Розпіновка USB-роз'єму на комп'ютерній материнській платі

Як відомо, на материнській платі комп'ютера знаходиться безліч найрізноманітніших роз'ємів для підключення периферійних і вбудованих комплектуючих. Серед всіх портів присутні USB 2.0 і USB 3.0, які виконують роль подачі сигналу і живлення від вбудованих роз'ємів. Ці дві версії розрізняються не тільки технічними характеристиками, але і видом портів на системній платі. У сьогоднішній статті ми б хотіли розібрати їх більш детально.

Читайте також: з чого складається материнська плата

Розпіновка роз'ємів USB 2.0 і USB 3.0 на материнській платі

На жаль, немає єдиного позначення всіх ніжок і контактів роз'ємів, оскільки технологія їх виробництва не є стандартизованою. Внаслідок цього на кожній моделі материнської плати співвідношення може бути різним. На зображенні нижче ви бачите схематичну розпіновку USB-штекера з кольоровим позначенням кожного контакту. Саме від цих умовних знаків ми і будемо відштовхуватися при подальшому розборі роз'ємів на материнке.

Распиновка USB-разъемов для подключения к материнской плате компьютера

USB 2.0

Почнемо з більш поширеного USB 2.0. Ще не всі виробники комплектуючих встановлюють в свої плати нові роз'єми USB 3.0 або 3.1, проте кілька входів старої версії 2.0 на борту обов'язково є. Терморегулятори виглядає нескладно, адже складається елемент всього з десяти дротів або металевих ніжок. Зверніть увагу на ілюстрацію нижче. Там знаходиться умовне позначення всіх цих контактів.

Тепер давайте по черзі розберемося з кожним з них, щоб у початківців користувачів не виникло труднощів з розумінням позначень:

номер контакту як позначається функція
1 і 2 позначаються червоним кольором і мають назви 5V , VCC або Power відповідають за подачу живлення
3 і 4 виділені білим кольором і практично скрізь вказуються як D- контакти для передачі даних з негативним зарядом
5 і 6 зелений колір, символічна назва D+ контакти передачі даних з позитивним зарядом
7, 8 і 10 зазвичай чорним кольором виділяється земля Назва на контакті відповідає GND

Ви могли помітити відсутність дев'ятого контакту. Його немає, оскільки це місце виконує роль ключа для поняття правильного підключення проводів до роз'єму.

Після ознайомлення з відповідністю всіх контактів вам залишається тільки підключити до них дроти, враховуючи всі показані маркування. При цьому обов'язково слід дотримуватися полярність, адже не дарма вона теж вказується в схематичних малюнках.

USB 3.0

Тип роз'ємів USB 3.0 сучасніше, і все більш-менш нові материнські плати мають кілька таких вбудованих портів, які теж підключаються через спеціально відведені для цього контакти. Будова цього порту більш складне, оскільки версія 3.0 володіє більш досконалими технічними характеристиками і підтримує нові технології.

Вище ви побачили схематичну Терморегулятори роз'єму 3.0, залишилося тільки розібрати всі контакти в текстовому варіанті:

  • 2 . Новий контакт, відповідальний за ідентифікацію, зазвичай відображається сірим кольором і має символічну назву ID ;
  • 1 і 4 . IntA_P2_D+ і IntA_P1_D+ відповідно. Вже знайомі піни для передачі даних з позитивним зарядом;
  • 3 і 6 . IntA_P2_D- і IntA_P1_D- . Виділені білим кольором дроти передачі даних з негативним зарядом;
  • 5 і 8 . Земля, як зазвичай, позначається сірим кольором і пишеться GND ;
  • 7 і 10 . Ще одні контакти зі знаком & 171; плюс&187; для передачі даних через TX. 7 має назву IntA_P2_SSTX+ , а номер 10 &8212; IntA_P1_SSTX+ ;
  • 9 і 12 . Те саме, але зі знаком &171; мінус & 187; та позначеннями IntA_P2_SSTX- і IntA_P1_SSTX- ;
  • 11 і 14 . Земля;
  • 13 і 16 . Отримання даних rx з позитивним зарядом та назвою IntA_P2_SSRX+ і IntA_P1_SSRX+ ;
  • 15 і 18 . Rx зі знаком & 171; мінус & 187;. Назви &8212; IntA_P2_SSRX- і IntA_P1_SSRX- ;
  • 17 і 20 . Відзначені червоним кольором і відповідають за подачу живлення. Мають символічне позначення Vbus .

Як і у випадку з попереднім роз'ємом, один контакт відсутній, і це порожнє місце виступає в ролі ключа. В даному варіанті немає номера дев'ятнадцять. Крім цього, ви могли помітити додавання нових контактів на передачу даних RX і Tx. Дана пара використовується при виведення і введення інформації по послідовному інтерфейсу і зараз є стандартом в подібних схемах.

Перехідник з USB 2.0 на 3.0

Вище ви були ознайомлені з розсилкою всіх контактів і детальним описом кожного з них. Тепер ми хочемо представити невелику схематичну ілюстрацію тим користувачам, хто зацікавлений в підключенні або створенні перехідника з USB 2.0 на 3.0. Ми не будемо детально розписувати принцип створення такого ланцюга, оскільки це є темою окремої статті однак зазначене нижче зображення стане наочним посібником і допоможе досвідченим електрикам у створенні нової схеми з'єднання.

В рамках цього матеріалу ми детально розглянули Терморегулятори роз'єму USB на материнській платі. Якщо ж ви зацікавлені в подібному розборі інших комп'ютерних складових, радимо прочитати окремі наші статті за наступними посиланнями.

Читайте також:
Розпіновка 3-Pin кулера
Розпіновка 4-Pin кулера
Розпіновка роз'ємів материнської плати

більше статей на цю тему: