тепловиділення таких процесорів, яке вже змушує придбати потужну систему охолодження, так само як і потреба в заміні звичайної RAM на реєстрову, не кажучи про те, що приріст продуктивності досить сумнівний. Так що слід зважувати всі &171;за &187; і&171; проти & 187;, перш ніж кинутися за покупками б/у серверних процесорів з Aliexpress, де ті вже порядком уцінені.

Уценённые бу серверные процессоры на AliExpress

Читайте також:
як зареєструватися на AliExpress
Як купувати на AliExpress: покрокова інструкція

У статті було розглянуто, чим відрізняється серверний процесор від звичайного, а також трохи порушено питання необхідності серверного рішення для звичайного користувача.

більше статей на цю тему: