Чи можна форматувати SSD

Форматування має на увазі процес видалення всіх даних з обраного розділу або накопичувача цілком. Просунуті користувачі жорстких дисків знають, що це за процедура і як вона проводиться, а також розуміють, що обмежень на кількість проведених форматувань у HDD практично немає. Зворотна ситуація з SSD & 8212; зважаючи конструктивних особливостей, а саме обмеженої кількості циклів перезапису інформації, багатьом неясно, чи можна виконувати форматування твердотільного накопичувача?

Форматування SSD

Процес форматування проводиться в двох випадках: при першому використанні пристрою (зазвичай перед установкою операційної системи) і для швидкого очищення розділу або диска цілком від всієї збереженої інформації. У нових користувачів твердотільних пристроїв виникають питання: чи можна і чи має сенс проводити форматування на SSD, чи не шкодить воно девайсу і наскільки ефективним буде видалення даних, що особливо актуально, наприклад, при підготовці накопичувача до продажу або передачі іншим особам. Розберемося з усім цим далі.

Форматування SSD перед установкою операційної системи

Як ми вже сказали раніше, часто користувачі набувають ССД для того щоб встановити на нього операційну систему. Але перед цим постає питання про його форматування, змушуючи деяких засумніватися в корисності цієї дії для SSD. Чи потрібно його робити?

Новий твердотільний накопичувач, як і новий жорсткий диск, потрапляє в наші руки без розмітки і головного завантажувального запису з таблицею розділів. Без цього всього інсталювати операційну систему не представляється можливим. Такі процеси створення здійснюються в автоматичному режимі самим дистрибутивом ОС, користувачеві тільки потрібно запустити форматування незайнятого простору відповідної кнопкою. По його завершенні з'явиться доступний для установки системи розділ, який попередньо може бути розбитий ще на кілька, за умови, що в цьому є необхідність.

SSD без разметки перед установкой операционной системы

Якщо на твердотільний накопичувач будь-яка операційна система буде встановлюватися повторно (за умови повної інсталяції, а не оновлення), знову ж таки, попередньо повинно буде провестися форматування з пересозданием розмітки диска. Тому при другій і наступних повних установках ОС ви будете втрачати всі дані, які коли-небудь раніше записувалися на ССД.

Читайте також: Як перенести операційну систему і програми з HDD на SSD

Форматування SSD для очищення простору

Цей варіант форматування зазвичай задіють для очищення користувальницьких розділів, на які розбитий диск. Іноді він застосовується і для повного очищення пристрою. Використовуючи ССД, цю процедуру теж можна здійснювати, але з деякими застереженнями.

Правило форматування

Незалежно від того, яке програмне забезпечення для проведення цього ви застосовуєте, важливо виконувати саме &171;Швидке форматування & 187; . Дану можливість може забезпечити будь-яка якісна програма, а також вбудований інструмент ОС. Наприклад, в Windows необхідна галочка вже встановлена за замовчуванням. У сторонньому програмному забезпеченні часто за замовчуванням теж пропонується саме швидке форматування, і саме цього варіанту слід дотримуватися.

Быстрое форматирование раздела SSD

Пов'язано це вимога з тим, що процес форматування в ССД проходить трохи інакше, ніж в ХДД зважаючи апаратних відмінностей двох пристроїв і несхожих процесів запису і видалення інформації з плати (у SSD) і магнітного диска (у HDD).

При швидкому форматуванні твердотілим накопичувачем задіюється команда TRIM (за умови підтримки цієї функції в ОС), яка допомагає ретельно затерти всю інформацію. Те ж саме відбувається у HDD при повному форматуванні. Саме через це повне форматування для SSD не тільки безглуздо, але і шкідливо, так як даремно витрачає його ресурси.

Якщо мова йде про Windows, TRIM є тільки в Віндовс 7 і вище, а це значить, що тільки сучасні операційні системи можуть якісно працювати з твердотільними накопичувачами. Тому якщо ви плануєте навіщось встановити застарілу версію системи на твердотільний накопичувач, спершу переконайтеся, що в цьому взагалі є потреба, а потім перевірте підтримку технології TRIM. Більш докладно про цю функцію і її сумісності ми розповіли трохи нижче.

Вплив форматування на тривалість роботи SSD

Це питання, мабуть, найбільше хвилює власників даних пристроїв. Як ми всі знаємо, ССД має обмеження у вигляді кількості циклів перезапису інформації, після вироблення яких швидкість його роботи почне знижуватися до тих пір, поки пристрій не вийде з ладу. Однак форматування не впливає на знос девайса, поки ви не задієте повне форматування. Обумовлено це тим, що ССД працює не так, як ХДД: при повному форматуванні в кожну клітинку записується нуль, що для HDD означає Порожній простір, а для SSD &8212; зайняте. З цього робимо простий висновок: після повного форматування жорсткий диск зможе безперешкодно записувати нові дані в порожню &171;нульову&187; осередок, а твердотільному накопичувачу доведеться спершу видалити нуль, і тільки потім записати туди іншу інформацію. Підсумок & 8212; зниження швидкості роботи і терміну служби.

Читайте також: який термін служби SSD

Швидке форматування фізично нічого не видаляє з диска, просто позначаючи кожен сектор вільним. Завдяки цьому зносу накопичувача не відбувається. Повне форматування перезаписує кожен сектор, що зменшує загальну тривалість роботи комплектуючого.

Звичайно, після повного очищення від всіх даних ви будете заново встановлювати програми і/або операційну систему, але обсяги запису інформації не настільки великі, щоб говорити про відчутний вплив на тривалість служби.

Відновлення даних з відформатованого SSD

Звичайно ж, важливо буде знати і про те, в яких випадках можна відновити затерті дані.

Secure Erase являє собою затирання всієї інформації, що зберігається контролером ATA. Тобто цей процес виконує не операційна система і не файлова система, а саме контролер, зводячи до нуля можливість відновлення даних навіть в професійних центрах. Для Secure Erase кожен виробник рекомендує вибирати фірмову програму, наприклад, для Samsung це Samsung Magician, для Crucial &8212; Crucial Storage Executive і ін. Крім форматування, Secure Erase відновлює заводський рівень продуктивності і рекомендується до використання при деградації швидкості роботи SSD, якій схильні практично всі твердотільні накопичувачі з часом.

Secure Erase через фирменную утилиту для Samsung

Вдаватися до такого варіанту очищення рекомендується лише в крайніх ситуаціях: для відновлення колишньої швидкості при відчутному її просіданні або при передачі ССД в чужі руки. Якщо ви хочете безповоротно видаляти дані, зовсім не обов'язково (і навіть небезпечно) задіяти Secure Erase кожен раз &8212; аналогічну функціональність представляє звичайне форматування при включеній команді TRIM. Однак, як і ми говорили раніше, робота TRIM обмежена певними умовами. Вона не працює:

  • На зовнішніх SSD (підключених через USB);
  • З файловими системами FAT, FAT32, ExFAT, ex2;
  • При пошкодженій файловій системі або SSD;
  • На багатьох накопичувачах NAS (за винятком деяких варіантів у поєднанні з новою версією операційної системи);
  • На багатьох RAID-масивах (наявність підтримки з'ясовується індивідуально);
  • В ОС Windows XP, Vista, на ядрах Linux до версії 2.6.33;
  • В Mac на сторонніх SSD (тобто не оригінальних від Apple).

Разом з цим TRIM включена за замовчуванням при типі підключення AHCI в BIOS і на нових операційних системах, а в Windows 7, 8, 8.1, 10 і MacOS вона спрацьовує автоматично відразу після видалення файлів. Після закінчення її роботи відновити видалені дані не представляється можливим . У дистрибутивах Linux все залежить від налаштувань системи: найчастіше вона включена за замовчуванням і виконується відразу ж, але подекуди може бути вимкнена або активована, але виконується раз на тиждень.

Відповідно, якщо ви відключите функцію TRIM або вона не підтримується особливостями експлуатації, після форматування дані можна буде відновлювати так само, як з HDD & 8212; шляхом використання спеціальних програм .

Користь від форматування SSD

Принцип роботи плати такий, що швидкість запису частково залежить від вільного місця на накопичувачі. Якщо бути точніше, на ефективність і продуктивність впливає рівень заповненості сховища, а також технологій роботи TRIM. Тому чим більше обсягів інформації зберігається на SSD, тим сильніше падає його швидкість. Звичайно, цифри в цьому випадку не критичні, проте можуть бути відчутні в деяких ситуаціях, наприклад, при постійному збереженні файлів або коли диск вже і так не дуже швидкий. Форматування вбиває двох зайців відразу: дає більше вільного простору і змушує контролер позначити осередки порожніми, прибравши з них все сміття.

Замеры скорости записи SSD до и после форматирования

Завдяки цьому на деяких накопичувачах після проведення цієї процедури можна помітити невеликий приріст швидкості послідовного і випадкового запису. Найпростіше дізнатися це напевно, використовуючи програму для оцінки швидкості роботи диска до і після форматування. Однак варто і розуміти те, що якщо швидкість девайса в цілому не знизилася при експлуатації, показники залишаться незмінними.

Читайте також: тестуємо швидкість SSD

З цієї статті ви дізналися, що форматування SSD робити не просто можна, а потрібно, оскільки при різних обставинах це підвищує швидкість роботи накопичувача і може безповоротно видалити конфіденційні дані.

більше статей на цю тему: